header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Moldávie na rozcestí

V souladu s článkem 63 Ústavy Moldavské republiky a článkem 1 Zvláštního předpisu parlamentu svolal prezident Vladimír Voronin na pátek 28. srpna první zasedání zákonodárného sboru, zvoleného v mimořádných volbách 29. července 2009. Ty se uskutečnily poté, co parlament zvolený v dubnových volbách nebyl schopen zvolit novou hlavu státu. Komunistům ke zvolení prezidenta tehdy scházel jeden jediný hlas. Na základě výsledku opakovaných voleb do nového parlamentu vstoupilo pět politických stran - Komunistická strana republiky Moldávie (PKRM), Liberálně-demokratická strana Moldávie (LDPM), Liberální strana (LP), Demokratická strana Moldávie (DPM) a Aliance Naše Moldávie (ANM). Komunisté (V. Voronin) získali 44,7 % - 706 732 hlasů - 48 mandátů, Liberální demokraté (Vlad Filat) 16,5 % - 262 028 - 18, Liberálové (Mihai Gimpu) 14,7 % - 232 108 - 15, Demokraté (Marian Lupu) 12,5 % - 198 278 - 13 a Aliance (Serafim Urekjan) 7,35 % - 116 194 a sedm mandátů.

Čtyři dosud opoziční strany vytvořily 8. srpna společnou koalici Aliance za evropskou integraci , s cílem převzít moc od osm let vládnoucích komunistů. Společně tak disponují ve 101 členném parlamentu většinou 53 hlasů. Je to dost na to, aby zvolili nového předsedu parlamentu, jeho orgány, aby odhlasovali premiéra a složení kabinetu. Je to ale málo na to, aby zvolili nového prezidenta. Jestli PKRM před pár měsíci scházel jeden hlas, pak pravicové opozici jich schází osm. Bez hlasů komunistů nebude nová hlava státu, a bez ní Moldávii čekají další opakované volby. Odpověď na otázku, kdo vlastně vyhrál a kdo prohrál volby, není jednoduchá. Opozice jásá a střílí na oslavy šampaňským, hovoří o historickém vítězství, o umíráčku vlády jedné strany a konci komunistické diktatury , o začátku nové éry v dějinách nezávislé Moldávie , ale pravda je jinde. Komunisté s převahou vyhráli. Jejich odstup od ostatních je úctyhodný. Ale opozice má většinu. Sice těsnou, ale většinu! S komunisty však musí jednat a dohodnout se. Pokud se nedohodnou, uvízne země v kolotoči volebních kampaní a voleb, utone v atmosféře konfrontace a kopání příkopů. Malá Moldávie ale zoufale potřebuje klid, stabilitu a kompetentní vládu, která bude schopna řešit problémy hospodářské krize a problémy života společnosti.

Pravicová koalice šermuje hesly, rozděluje funkce, ale recept na řešení rychle se zhoršující ekonomické situace země nemá. Spojuje je přání vyhnat od moci komunisty, eliminovat jejich vliv a přehodit výhybky směřování země. Jinak jsou základy jejich shody pofiderní. Oznámení, že se dohodli na rovnici: Marian Lupu - prezident, Vlad Filat - předseda parlamentu, Serafim Urekjan - premiér, začalo být jimi samými ihned zpochybňováno. Vzájemnou nedůvěru a podezíravost jen těžko skrývají. Těžko se smiřují zejména s tím, že bez Mariana Lupu, bývalého šéfa parlamentu, který až po dubnových volbách přešel od PKRM k Demokratům, by většinu nedali dohromady. Vědí, že bez něj získali v opakovaných volbách méně než v dubnu. Jeden druhého drží v šachu.

Komunisté vyjádřili ochotu k dialogu. Jsme připraveni spolupracovat na všem, co pomůže čelit dopadům hospodářské krize a chránit sociální jistoty občanů. Nevyhýbáme se ale ani přechodu do tvrdé opozice , prohlásil lídr PKRM a úřadující prezident Voronin. Britský list The Independent nedávno napsal: Je předčasné hovořit o tom, že komunisté ztratili veškerou moc. Získali přes 45 % hlasů. Jednu jedinou stranu volila necelá polovina Moldavanů, o tom si strany ve Velké Británii mohou nechat jen zdát. Nejde o to idealizovat komunisty. Je však třeba věci vidět tak, jak jsou. Komunisté prostě po osm let představovali v novodobé historii Moldávie nejkompetentnější vládu. Dokázali řešit problémy a vyřešili mnoho vážných problémů, které vytvořili ti před nimi .

Případná nová vláda bude lidmi posuzována podle toho, co dokáže. Lidé budou srovnávat a poměřovat sliby s realitou. Ne náhodou před volbami předseda komunistů V. Voronin varoval před tím, aby se Moldávie nevydala cestou Ukrajiny. Úterní deník Nezavisimaja Moldova v komentáři píše: Ti, kdo dnes říkají, že situace v naší zemi je složitá, neříkají pravdu. Skutečnost je horší a nebezpečnější. Situace je nanejvýš složitá. Zbývá jen doufat, že se vyhneme nejhoršímu a že nebudeme na dobu 90tých let, kdy HDP klesl o více než dvě třetiny a skoro vše přestalo fungovat, vzpomínat se slovy: Bylo těžko, ale ještě to šlo. Moldávie je ve varu, v očekávání a v nejistotě. Všichni rozebírají to, co je dnes, co nastalo. Nikdo si ale netroufne odhadovat to, co bude zítra!

 

19. srpna 2009, Karel KLIMŠA, HaNo

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .