header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Krutá daň blahobytu mocných

Podvýživa, hlad, nemoci a smrt. To jsou pojmy, které mají někteří lidé spojeno pouze se záběry nebohých dětí v Somálsku či jinde v rozvojovém světě. Na světě však hladem trpí podle údajů Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství 815 milionů lidí.

Experti si mnou ruce, protože v roce 1996 to bylo 840 milionů hladovějících. Avšak to zajisté není způsobeno ekonomickými reformami či pouze humanitární pomocí. Počet hladovějících klesá také z mnohem jednoduššího důvodu – umírají. Zatímco odborníci v Římě a jiní „usilovně“ přemýšlejí, tak každým dnem umírají jenom hlady statisíce. Tedy v konkrétních číslech každé 3 sekundy zemře jeden člověk hlady, každý rok zemře 15 milionů dětí! Na kongresu ovšem chyběli zástupci nejbohatších zemí světa (zřejmě mají důležitější věci na práci, např. zajišťování výroby zbraní pro „humanitární“ války – přitom za cenu jediné raketové střely by zhruba plná škola hladovějících dětí mohla každý den obědvat celých pět let ).

Přitom za situaci, která nastala právě v nevíce postižených oblastech, může právě takzvaná pomoc ekonomické koncepce západních zemí – např. v Somálsku dodaná vyspělá technika našla své využití na polích, která se přeměnila v bavlníkové plantáže. Tudíž nezbyla již žádná půda, na které by bylo možno pěstovat potraviny Bylo třeba zaplatit půjčky, které se Somálsko na tuto techniku vzalo. Potraviny však Somálsko zadarmo nedostalo, muselo za ně platit. Dokud byla úroda bavlny, byly peníze alespoň na potraviny. Jakmile však přišlo sucho a neúroda, nebylo co vyvážet, nebyly ani peníze na potraviny. Somálsko se tak dostalo do situace, ve které je dnes. Podobná situace je i na trhu s cukrem, kdy tradiční producenti se díky existenci „preferenčních cen“ a pracovníků z jiných zemí, pracujících za minimální plat, potýkají s výraznými problémy a zemím, kde je hospodářství na produkci cukru závislé, hrozí podobná situace.

Není také žádným tajemstvím, že USA bylo naprosto jedno, že lidé v Iráku, po zahájení americké agrese, měli zásoby jen na několik týdnů, miliony nebyly schopny se připravit na tuto situaci.

Pryč s chudobou a imperialismem!Za mezinárodní solidaritu, sociální jistoty a rovná prává pro všechny!

Veronika Sýkorová

{moscomment}

 

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .