header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Členové KSM na demarkační linii

V úterý 16.4.2019 se zúčastnili členové Komunistického svazu mládeže delegace organizované Maticí Čech, Moravy a Slezska (MČMS) v západních Čechách, v rámci které navštívili několik zajímavých míst. První zastávka byla u pomníku připomínajícího násilné vyhnání Čechoslováků z pohraničí postoupených následkem Mnichovské zrady nacistickému Německu. U pomníku si vyslechli vedle zajímavých historických faktů také informace o původu pomníku.

 

Další zastávka delegátů byla v městě Plzni, kde jsme si u pomníčku připomněli hrdiny plzeňského povstání, kterých padlo na tři desítky, aby mohla americká armáda přijít do osvobozeného města. Ačkoliv při "osvobozování" Plzně nepadl jediný americký voják, každoroční pompézní oslavy ukrojí z rozpočtu několik milionů. Pomníček připomínající hrdinství Plzeňanů je beze jmen.

Následovala návštěva zajímavého vojenského muzea v Rokycanech a také místa, kudy vedla demarkační linie, které je dodnes označeno malým pomníkem.

Delegace byla přijata také v budově MěV a KV KSČM Plzeň, kde jsme měli možnost pohovořit na různá témata, týkající se nejen historických události. Všichni zúčastnění vyjádřili radost ze vznikající spolupráce. Nešlo o setkání první. Plzeňští soudruzi a členové MČMS již dříve navštívili Brno na pozvání vlasteneckých organizací, položili kytice k pamětní desce připomínající vyhnání 350 tisíc Čechů z jejich domovů v letech 1938- 1945, zapůjčili svoji výstavu k historii Čech, Moravy a Slezska, která byla instalována v prostorách MěV KSČM v Brně spolu s dalšími materiály připomínající okupaci  ČSR v březnu 1939 pod názvem "Žal Moravy".

AH

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .