header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Omezit pracovní dobu  v hypermarketech?

Aby politické nudy nebylo málo přišli naši zákonodárci s dalším dle mého mínění ne příliš povedeným návrhem. Jeho smyslem je omezit pracovní dobu v hypermarketech a supermarketech, resp. v prodejnách s prodejní plochou větší než 200 m2 má být omezena otevírací doba na dobu mezi 6.00-22.00 a ve státní svátky by se nemělo kromě Štědrého dne prodávat vůbec. Na Štědrý den by pak bylo otevřeno do 14 hodin...

Zákonodárci si od tohoto návrhu slibují zlepšení postavení pracujících především žen, které musejí pracovat i v noci a o svátky a nemají tak čas starat se o rodinu. Také doufají, že zákaz podpoří malé a střední podnikatele s plochou prodejen do 200 m2, na které se zmíněná omezení vztahovat nebudou. Návrh má i oporu v úmluvě Mezinárodní organizace práce o noční práci z roku 1997, která zavazuje k ochraně nočních pracovníků a zvláště žen. Otázkou, ale je proč toto naši drazí poslanci vztahují jen na pracovnice v obchodech, ale už ne na ženy, které pracují ve směnném provozu třeba v továrnách apod., popř. proč se opět do Zákoníku práce nevrátí pasáž, která v něm byla až do roku 1994, a která omezovala noční práci žen?
Pokud se zamyslíme nad daným zákonem blíže jeví se však jako čirý nesmysl a populismus! Snad skoro každý kdo kdy v nějakém hypermarketu či supermarketu pracoval ví, že pracovní doba v nich až na TESCO a Carrefour není delší než do 22 hod., Carrefour, aspoň v Praze, má do 24.00 a TESCO nonstop, přitom žádný z těchto obchodů nezačíná pracovní dobu v šest, ale ve většině případů až v 7 popř.  8 hodin! A co se týká Štědrého dne tak snad opět jen TESCO má déle než do 14ti hodin. Dále v těchto obchodem ve většině případů nepracují zaměstnanci na hlavní pracovní poměr, ale brigádníci (ať již studenti nebo lidé, kteří si potřebují přivydělat) tzn., že jim pracovat o svátcích nebo v noci převážně vyhovuje, přijetím zmíněného zákona by třeba studenti přišli o zmíněnou možnost brigád a tím i přivýdělku při jejich studiu a myslím, že jich není zanedbatelné množství. Proto si myslím, že argument, že přijetí tohoto zákona zvýší nezaměstnanost a sníží možnost studentů si přivydělat je zcela oprávněný. Odvolávat se na to, že někdo někoho nutí chodit pracovat, i když nechce nepřetržitý provoz je zdá se směšná! Berme to, že při nonstop provozu se pracují dvě 12ti hodinové směny, někdy to bývá, že třeba ta denní je delší a na noční, která je kratší pracují, když se na to podíváme relativně mladí lidé, kterým toto nevadí. A takových lidí, kteří dělají v obchodech klasický nepřetržitý provoz je minimum, dle mého se dají počítat na desítky. Co se týká víkendů v supermarketech se většinou praktikuje jeden týden ranní druhý týden odpolední s tím, že ta směna, která má ranní dělá i o víkendu, v hypermarketech pak se dělá dlouhý krátký týden. Z osobní zkušenosti vím, že tato směnnost mnoha lidem vyhovuje, na rozdíl od „normální“ práce, kde musí být každý den od rána do pozdního odpoledne jim tato směnnost umožňuje si v běžný pracovní den vyřídit i různá běhání po úřadech apod., které by jinak velmi obtížně při klasické pracovní době zvládali!
Pak je tu samozřejmě i hledisko spotřebitele, kterému vyhovuje když si může nakoupit kdykoli. Slyšel jsem již argumenty, že „Otevírací doba od 6 do 22 hodin musí být dostatečná pro všechny. Nevím proč by někdo musel jít nutně zrovna o půl noci na nákup. Pokud jde z hospody a má hlad, může si koupit bagetu na benzině k tomu nemusí být otevřen market nonstop“. Odpovím z vlastní zkušenosti, ještě nedávno jsem dělal v soukromé firmě, pracovní doba sice podle smlouvy byla od 8 do 17 hodin, ale bohužel málokdy se stalo, abych v tuto dobu odešel! Častější bylo odcházet v osm v devět a když bylo třeba chodit do práce i o víkendu, doopravdy v tu dobu jsem byl rád, že obchody jsou otevřené i po 22 hodině a radši mám nakupování v supermarketu než v nějaké malé prodejně, kde je zboží na rozdíl od velkoprodejny o dost dražší a myslím si, že rozhodně nejsem sám! Je pravda, že když jdu z hospody a mám hlad tak si kupuji bagetu v nějaké malé nonstop prodejně, ale ceny v ní rozhodně nejsou takové, abych si tam mohl pravidelně dovolit nakupovat běžné potraviny… To samé se týká svátků.
Dalším argumentem jak často slyším bývá, že se tím zabrání různým nešvarům, např. neplacení přesčasů a přesčasům jako takovým, mnoho lidí žije v tom, že se snad jaksi automaticky přijetím tohoto zákona zlepší pracovní podmínky, zabrání se vykořisťování pracovníků nebo to aspoň omezí další vykořisťování! Ale vždyť o tom tenhle zákon ani není a nemá být, proč se oháníme tímto zákonem, pokud vím existuje Zákoník práce, který na tyto situace pamatuje, proč tedy máme přijímat nějaké nové zákony! Dohlédněme na to, aby zákony, které existují byly důsledně dodržovány a poukazujme na jejich dodržování a nezaštiťujme se takovými to diskriminačními zákony, o kterých tvrdíme, že by tady tomu měly zabránit!
A snad poslední, omezení pracovní doby se má týkat pouze velkoprodejen nad 200 m2 to v praxi znamená, že drobní a střední obchodníci by měli dál fungovat a vyplnit tedy mezeru vzniklou omezením pracovní doby velkoprodejen! Dovedu si představit, že budou mít otevřeno o svátcích, ale jaksi si nedovedu představit, že většina těchto obchodníků najednou přejde na nonstop provoz či si prodlouží prodejní dobu dejme tomu do půlnoci! Kdo si to bude moct dovolit?! Vždyť tyto malé krámky vlastní převážně manželé či jakési rodinné “klany“ a zde už nikoho nebude zajímat, že třeba žena bude dělat po nocích?! Zde už se nikdo nebude starat o to, aby tedy nebyli třeba vykořisťovány pokud se bude jednat o nějakého živnostníka, který bude zaměstnávat více lidí? A je všeobecně známo, že „obchodní“ praktiky některých menších podnikatelů jsou horší než nadnárodních řetězců. Těmto drobným obchodníkům nemůže pomoci ani to, když oni budou mít o svátcích otevřeno a velké obchody ne, lidé si tam stejně jen půjdou koupit drobnosti ne za víc než stokorun a velký nákup si nechají na druhý či třetí den až budou ty velké obchody mít opět otevřeno a udělají tam nákup za několik tisíc korun.
Otázkou zůstává tedy proč tento zákon, který naštěstí vláda neschválila, ale do parlamentu přesto půjde a bude se o něm hlasovat dopadne a komu vlastně prospívá. Jeho navrhovatelům si myslím z větší části určitě ne. Znám dost lidí právě z obchodů, které na něj dosti silně nadávají a někteří již i proto odmítli v posledních volbách volit buď zástupce stran, které ho navrhují a nebo nešli volit vůbec.

Ludvík Šulda

{moscomment}

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .