header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Proti terorismu nelze bojovat vojenskými prostředky

Česká armáda může v příštím roce zvýšit počet svých vojáků v Afghánistánu a posílit tak agresora a světového vojenského četníka - USA. Umožňuje jí to plán zahraničních vojenských misí na příští dva roky, který ve středu Poslanecká sněmovna, přes nesouhlas opozice, schválila. Pro návrh hlasovalo 106 poslanců vládní koalice, komunisté a sociální demokraté mise nepodpořili.

Česká armáda bude moci na základě schváleného plánu vyslat příští rok do Afghánistánu asi o dvě stovky vojáků víc než letos. V zemi jich bude moci působit až 720, o rok později o 80 méně. "Jde o výraz naší zodpovědnosti vůči naší vlastní bezpečnosti i vůči bezpečnosti našich spojenců. Vycházíme ze zahraničněpolitických zájmů České republiky," uvedl před poslanci ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Opozice zvýšení afghánského kontingentu kritizovala. "Nechci vůbec zpochybňovat nutnost boje proti terorismu, ale opakovaně tvrdím, že bojovat proti terorismu vojenskými prostředky nelze, že je to dokonce kontraproduktivní," prohlásil místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Alexander Černý (KSČM). Navíc podle něj Spojené státy, Severoatlantická aliance ale i česká armáda vystupují v Afghánistánu jako novodobí kolonizátoři. Vsadili na surovou, tvrdou sílu. Navíc bojují zbaběle, na dálku a "netrefují se," dodal. Rozumí prý tomu, že USA posilují své jednotky v Afghánistánu, proč to ale je prioritou také české armády, nechápe. "Ministr Vondra hovořil o kontinuitě, zodpovědnosti, koncepčnosti. V odborných kruzích se ale stále častěji v souvislosti s Afghánistánem hovoří o snaze ovládnout strategický prostor mezi Indickým oceánem a Střední Asií s jeho přírodními zdroji a sítí plynovodů a ropovodů," podal Černý možné vysvětlení.

"Afghánistán je země islámská, ležící mimo území Evropy, a z našeho pohledu máme jen málo omluvitelných faktů, proč zde vojensky intervenujeme, navíc pod faktickým vedením americké armády, která na těchto územích porušuje Ženevské konvence, provádí mučení civilistů a mediálně publikované praktiky svědčící přímo o páchání zvěrstev ze strany americké armády. A to je možná jen špička ledovce," zdůvodnila své odmítnutí plánu zahraničních misí členka sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Marie Rusová (KSČM).

Opozice kritizovala fakt, že oproti předchozím letům se nyní schvalují mise na dva roky s výhledem na rok třetí. Podle Vondry to naopak posílí autoritu ČR v zahraničí. Armáda se chce v Afghánistánu soustředit na čtyři priority. V rámci provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru se bude podílet na obnově země. V provincii Vardak má být posílen výcvik místní armády a policie. Pokračovat bude také nasazení vrtulníkové jednotky, protichemických specialistů a meteorologů na letišti v Kábulu. V Afghánistánu má být v příštích letech nasazen i dopravní letoun C-295M CASA. Vojáci pro příští rok opět počítají s vysláním prostějovské jednotky speciálních sil, tentokrát však pod hlavičkou mise ISAF. Vojáci se naopak postupně stáhnou z balkánského Kosova. "Problémy současného Kosova jsou už primárně nevojenského charakteru," uvedl Vondra. Informoval také, že příští rok budou zahraniční mise stát resort obrany zhruba miliardu a 900 milionů korun, v roce 2012 zhruba miliardu a půl.

Senát návrh podpořil už minulý týden. Připomeňme, že pro schválení zahraničních misí v horní komoře parlamentu hlasovalo i jedenáct sociálních demokratů.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .