header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Lekce internacionalismu z JAR

Od 13. do 21. prosince se v Pretorii (JAR) uskutečnil Světový festival mládeže a studentstva. Bylo to v historii již sedmnácté setkání, které představuje jednu z nejdůležitějších celosvětových akcí mládežnických organizací ze všech zemí světa, které bojují proti imperialismu, za sebeurčení národů a národní suverenitu. Země, která v loňském roce hostila festival - JAR, má velký symbolický význam: představuje národy a lid, který bojoval a osvobodil se od režimu apartheidu, od režimu segregace, který, jak to zdůrazňuje zavěřené prohlášení festivalu "byl nastolen imperialistickými mocnostmi, aby se zvětšila nadvláda nad lidem Jižní Afriky". Hodnota JAR nespočívá jen v emancipačním charakteru boje jeho lidu proti segregaci, ale spočívá v její roli nezávislého státu, v rostoucí ekonomice odpoutané od amerického imperialismu a NATO: země, která kráčí k vítězství nad sociální nerovností a za světový pořádek, který odmítá všechny formy konfliktu mezi národy.

Heslo festivalu hlásá: "Poražme imperialismus, za svět míru, solidaritu a sociální přeměny". Toto heslo bylo vůdčí idejí, která spojovala veškeré aktivity na Festivalu, od diskusí po konference, od seminářů po setkání mezi delegacemi z různých zemí. Během těchto nekončících dní, naplněných hudbou a písněmi zemí z celého světa, od Brasilie po Palestinu, od Vietnamu po Spojené státy, se živě diskutovalo na přečetná a aktuální témata: od boje za mír po právo na národní suverenitu, od antiimperialismu, antifašismu, antisecesionismu až po proces reformy vzdělávacího systému na různých kontinentech. Intenzivní rozhovory a konfrontace o zvláště delikátních otázkách mezinárodního charakteru, jako je Palestina, Západní Sahara, Kuba, Venezuela, Latinská Amerika, Indie a Asie pokryly značný prostor festivalové diskuse.

Jedním z diskutovaných argumentů nemohla nebýt ekonomická krize. Ta byla analyzována ve svých různých aspektech a důsledcích, jež vyvolává v různých zemích. Jeden z elementů, který bych chtěl zdůraznit, je analýza, kterou některé komunistické organizace realizovaly, poté co uznaly dramatičnost jejího průběhu. Krize může představovat i element, na který komunistické organizace mohou apelovat. Dávejte dobrý pozor, ne logika čím hůře tím lépe. Vzniklá sociální krize představuje terén radikalizace pro komunistické síly, které s touto ekonomickou krizí mohou dosáhnout prohloubení uvědomění nemajetných tříd a těch které se proletarizují. S touto krizí se ukazuje, že je to kapitalismus, který je v krizi, a že změna může přijít jen tehdy, když bude revolucionizován tento výrobní způsob.

Tyto analýzy a diskuse s jinými organizacemi se neomezily na výměnu informací a názorů, ale byly užitečné pro nastínění základních směrů společné práce, kterou se v příštích letech musíme snažit vytvořit.

Společná práce se dnes, na evropské úrovni, prezentuje v zárodečných  a molekulárních formách, snad příliš obrácená na reformu formačních systémů, které jsou dnes předkládány na kontinentální úrovni, nebo těch týkajících se trhu práce. Naším cílem musí být to, aby byla dána ústrojnost naším kritikám, jejich zařazením do plánu celkového protestu.

Události Festivalu  šly v tomto směru: od seminářů věnovaných analýze úlohy nadnárodních institucí, kdy se diskutovaly a důkladně prozkoumaly problému uvnitř celkového světového rámce, po workshopy, které pojednávaly o konkrétních bojích v jednotlivých zemích, až po konference zakončené směry praktické činnosti a setkávání se. Silný dopad z těchto setkání

měla dvoustranná jednání, při kterých se s různými delegacemi diskutovala agenda, kterou je třeba realizovat v příštích měsících.

Mezi události s největším významem zaručeně patřil antiimperialistický tribunál, trvající dva dny, kdy se velký sál změnil na aulu tribunálu, kde dostaly prostor "obžalovací řeči" suverénních států, které utrpěly vnějšími zásahy a vměšováním. Národní suverenita a svoboda zvolit si vlastní vládu zůstává pro mnohé národy ještě vzdáleným cílem, a tam, kde se toto právo stalo skutečností, cizí ekonomické zájmy natahují ruce přes hranice suverénních států, aby určovaly vnitřní politiku ve svůj prospěch. Často k tomu dochází za cenu porušování lidských práv s těžkými a krvavými represemi vůči pokrokovým silám.

Na konci této velké události jsme zažili jeden z nejkrásnějších a nejvíce evokujících obrazů Festivalu: kubánská delegace prochází celým prostorem za zpěvu Internacionály.

Festival, odlišnost realit, jejichž jsme součástí, a šíře sdělených zkušeností nám dávají představu o měnícím se světě. A Jižní Afrika, země hostitelka je jedním ze symbolů těchto změn. Vykořisťované země, národy utlačované koloniálními mocnostmi, které dnes přicházejí na scénu, aby požadovaly svobodu a emancipaci, jakož i samostatnou roli, důstojnou a nezávislou na geopolitice pruhů a hvězd. Tyto zkušenosti, i když s různými rozpory, pomáhají rozšiřovat náš pohled na to, co se odehrává za hranicemi Evropy.

Překrásná atmosféra, srovnávání, setkávání se se soudruhy z delegací z různých zemí, atmosféra solidarity, která v těch dnech zachvátila Tshwane Events Center, ústřední místo Festivalu, nám jasně ukazuje, jak naše ideály, i když jsou u nás v Itálii v krizi, ve zbytku světa naplňují cestu své konkretizace, o kterou se lze opřít. Miliony lidí ve svých zemích rozvíjejí boj za sociální přeměny.

Internacionální charakter našeho boje jde za rámec krize, které jsme v této fázi svědky, a pomáhá nám pochopit, že jsme součástí procesu, který po léta postupuje směrem ke změně.


Franco Tomassoni

Delegát 17. Světového festivalu mládeže a studentstva v Pretorii


převzato z l'Ernesto Online 13/01/2011

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .