header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Proti manipulaci

Dne 10. března jsme zveřejnili na facebookovém profilu Komunistického svazu mládeže následující krátký komentář doprovázený ilustrativní fotkou stovek vyloděných amerických obrněnců:

"Deseti tisíce amerických vojáků se vyloďují v Evropě, včetně Itálie, Německa a chystá se projít Evropou - bez masek na obličejích, vlády nekřičí.

Abramsy spálí 400 litrů na 100 kilometrů, budou střílet střely z ochuzeného uranu - a Greta nekřičí.

Pokračují přípravy na manévry NATO Defender Europe 2020, na mohutný provokační přesun vojsk na hranice s Ruskem v době 75 výročí porážky osvobození od fašismu.

Manlio Dinucci: 30 tisíc vojáků dorazí do Evropy bez masek" (1)

O čtyři dny později označil naší zprávu Jan Cemper  na serveru manipulatori.cz za dezinformaci a hoax. (2) O další tři dny převzal toto obvinění server romea.cz. (3)

 

Chceme se ostře ohradit vůči tomuto obvinění. 10. března skutečně podle dostupných zdrojů NATO plánovalo na 75. výročí porážky hitlerovského fašismu mohutné cvičení spojeného s přesunem amerických vojsk do Evropy a dalším postupem vojsk a obrněné techniky do blízkosti hranic s Ruskem. V té době byla již v Evropě tisícovka mrtvých a desítky tisíc nakažených koronavirem a pro obyvatele byly uzavřeny hranice, přesto byly transporty přes oceán v pohybu. Tisícovky vojáků a kusů techniky už byly přesunuty, desítky konvojů se uskutečnily.(4) Skutečně se neozývaly žádné protesty proti možnosti zvýšeného šíření viru, ani proti porušování životního prostředí v Evropě.

Obvinění vůči KSM, že šíří nepravdivé informace, se pokouší zakládat na zprávách, které byly publikovány až později a hovoří o omezení mise bez upřesnění, v jakém rozsahu. To, že ilustrační snímek je několik dnů starý, nezmenšuje závažnost příprav. Skutečně byly později některé přesuny zastaveny a cvičení mělo proběhnout se silami, které v Evropě již jsou. Podle dostupných informací cvičení Defender Europe 2020 bylo sice zredukováno, ale dosud nebylo zrušeno. To v době, kdy Evropa, USA i celý svět potřebuje humanitární pomoc, a v žádném případě válečné manévry. Přitom nadále dochází k provokativním vyjádřením činitelů NATO a USA na adresu zemí jako je Rusko, Čína a Venezuela, kde USA hrozí intervencí a přesouvají tam svoje válečná plavidla. (5)

Odmítáme toto využívání "boje proti dezinformacím" k cenzuře mírových, antiimperialistických a opozičních stanovisek. Je důležité informovat veřejnost o plánech na zbrojení a o nebezpečí válečných provokací. A to i v souvislosti s ochranou zdraví a životního prostředí.

Žádáme uvedené servery, aby se za falešné obvinění vůči Komunistickému svazu mládeže omluvily, zveřejnily tento text a uvedly věc na pravou míru.

Poznámky a odkazy

(1) https://www.facebook.com/ksmcz/photos/a.124302967648584/2835179296560924/?type=1&theater

(2) HOAX: USA přesouvá do Evropy desetitisíce vojáků- https://manipulatori.cz/hoax-usa-presouva-do-evropy-desetitisice-vojaku/

(3) HOAX v souvislosti s koronavirem, USA prý přesouvá do Evropy desetitisíce vojáků, je to lež!- http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/hoax-v-souvislosti-s-koronavirem-usa-pry-presouva-do-evropy-desetitisice-vojaku-je-to-lez

(4) původní plán cvičení

"More so, about 15 of 27 planned air missions have been completed so far, bringing 3,500 soldiers to Europe, USAREUR said last week. Four of 10 transport vessels also have arrived, bringing with them 2,700 pieces of equipment, and more than 50 military convoys are underway in Germany and Poland." https://www.stripes.com/news/europe/massive-army-exercise-in-europe-is-curtailed-amid-coronavirus-angst-1.622082

(5) například

https://www.rferl.org/a/with-eye-on-russia-nato-stresses-readiness-during-coronavirus-crisis/30523705.html

https://www.reuters.com/article/us-usa-venezuela-navy/u-s-to-deploy-navy-ships-closer-to-venezuela-sources-idUSKBN21J6VH

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .