Podle mínění exposlance evropského parlamentu Giulietta Chiesy připravuje koalice, která bojuje s Muammarem Kaddáfím, pozemní operaci.
"Jestliže se USA nepodaří fyzicky zlikvidovat Muammara Kaddáfího, budou nuceny vtrhnout do Libye," řekl v interview novinám VZGLJAD ("Názor", "Pohled" - pozn. překladatele) bývalý poslanec Europarlamentu za Itálii politolog Giulietto Chiesa. Je přesvědčen, že do pozemní operace do této země zbývá několik dní.
NATO nakonec souhlasilo s velením vojenské operace proti režimu Muammara Kaddáfího v Libyi. Rozhodnutí bylo oznámeno na základě výsledků konzultací, které proběhly ve čtvrtek.
Generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen přitom podtrhl, že se zatím pouze hovoří o tom, že se NATO bude zabývat kontrolou vzdušného prostoru nad Libyí. "V dané chvíli bude pokračovat koaliční operace i operace NATO" - doplnil. Události posledních dnů ukázaly, že se koalice nemusí ohraničovat vzdušnými leteckými údery nad územím Libye. I když vedení USA dříve nejednou publicisticky odvrhovalo záměr provedení pozemní vojenské operace v blízkovýchodní zemi, přesto ve čtvrtek vešlo ve známost, že je k libyjským břehům odesíláno více než 4 tisíce amerických příslušníků námořní pěchoty.
Představitelé námořních sil země jmenovitě uvedli, že se jedná o vojáky sboru výsadkové, obojživelné skupiny stálé pohotovosti Vataan z 22 expedičního sboru námořní pěchoty. "Obojživelné výsadkové lodě jsou optimální pro široké spektrum misí - od humanitární pomoci, po vojenské operace na souši i na moři" - uvedl velící desantní skupiny kapitán Steeven Joder.
O tom, naznačuje-li rozhodnutí USA odeslat své námořní pěšáky do Libye přípravu pro pozemní vpád a k jakým následkům tím může dojít, hovořil v interview pro noviny VZGLJAD exposlanec Evropského parlamentu Giulietto Chiesa.
VZGLJAD: Předešlého dne se objevily zprávy o tom, že USA přepravují k břehům Libye námořní pěchotu, teoreticky připravenou k vylodění se na břeh. Znamená to, že se USA chystají začít pozemní operaci v Libyi?
Giulietto Chiesa: Jestli tato informace odpovídá skutečnosti, pak je možné říci, že jsou USA připraveny k zjevnému porušení rezoluce. Buď Američané očekávají, že Rada bezpečnosti přijme rozhodnutí o pozemní operaci, nebo jsou rozhodnuti jednat samostatně. To není, jak jistě chápete, nic nového. Tak se už chovaly nejednou.
VZGLJAD: To znamená, že si myslíte, že USA chtějí vylodit vojska a to dokonce bez souhlasu RB OSN?
G. Ch.: Tady nemá smysl hádat, protože vše bude záviset na průběhu příštích událostí. USA si patrně myslely, že dokáží lehce zlikvidovat armádu Kaddáfího za tři-čtyři dny. Tato doba se však ukázala nedostatečnou. Proto se chystají k horší variantě - k vpádu bez rozhodnutí RB OSN. Samozřejmě by bylo lepší, jestli by to proběhlo se souhlasem RB. Ale v jakémkoliv případě bude pozemní operace porušením mezinárodního práva. Už první rozhodnutí RB porušilo chartu OSN a za druhé, jestli k němu dojde, zničí ji s konečnou platností.
Oni jsou však sami vinni tím, že začali tuto operaci bez objektivního zhodnocení situace. Nyní panikaří a přijímají panická rozhodnutí.
VZGLJAD: Jak se musí vyhrotit situace v Libyi, aby se USA rozhodly pro pozemní vpád? A v jakém časovém horizontu?
G. Ch.: Myslím si, že ne více než týden. Za prvé proto, že pro přesun 4 tisíc námořních pěšáků je zapotřebí čas. Přibližně tři - čtyři dny. Za druhé, je potřeba udělat odpovídající politické kroky.
Jestliže se koalici nepodaří fyzicky zlikvidovat Kaddáfího, budou nuceni začít s invazí. Vždyť pro ně je nepřijatelné, aby Kaddáfí dále vládl, proto nemají jinou variantu než ho zabít. To znamená, že budou muset zemi okupovat.
VZGLJAD: Ale 4 tisíce pěšáků je jasně nedostačující pro vpád. Znamená to, že se budou provádět nové přesuny vojsk k Libyi?
G. Ch.: Samozřejmě, že je to nedostatečné, vždyť Kaddáfí má armádu. Nevím, s kolika lidmi může počítat, ale v případě zahraničního vpádu může mobilizovat lid. To znamená, že začne válka, možná dokonce partyzánská.
VZGLJAD: Je možné, že v případě vpádu přejde část současné libyjské opozice na stranu Kaddáfího, aby bránila nezávislost země?
G. Ch.: Myslím, že ne. Ta, tak zvaná opozice, jsou lidé, kteří se spojili se Západem a jsou připraveni bojovat po boku s ním. Přesto se ukázali jako slabí. Naše media se je snaží představovat jako jakousi sílu, ale ve skutečnosti to tak není, nedisponují seriózními vojenskými prostředky.
VZGLJAD: Mohou Libyjci, kteří do této chvíle zachovávají neutralitu v tomto boji mezi opozicí a Kaddáfím podpořit posledně jmenovaného v případě vpádu?
G. Ch.: Samozřejmě, vpád úplně změní rozmístění sil. Jak velké bude toto přerozdělení, říci nemohu, ale je jasné, že vpád změní psychologickou situaci jak uvnitř Libye, tak uvnitř Evropy. Protože bezletová zóna - je jedno, ale pozemní vpád je něco úplně jiného.
VZGLJAD: Mnozí politologové mluvili o tom, že Nikolas Sarkozy začal tuto válku, aby podpořil vlastní prestiž uvnitř Francie. Jaký je Váš názor, podařil se jeho záměr?
G. Ch.: Neznám sociologická data, ale je jasné, že se snažil zejména o to - pozvednout svou prestiž jak uvnitř země, tak na světové scéně. Zvláště pak po rozhodnutí Německa distancovat se od vojenské operace v Libyi.
Proto všechna jeho prohlášení o odpovědnosti Západu k libyjskému národu za to, že ho napadl vlastní diktátor, jsou pouze fikcí a propagandou.
Sarkozy rozehrál svou hru, do které byly zahrnuty jak ozbrojené síly, tak Kaddáfí i všechen libyjský lid.
VZGLJAD: Čím se, v takovém případě, řídil premiér Velké Británie David Cameron? Zvýšila podpora libyjské operace jeho prestiž?
G.Ch.: Sotva. I když je skoro pravidlem, že na začátku války prestiž skutečně roste.
Například panu Berlusconimu se nechtělo hrát tuto hru a ztratil tím většinovou podporu v parlamentu. Nicméně více než 40% prostého obyvatelstva Itálie vystupuje proti účasti naší země v této avantýře. A to je velmi seriózní část.
VZGLJAD: Je možné, že v důsledku této války nezíská moc v Libyi loutková, ale nezávislá vláda?
G. Ch.: Zatím je složité předvídat takové prognózy. Z prvé, na situaci v Libyi bude záviset situace v Sýrii, Jemenu, Egyptu, fakticky v celém arabském světě. Fakticky poprvé v historii arabského lidu probíhají takové události. Proto předpovídat, jakou vládu získá Libye po této avantýře, je těžké. Je možné pouze říci, že následky všeho současného dění budou dlouhodobé, situace bude nejasná v průběhu několika měsíců, možná let.
25. března 2011
Originál článku:
http://www.vz.ru.politics/2011/3/25/478591.html
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.