header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Projev KSM na připomínce Mezinárodního dne studentstva u památníku Jana Opletala v Praze

Drazí přátelé a soudruzi, všichni, kdo jste dnes dorazili uctít památku Jana Opletala.

Děkuji, že jste přišli, dovolte mi, abych přednesl několik málo slov jménem Komunistického svazu mládeže. Věřím, že většina z vás dobře zná sled tragických událostí 28. října až 17. listopadu 1939, kdy studentská demonstrace byla rozehnána střelbou. Sám Jan Opletal a dělník Václav Sedláček podlehli následkům střelby. Tisícovka studentů byla poslána do koncentračních táborů a devět studentských vůdců bylo popraveno. Následné zavření českých vysokých škol bylo natolik nevídaným aktem agrese ze strany nacistických okupantů, že ten den - jehož výročí si dnes připomínáme - se stal mezinárodním dnem studentstva. V roce 1946 pak byly v Praze založen Mezinárodní svaz studentstva, který spolu se Světovou federací demokratické mládeže měl pomáhat bránit opětovnému nástupu fašismu v Evropě. Po kontrarevoluci však centrála tohoto svazu byla doslova vyhnána z Prahy a jejích význam značně poklesl.

Ztráta studentských organizací, které hájily zájmy studentstva a umožňovaly jim nezávisle se organizovat, se těžce podepsala nejen na české mládeži. Dezorganizovaní a ovlivnitelní studenti se stali snadným terčem propagandy, z neznalosti vlastních zájmů stali se nástroje plnící zájmy jiných. Podívejme se třeba na Ukrajinu, kde studentské demonstrace vydláždily cestu k moci zcela otevřeně nacistickým skupinám. Byly snad studenti fašisté? Samozřejmě, že povětšinou nikoliv. Ale nechali se snadno zneužít, uvěřili lživým ideálům a pomohli zbořit zkorumpovaný kapitalistický režim, aby na jeho místě byl vystaven režim ještě zkorumpovanější, ještě méně funkční, vedoucí občanskou válku proti vlastnímu lidu. A teď se diví, jak se "jim to vymklo z rukou". Ale oni "to" ve svých rukou nikdy neměli. I u nás můžeme pozorovat podobné tendence. Zrovna po Praze zase začali probíhat všelijaké "antibabišovské" demonstrace, jejíž klíčovou složku tvoří studenti. Hlásí se mimojiné i k odkazu Jana Opletala, ale už nevidí, jak se v zákulisí šikují daleko reakčnější síly, než ty, proti kterým bojují - jako je hnědnoucí ODS, další kapitálové a mediální skupiny, stavící se do pozice hrdinného zastánce demokracie. Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly, jak se říká.

Žijeme v nebezpečných dobách. Vnitřní rozpory kapitalistické společnosti se vyhrocují a plodí stále reakčnější politické síly. V dobách Trumpa, Bolsonara, Erdogana a dalších je zásadní, aby studenti zastávali svou tradiční úlohu nositelů pokroku, svou roli bojovníků proti fašismu. K tomu je však nezbytné, aby studenti sami poznali své zájmy a sami se zorganizovali spíš, než aby jím bylo napovídáno odjinud. Ctěme odkaz Jana Opletala, bojovníka proti fašismu a mučedníka, ale i mnoha dalších popravených studentů tím, že sami budeme bojovníky proti opět rostoucí hrozbě fašismu. KSM jako člen Světové federace demokratické mládeže se zavázal, že bude stát na popředí pokrokového boje mládeže, za čímž si stojíme.

Neprojdou!

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .