header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Proč je na západě stále "tráva zelenější"?

Před nedávnem jsem pracoval v jedné západoněmecké firmě a dostal jsem za úkol přestěhovat vybavení jedné z laboratoří do pobočky na Moravě. Moje zvědavost mi nedala a svoji lámanou němčinou jsem od kolegyně, která v té laboratoři už asi 20 let pracovala, začal vyzvídat proč se tak děje. Vysvětlila mi, že její kolega je v předdůchodovém věku a přistoupil na sociální program, který mu firma nabídla a bude několik let doma, potom se na několik let vrátí do práce, a pak teprve půjde do řádného důchodu. Firma to prý dělá, aby nemusela propouštět. Místní spolková země Severní Porýní-Vestfálsko ji v tom podporuje a tento kolega s příspěvkem od firmy i od státu přijde pouze o 13% své čisté mzdy. Poté, co jsem to přeložil údržbáři, kterého jsem dostal k ruce, tak na to reagoval slovy "A proto my musíme makat a vydělávat, aby mohli Němci ležet doma na gauči za prachy, o kterých se nám ani nezdálo". Toto jeho zhodnocení mě přinutilo udělat si k tomu vlastní analýzu.

 

Po listopadu 1989 nám režimní propaganda neustále předhazovala, jak se na západě mají daleko lépe než my na východě, jak jsou vyspělí a jaké mají sociální jistoty a že u nás to socialismus všechno zničil. Aby ten pocit méněcennosti noví vládci podpořili, nechali produkci Československa ihned propadnout o několik desítek procent. Poté, co u nás už 25 let funguje stejný systém jako na západě a rozdíly stále přetrvávají, už propagandě dochází argumenty a snaží se to svést na korupci nebo špatnou pracovní morálku. Myslím, že každý, kdo někdy pracoval v Německu, mi určitě potvrdí, že pracovní výkonnost Němců není oproti ČR možná ani poloviční. Průměrná čistá měsíční mzda je ale v Německu za podobnou práci třikrát vyšší než u nás, které se odráží přes některé vyšší náklady (jako například nájmy) na lepší životní úrovni. A sociální jistoty, které Němci mají, o těch se nám může skutečně jenom zdát.

Vraťme se zpět k příkladu oné firmy. Tato firma je ve svém oboru třetí největší na světě, má celkem 40 tisíc zaměstnanců a pobočky na všech kontinentech. Každý rok, když se hodnotily výsledky jednotlivých divizí a regionů, byly na špici vždy pobočka na Moravě a na Slovensku, kterým Němci říkali "východoevropské". Jeden rok dokonce nastala situace, kdy jediný zisk, který v celé divizi vznikl, se uskutečnil právě v těchto "východoevropských" pobočkách a všechny ostatní pobočky na světě byly ve ztrátě. Německá pobočka je ve ztrátě již dlouhodobě. Člověk nemusí být geniální ekonom ani matematik, aby si dal dohromady, že většina zisku německého kapitálu a živobytí německé "pracující aristokracie" jsou financovány z nadpráce těchto "východoevropanů". Hitlerův cíl financovat "německý národ" z vysávání zotročených Slovanů a jiných porobených národů se jakoby nakonec podařilo splnit bez války.

Tato situace se samozřejmě netýká jen Němců, předtím jsem pracoval v jedné americké a jedné britské firmě, kde byla situace obdobná. Potvrzuje se tak Leninova teze, že elita pracujících na západě dostávají určitý podíl z vykořisťování kolonií a podřízených zemí. Takže v roce 1989 si lidé na náměstí nevycinkali možnost dosáhnout životní úrovně jako na západě. Vycinkali si pouze možnost stát se podřízenou kolonií a svou prací tuto životní úroveň a rozvoj západu pomáhat udržovat.

Kapitalismus ani náhodou nebude vyrovnávat rozdíly mezi zeměmi, regiony, národy. Naopak jich monopoly budou využívat a nerovnost ještě zvětšovat. Z nadměrného vykořisťování podřízených pracujících si mohou dovolit zkorumpovat části pracujících doma a provozovat málo nebo zcela nerentabilní provozy v domácích zemích. Navíc víme, že k nám zahraniční kapitalisté přesouvají hlavně provozy, které jsou ziskové jen za mizerných mezd, a tak odpírají rozvoj, zatímco moderní techniku aplikují v domácích zemích.

To není skutečnost jen mezi Německem a ČR, ale i mezi regiony v rámci země. Obrovské investice v Praze (neefektivní, viz příslovečná Blanka) kontrastují se zaostalostí a mizernými mzdami v regionech. Mimochodem, o to víc se ukazuje úspěšnost socialistického rozvoje, který vybudoval zcela nový průmysl na první republikou agrárně kolonizovaném a zanedbávaném Slovensku.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .