header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Delegace KSM se zúčastnila CENA kempu v Bělehradu

NATO - nepřítel míru a svobody!

20. let od bombardování Jugoslávské republiky - NATO politika okupací a zahajování nových válek

25.-29. července se uskutečnil tradiční letní kemp CENA, tedy setkání výboru evropských a severoamerických členských organizací Světové federace demokratické mládeže - WFDY. Tentokrát se setkání konalo v Bělehradu, hostitelem byl Svaz komunistické mládeže Jugoslávie (SKOJ), a zúčastnili se jej zástupci 17 mládežnických organizací tohoto regionu. Hlavním tématem letošního kempu bylo kulaté výročí bombardování Jugoslávie imperialistickým NATO. Ale byla zde také aktuální problematika: minulá i současná výbojná politika NATO a jeden z nejvýraznějších projevů působení imperialismu - migrace, či právo na sebeurčení, které imperialismus zneužívá k prosazení svých cílů.

 

Program slavnostně započal přednáškou bývalého vedoucího oddělení pro ochranu proti jaderným, chemickým a biologickým zbraním, generála ve výslužbě Slobodana Petkoviće o průběhu bombardování NATO a dopadu této agrese nejen na životní prostředí, ale také na zdraví  obyvatel Srbska a celého Balkánu, jelikož NATO masivně využívalo munici s příměsí ochuzeného uranu. Následně se odehrála konference, během které sdíleli diskutující své zkušenosti a postřehy v boji s imperialismem a válečnou propagandou. Zástupce KSM upozornil na spojení bombardování s počátkem členství ČR v NATO a kolaboraci tehdejších politiků (jako Václav Havel a vláda Miloše Zemana) na imperialistických zločinech. Mluvil také o průběhu dalších 20 let, kdy se vládnoucí třída České republiky stala komplicem dalších imperialistických intervencí. Upozornil na falešnost intervenčních záminek v podobě lidských práv, když vyšlo najevo, že příslušníci Armády ČR v Afghánistánu se zřejmě účastnili umučení afghánského vojáka. Zástupce také vystoupil na téma mediální mašinérie, která je budována jako zbraň při přípravě dalších imperialistických zločinů v propagandistické válce.

Nejvýraznější akcí letošního kempu byla bezpochyby společná demonstrace před památníkem padlých pracovníků srbské televize, šestnácti hrdinů, jejichž jediným zločinem bylo úsilí o pravdivé informování o tehdejších tragických událostech. Promluvili zde jak představitelé mládeže SKOJ, Nové komunistické strany Jugoslávie (NKPJ), tak předseda Světové federace demokratické mládeže Iakovos Tofari. Byla připomenuta činnost dobrovolníků ze Světové federace demokratické mládeže (WFDY) před 20 lety, kteří v době bombardování byli přítomni v Bělehradu a mimo jiné se účastnili lidských řetězů na důležitých mostech, aby zabránili jejich zničení.

Závěrem pobytu bylo společné sledování dokumentu "Začalo to lží", který ukazoval fakta o záměrných dezinformacích politiků a představitelů zemí NATO o údajných srbských masakrech ještě před samotným bombardováním, jejichž cílem bylo překonat odpor veřejnosti k intervenci v rámci svých cílů. Výsledkem bylo největší bombardování v Evropě od roku 1945 a také první novodobé zapojení Německa do zahraniční války.

Během setkání se konala série rozhovorů mezi členskými organizacemi a zasedání s cílem přípravy pro nadcházející sjezd Světové federace demokratické mládeže, který se uskuteční v prosinci na Kypru.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .