header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Pokud Izrael zaútočí na Irán - scénáře z tíživého snu

Pokud Izrael zaútočí na Irán - scénáře z tíživého snuZničení Búšehru by vytvořilo radioaktivní mrak, který by se šířil nad Perský záliv a Středomoří. Kdyby došlo ke zničení reaktoru v Dimoně, mrak by se rozšířil nejen nad Izraelem. Mrtvých v oblasti by byly desetitisíce.

S tónem jarmarečníka, izraelský ministr obrany Ehud Barak oznámil že, "pokud by země byla přinucena k válce" proti Iránu, nebude ji to stát "sto tisíc mrtvých, ani deset tisíc a ani tisíc, ale asi pět set ale i méně, podle toho, zda si všichni vybudují úkryt doma". Do děsivého propočtu nejsou započítání všichni další mrtví.

Podle vysokých britských funkcionářů by k útoku na Irán mohlo dojít mezi Vánocemi a začátkem nového roku za logistické podpory USA. Experti se domnívají, že jaderná zařízení budou zasažena raketami a stíhačkami přes tři letecké koridory: jeden přes Jordánsko a Irák, další jižněji přes Jordánsko a Saudskou Arábii a poslední severně přes Středomoří a Turecko. Jaderná zařízení budou zasažena bombami s nejadernými náložemi jako je BLU-117, které již byly dodány z USA a které mohou byt vypuštěny ze vzdálenosti 60 km od cíle, na který se navedou automaticky.

K čemu by došlo, pokud by byla zničená jaderná elektrárna v Búšehru, která začala vyrábět elektrickou energii v září o kapacitě 600 MW? Vytvořil by se mrak podobný tomu z Černobylu, který by se podle směru větru rozšířil nad perským zálivem nebo také nad Středomořím. Ještě vážnější by byly důsledky v případě odvety, kdy by Irán zasáhl jaderný reaktor v Dimoně, jehož výkon je 70-150 MW. Irán nemá jaderné zbraně, ale balistické rakety středního doletu, vyzkoušené v minulém roce s doletem přibližně 2000 km, což znamená, že jsou schopny zasáhnout Izrael. Takové rakety jsou instalovány v podzemních silech, tedy obtížně neutralizovatelných "preventivním" útokem. Pokud bude poškozen nebo zničen reaktor v Dimoně, který produkuje plutonium a tritium pro izraelské jaderné zbraně, radioaktivní mrak by se rozšířil nejen nad Izraelem (Dimona je vzdálena 85 km od Jeruzaléma, ale i 25 km od Jordánska a 75 km od Egypta. A podle směru větru by mohl dosáhnout i do Itálie a dalších zemí Evropy. Radiace (především jód 131 a cesium 137) by za určitý čas vyvolala tisíce mrtvých na nádorová onemocnění.

Toto předvídají ti, co plánují útok na Irán. A tedy se předpokládá, že schopnost odvety Iránu bude neutralizována. Což nemůže být zajištěno jen samotnými silami Izraele. Podle Dana Plesche, ředitele Centra mezinárodních studii na univerzitě v Londýně, "bombardéry USA jsou již připraveny zničit 10 tisíc cílů v Iránu během několik hodin". A také Velká Britanie, odhalil The Guardian, je připravena zaútočit na Irán. Plán předvídá zaručeně rozmístění izraelských jaderných zbraní (mezi které patří rakety dlouhého doletu Jericho, vyzkoušené 2. listopadu) a také amerických a anglických. Buď pro odstrašení Iránu, aby neprovedl masívní odvetu, nebo pro rozhodující útok za využití neutronové pumy, která kontaminuje méně, ale více zabíjí.

Válka proti Iránu by vedla s velkou pravděpodobností k prvnímu použití jaderných zbraní od konce studené války. Zatímco je veřejné mínění soustředěno na finanční "spread", zvyšuje se lidský "spread" - rozdíl mezi politickým rozhodováním a tím, co je nezbytné pro přežití lidského rodu.

Autor: Manlio Dinucci

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .