Na konci minulého roku se na Technické univerzitě v Madridu uskutečnil 10. sjezd Komunistického svazu mládeže Španělska (UJCE). Heslem třídenního jednání stovek delegátů španělských mladých komunistů bylo „Pokračujeme kupředu: Připravujeme revoluci 21. století“. 10. sjezd UJCE byl zároveň připomenutím výročí založení předchůdců UJCE – Komunistické mládeže roce 1921 a slavné Sjednocené socialistické mládeže v roce 1936.
Jednání 10. sjezdu UJCE potvrdilo orientaci španělské komunistické mládeže definovanou na sjezdu předchozím, tedy „budování bojovného hnutí mládeže, bojujícího za práva mladých, proti třídnímu útlaku a za uskutečnění alternativy k neoliberalismu ve formě 3. republiky s účastnickou demokracií jako cesty k socialismu“.
Kromě ideologických otázek se sjezd zaobíral také praktickými problémy. Mnoho z vystoupení delegátů sjezdu řešilo, jak ještě více posílit pozice UJCE ve studentském hnutí, mezi mladými dělníky, nebo jak organizovat mladé nezaměstnané. Řada vystupujících se věnovala také snahám Lidové strany a katolické církve o prosazení svého reakčního tmářství proti mládeži. Byla zmiňována i vzrůstající deziluze mladých ze sociální demokracie reprezentované vládnoucí Socialistickou dělnickou stranou Španělska.
Na madridském sjezdu se projevil také dlouhodobější konflikt mezi UJCE a mateřskou Komunistickou stranou Španělska (PCE). Zatímco PCE se definuje coby „revolučně –marxistická“, UJCE se charakterizuje jako „marxisticko-leninská“ organizace. Rozpory se týkají také rozdílných organizačních principů strany a mládeže. PCE má federální strukturu, organizační zásadou UJCE je demokratický centralismus. Velké spory mezi PCE a UJCE se týkají Sjednocené levice, kterou před léty, coby širší koalici, založila PCE. Dnes tuto koalici, jejímiž členy je PCE i UJCE, zmítá řada ideologických, politických i personálních rozporů.
Sjezd zvolil nový Ústřední výbor, který na svém následném zasedání zvolil novým Generálním tajemníkem UJCE Juana Iglesiu.
10. sjezdu UJCE se zúčastnili zástupci desítek zahraničních partnerských organizací. Za ně sjezd pozdravili představitelé Světové federace demokratické mládeže, Svazu mládeže Západní Sahary, Komunistické mládeže Venezuely a také českého Komunistického svazu mládeže (KSM). Vřelé přijetí KSM a mohutné vyjádření solidarity s bojem české komunistické mládeže souvisel s velkou kampani, kterou UJCE ve Španělsku organizuje proti rozpuštění KSM a proti antikomunismu v České republice. UJCE totiž s podporou dalších mládežnických organizací, odborů a hnutí zorganizoval mnoho protestních demonstrací před zastupitelskými úřady České republiky, mítinků i solidárních koncertů.
V návaznosti na 10. sjezd UJCE se nedaleko Madridu uskutečnilo dvoudenní zasedání Komise pro Evropu a Severní Ameriku Světové federace demokratické mládeže a velké komunistické manifestace k výročí vyhlášení současné monarchistické ústavy Španělska.
Milan Krajča
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.