header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Americké základny v ČR?

Pod titulkem USA navrhují evropský štít proti iránským raketám zveřejnil americký list New York Times dne 22. května 2006 článek Michaela R. Gordona o plánech USA na instalování amerických vojenských raketových zařízení ve střední Evropě, přičemž vedle Polska leží hrozba dalšího zatahování do americké imperialistické politiky formou přímého umístění vojenské základny na našem území také nad Českou republikou. Tímto krokem by se prohloubila role vlády ČR jako komplice impéria USA v jeho politice agresí, okupací, kontroly a vykořisťování na globální úrovni a stala by se logicky možným cílem odvetných akcí, jež mohou mít různé podoby.

Kvůli alarmujícímu nebezpečí a závažnosti této hrozby přinášíme ve zkrácené verzi obsah informace ze zmíněného článku:

Bushova administrativa hodlá zřídit novou protiraketovou základnu v Evropě, jež by měla být určena pro zastavení údajných útoků Iránu proti USA a jejich evropským spojencům.

Návrh administrativy, jenž přichází uprostřed zastrašující kampaně týkající se údajného iránského programu na vývoj jaderných zbraní, požaduje instalování 10 protiraketových zařízení na evropské základně do roku 2011. Mezi státy, o nichž se uvažuje, je Polsko a Česká republika.

Doporučení ohledně evropské základny by mělo být dáno ministrovi obrany Donaldu H. Rumsfeldovi toto léto, sdělují představitelé Pentagonu. Pentagon požádal Kongres pro začátek o 56 milionů $ pro zahájení práce na dlouho předvídané protiraketové základně, přičemž se tento požadavek setkal s určitým odporem v Kongresu. Konečná cena, včetně raket, je odhadována na 1,6 mld. $.

Postavení protiraketové základny ve východní Evropě by mělo obrovské politické dopady. Umístění protiraketových zařízení například v České republice by vytvořilo první stálou americkou vojenskou přítomnost na půdě naší země a dále by posílilo úzké vazby mezi vládnoucími kruhy v ČR a USA.

Plán byl popsán při výpovědích v Kongresu a ve zveřejněných zprávách, ale vyvolal v USA poměrně málo pozornosti. Ovšem v Polsku je předmětem živé diskuse a vedl také k ruským obavám, že cílem skryté agendy Washingtonu je rozšiřování americké přítomnosti v bývalých státech Varšavské smlouvy.

V rámci úsilí o budování potenciálního projektu se američtí diplomati ve Varšavě setkávali s opozičními stranami, aby je pro svůj projekt získali. Podle zprávy polského tisku Boeing Company, hlavní dodavatel programu vyhlásil, že by „využil“ polských subdodavatelů. Mluvčí Boeingu odmítl tuto zprávu komentovat.

Česká vláda se snažila předejít veřejné diskusi o tomto projektu ze strachu, že by se mohl stát tématem červnových parlamentních voleb. V důsledku toho se američtí představitelé vyhnuli otevřenému hovoření o umístění na českém území.

Spojené státy již nyní mají velmi úzké vojenské vztahy s východoevropskými státy. Armáda Spojených států nacvičovala v Polsku útoky vrtulníků před invazí do Iráku a Polsko později poslalo do Iráku své jednotky. Někteří exiloví iráčtí protisaddámovci byli cvičeni v Maďarsku. Polsko a Česká republika spolu s dalšími osmi východoevropskými státy jsou členy NATO. V procesu ztrácení suverenity východoevropských „demokratických“ států zůstávají tyto národy v zajetí vazalské politiky jejich proamerických vlád.

Radim Gonda
{moscomment}

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .