header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

17. 9.: demonstrace Společně proti vládě

Demonstrace „Společně proti vládě“ se uskuteční v sobotu 17. září od 14:00 v Praze na Václavském náměstí.

13.9. Brno: Rum kavárně nesvědčí

Společnost česko-kubánského přátelství Lázara Cruze Brno srdečně zve na diskuzní setkání na téma

Rum kavárně nesvědčí

polemika nad vydanou knihou „Třešně v rumu“.

Beseda za účasti velvyslance Kubánské republiky pana Danila Francisca Mederose

Kdy: 13. 9. 2022 v 16:00
Kde: Křenová 67, Brno

K protestu na Václavském náměstí

V sobotu 3. září se na Václavském náměstí uskutečnil protest proti vládní politice „Česko na prvním místě“. Údaje o počtu účastníků se různí, ale přidržme se zřejmě podhodnoceného údaje policie, která informovala o počtu 70 tisíc běžných, z velké části neorganizovaných a rozhořčených lidí. Není to největší protest za 30 let vůbec, ale pokud vezmeme v úvahu, že neměl podporu alespoň části vládnoucí třídy a buržoazních médií (na rozdíl třeba od akcí Milionu chvilek), že v ČR není ve zvyku chodit protestovat do ulic, že tedy za každým účastníkem je další násobný počet pasivních podporovatelů, jedná se o nový fenomén, který podle zmatených reakcí překvapil i představitele vládnoucí třídy této země. Bez ohledu na skutečnost, že politické subjekty zaštiťující protest, rozhodně nereprezentují politiku bezprostředně spojenou se zájmy pracující třídy – jde přesto o fenomén třídní a pokrok třídního uvědomění. Důsledky kapitalismu – krize a válka – doteď jen pozvolné, latentní a cudně skryté před pohledy očí někde daleko nebo hluboko, přehlušené mediálním a politickým humbukem; tyto důsledky najednou vyhřezly a dopadly na životy široké masy lidí.

Číst dál...

Nákup F-35 – myslíte to vážně?

Vláda premiéra Petra Fialy a ministryně obrany Černochové ve svém zbrojařském vytržení rozhodla o nákupu amerického  letounu Lockheed Martin F-35 Lightning II. Nic jim nevadí na tom, že jde o variantu drahou s extrémně náročnou údržbou, že jde o stroj vysoce poruchový, má neobvykle často nehody (jako na fotografii utopení v jihočínském moři) a nedávno byl znovu uzemněný kvůli vystřelovacím sedačkám. Nic jim nevadí na tom, že my všichni zažíváme zdražování všeho, počínaje teplem, energiemi, že krize povede rychle k zbídačení pracujících a že vláda v zájmu dobrodružství amerického impéria přivádí republiku na práh katastrofy. Hlavní je, že americký vojensko-průmyslový komplex může sanovat své zisky na náš úkor, na úkor daní a zadlužení nás všech, na úkor práce. Nákup letounů následuje ten samý příběh jako byl boj o 5G sítě, léky a očkovací látky, jaderné bloky, paliva a suroviny. Závislost musí být úplná.

Na dokreslení uvádíme výňatky z novoročních zpráv amerického novináře Conna Halinnana „Myslíte to vážně“ na serveru Dispatches From The Edge (Zprávy na hraně), kde formou udílení cen vtipně shrnuje největší absurdity kapitalismu za předchozí rok. Projekt letounu F-35 a nenasytného zbrojařského monopolu Lockheed Martin v těchto zprávách měl po deset let pevné místo, a to zcela zaslouženě.

Číst dál...

Akademická špinavost

Vzdělání, to je budoucnost. Garantem za jeho kvalitu, dostupnost a financování by měl být stát. Za posledních třicet let se snížila kvalita i dostupnost, ve financování jsme pozadu za vyspělými evropskými státy. V čem naopak vynikáme, to je překrucování historie, převracení hodnot a ideologická zaslepenost. A to nejen v médiích či projevech politiků, ale i na akademické půdě.

Minulý týden se mi dostal do rukou dopis děkana fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze prof. Ing. Josefa Soukupa, CSc., v němž sděluje uchazeči o magisterské studium, že ho ke studiu požadovaného studijního oboru Biotechnologie, specializace Reprodukční biotechnologie nepřijímá. Na tom by nebylo nic divného, stává se to i jiným uchazečům. Ovšem odůvodnění rozhodnutí o nepřijetí je šokující! Děkan v dopise bez uzardění sděluje, že z podané přihlášky vyplývá, že uchazeč je občanem Ruska/Běloruska a současně je studijní program na základě posouzení Metodického pokynu děkana hodnocen jako kritický z hlediska možného porušení sankčních opatření EU! To je důvod, proč uchazeče o studium nepřijímá! Tedy ne odbornost či zájem o daný obor, ale prachsprostá špinavá politická hra, nenávist a rusofobie jsou tím, co rozhoduje! Skandální postup děkana je alarmujícím svědectvím, jak hluboko lze morálně, lidsky i odborně klesnout.

Hlavně, že mají tito pravdoláskaři plná ústa lidských práv!

Marta Semelová
vedoucí odborné sekce školství ÚV KSČM

29.6. Ostrava: Donbas válečný i mírový

Ve středu 29. června 2022 od 15:00 se uskuteční beseda s předsedou Společnosti přátel DLR a LLR Mgr. Jaromírem Vaškem na téma "Donbas válečný a mírový" na Městském výboru KSČM Českobratrská 4, Ostrava.

Jaromír Vašek několikrát navštívil území obou donbaských lidových republik a zasílal odtud unikátní reportáže.

Texty Jaromíra Vaška naleznete zde http://donbas.cz/

18.6. Praha: Demonstrace proti zdražování

KSM podporuje protest proti zdražování, který se uskuteční v sobotu 18. června od 15 hodin na Václavském náměstí v Praze. STOP VLÁDĚ!

Záznamy z VI. Brněnského odborného semináře Buď socialismus, nebo barbarství

Zveřejňujeme záznamy z VI. brněnského odborného semináře "Buď socialismus, nebo barbarství", který se uskutečnil 23. dubna tohoto roku. http://portal.kscm-brno.cz/vi-rocnik-brnenskeho-odborneho-seminare-bud-socialismus-nebo-barbarstvi/

Vystoupení kandidáta na prezidenta Josefa Skály https://www.youtube.com/watch?v=zcf4lHK3vos

Číst dál...

Pražští zastupitelé, styďte se!

Vlna emocí ovládla pražské zastupitelstvo při projednávání návrhu primátora Hřiba, jehož schválení jako jeden muž doporučila zastupitelstvu Rada hl. m. Prahy. Jednalo se o odnětí čestného občanství hlavního města Prahy Ivanu Stěpanoviči Koněvovi. Proti tomuto nehoráznému návrhu se postavili občané, kteří odmítli přepisování dějin a plivání na památku rudoarmějců bojujících proti německému nacismu. Připomněli padlé osvoboditele, kteří položili život boji za mír. Bývalý pražský zastupitel a místopředseda KV KSČM Praha Ivan Hrůza vzpomenul víc jak 144 tisíc padlých rudoarmějců při osvobozování Československa a téměř 700 těch, kteří položili své životy v pražské operaci. Místopředseda ÚV KSČM a vedoucí kandidát do voleb do ZHMP Milan Krajča rozhodně protestoval proti přepisování dějin a zneuctění památky těch, bez jejichž obětí bychom tady dnes nebyli. Apeloval na pražské zastupitele, aby se nesnižovali k zvednutí ruky pro hanebný návrh Hřiba. Varoval před systematickým pošlapáváním pravdy, viz odstranění pomníku Koněva či pamětní desky 1. ukrajinskému frontu ze Staroměstské radnice. Nyní má následovat přejmenování Koněvovy ulice na Praze 3. K názoru vystupujících za KSČM se připojili i další občané, kteří se postavili proti šíření nenávisti a lží. Pražští zastupitelé však zůstali hluší. Namísto toho, aby se zabývali rostoucími náklady, které velká část obyvatel Prahy už nemůže zvládnout, namísto toho, aby řešili dopady inflace, dopravu, nedostupné bydlení, chybějící sociální služby a nedostatek míst v mateřských a základních školách, řešili odejmutí čestného občanství člověku, který velel těm, jež nás přišli zachránit před nacistickým běsněním. Hlasování o odejmutí čestného občanství maršálu Koněvovi bylo následující: Čtyřicet zastupitelů bylo pro, nikdo proti, jeden se zdržel (40-0-1). Na čtvrtečním pražském zastupitelstvu se tak odehrála zrada v přímém přenosu. Nuly, které nesahají maršálu Koněvovi ani po paty, se opět předvedly v celé své sprostotě.

Marta Semelová - předsedkyně KV KSČM Praha

2.5.: Pozvánka na pietní shromáždění k 8. výročí fašistického masakru v Oděse

Letos uplyne již 8 let od fašistického masakru v Domě odborů v ukrajinské Oděse, jehož obětí se stalo mnoho desítek ukrajinských antifašistů, odborářů, komunistů a komsomolců. Po celém světě se při této příležitosti organizují pietní shromáždění, požadující mimo jiné vyšetření brutálních vražd v Oděse a potrestání jejich viníků. Obdobně jako v minulých letech se pietní shromáždění uskuteční také v Praze, kde se bude konat ve čtvrtek 2. května 2022 od 16 hodin na Václavském náměstí.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .