Velmi málo amerických prezidentů věnovalo takovou pozornost "hrdinné" americké armádě jako Obama a to i přesto, že média denně informují o válečných zločinech, násilí a týrání zajatců a civilistů, kterých se dopouštějí jak američtí vojáci i jejich velitelé nejen na válčištích, okupovaných teritoriích, ale i ve vlasti po návratu z válek.
"Přeji vám všem dobré ráno" zdraví prezident vesele při své návštěvě v Pentagonu 5. ledna 2012, kam přijel vrchnímu velení armády osvětlit svou poslední válečnou politiku. "USA jsou největším zastáncem svobody a demokracie, jakou svět kdy poznal. A to především proto, že jsme vybudovali nejlépe vycvičenou, nejlépe vedenou a nejlépe vyzbrojenou armádu v historii a já jako vrchní velitel její úroveň udržím i v budoucnosti," uvedl.
Obama byl ještě mnohem exaltovanější v hodnocení ozbrojených sil ve své "Zprávě o stavu Unie" 25. ledna 2012, ve které zdůraznil: "Tato generace hrdinů učinila Spojené státy bezpečnějšími a respektovanějšími ve světě...Tyto výsledky svědčí o odvaze, obětavosti a týmové práci amerických ozbrojených sil. V době, kdy nás příliš mnoho naších institucí zklamalo, ozbrojené síly překonaly naše očekávání. Nemají osobní ambice. Dokonale plní své poslání. Pracují kolektivně. Představte si, čeho bychom mohli dosáhnout, kdybychom si je brali za vzor."
Právě tak, představte si to! Z čeho si je potřeba brát příklad jen v posledním období:
Dějiny ozbrojených sil Spojených států jsou zaplněny masovými vraždami, znásilňováním a mučením. Je to americký způsob vedení války. Prezident Obama o masakru uvedl: "Zabíjení nevinných civilistů je skandální a nepřijatelné. Není naší armádě vlastní". Opak je pravdou.
Válečné zločiny a zvěrská krutost doprovázejí americké ozbrojené síly od jejich vzniku. Dopustily se genocidy původního obyvatelstva Spojených států, ve 2. světové válce vyvraždily civilní obyvatelstvo Rotterdamu, Hamburku, Drážďan, Hirošimy a Nagasaki. V Korejské válce se staly jejich obětí přes tři miliony Korejců, podobné genocidy se dopustily ve Vietnamu, Afghánistánu, Iráku a Libyi.
Kandahárský válečný zločin nebyl výjimkou nebo činem šílence, jednotlivce, který jednal ve stresu. Seržantův zločin demonstruje vojenský výcvik, ve kterém jsou vojáci připravováni na to, aby se změnili v chladnokrevné vrahy ve službě amerického imperialismu v dobyvačných válkách. V této tak zvané vojenské "kultuře" je protivník představován jako podčlověk, "rákosník", "hlava v turbanu" (raghead) atd., se kterým je potřeba jednat krutě. Nejen s vojákem nebo partyzánem, ale i s civilistou, ať je to žena nebo dítě.
Američtí vojáci a politici označující masakr za čin vyšinutého jednotlivce tak chtějí maskovat zločiny, kterých se imperialistická armáda dopouští přes dvě stě let. Štábní seržant byl součástí více než stovky tisíc amerických sil, které udržují krutý okupační režim v nepředstavitelně chudé zemi světa. Mají k tomu nejmodernější zbraně a bojovou techniku na světě, včetně bezpilotních letounů typu Predator.
Americká armáda a její spojenci z NATO v Afghánistánu jsou přesným vyjádřením toho globalizovaného imperialismu, jehož diktaturu prosazují. Vedou válku proti zájmům afghánského lidu. Součástí takových válek je zákonitě strašná brutalita.
Přestože je americká veřejnost dlouhodobě ovlivňována perfektně propracovanou a všezahrnující lží nejdříve o nebezpečí komunismu, představovaném Sovětským svazem a nyní o nezbytnosti preventivních válek k likvidaci světového terorismu, do kterého je zahrnován jakýkoliv režim, politická strana nebo hnutí prosazující společenský systém, který odmítá globalizovanou finanční diktaturu imperialismu, donucují obavy ze vzniku vlny odporu proti válečným agresím měnit způsob vedení válek. Brutální vraždění nebude provádět přímo člověk, ale dálkově řízené bezpilotní letouny (BL) - drony.
Když byli před deseti lety nasazeni ve válce v Afghánistánu první dálkově řízení vrazi - BL, zůstala většina Američanů překvapena. V mnoha lidech vznikla představa, že BL pocházejí z nejdivočejší vědecko-fantastické literatury.
Od té doby jsou BL korporativními médii prezentovány jako nejkrásnější dárek, který Amerika mohla dostat pod svůj válečný vánoční stromeček, perfektní zbraň, která může vyřešit všechny americké problémy v novodobých imperialistických válkách.
Je možné obvinit Američany pro jejich "milostný románek" s drony? Který Američan by nebyl ohromen a příjemně překvapen technologicky nejdokonalejší zbraní, schopnou bezbolestně vyřešit vše?
V podstatě jde o stejný postup, jako nahrazování dělníků moderními automatickými stroji a nyní roboty a převáděním výrobních kapacit do zemí, jejichž režimy si mohou dovolit nejlevnější pracovní sílu.
Voják - zabiják již nyní nemusí vraždit přímo v napadené zemi, ale přijede do služby na vojenskou základnu blízko svého bytu (postupně snad bude moci sedět v pracovně svého domu) usedne za joystick počítače a prostřednictvím sítě řízené BL vraždí mnohem efektivněji a levněji, než upocený a unavený dobrovolník v Afghánistánu, Pákistánu, Iráku nebo Sýrii.
Američan, který uznává především výši platu nebo mzdy, není překvapen, když se doví, že v roce 2011 americké vojenské letectvo (US Air Force) vycvičilo více pilotů - operátorů BL než skutečných pilotů amerických stihačů a bombardérů.
Téměř po čtyřiceti letech od konce vietnamské války dospěl americký imperialismus k závěru, že je zbytečné, aby se americký prezident omlouval za zvěrstva, kterých se dopouštějí jeho vojáci na válčištích nebo v okupovaných zemích a negativně ovlivňoval vědomí vlastních občanů.
Nejdříve zrušil povinnou vojenskou službu a nahradil ji profesionální armádou složenou výlučně z dobrovolníků. Později začal přesunovat úkoly na soukromé bezpečnostní agentury typu Blackwater a hlavně na dlouhodobě připravované teroristické organizace jako je Al Kajdá. To bylo všechno málo. Vždy se našel žurnalista, který se nespokojil s oficiálními verzemi utajování akcí státem řízeného terorismu.
Nový způsob vedení válek, přenesení hlavních úkolů na inteligentní technické prostředky a soukromé agentury umožňuje imperialismu plnit ještě další úkol: zabránit tomu, aby se ozbrojený lid v uniformách vzbouřil a postavil se proti němu. Stačí si připomenout protesty hnutí "Occupy Wall Street", ke kterému se připojují i váleční veteráni.
Je zde I další problém, co dělat po válce s veterány, mnohdy invalidy?
Rovněž výsledky válek nejsou pro Spojené státy příznivé. Kromě Jižní Koreje a Německa neexistuje země, která by s úctou vzhlížela k americkým pánům.
11 let vedou válku proti jednomu z nejchudších národů na světě Afgháncům. V roce 2014 plánují odchod. Americká okupační armáda je v bědném stavu. Její vybavení potřebuje renovaci, vojáci jsou unavení. Stres, zapříčiněný opakovaným nasazováním do bojových zón, poškození mozku a další zranění způsobena výbuchy min nastražených u silnic, strach ze všudypřítomného nepřítele, vede ke stále se zvyšujícímu počtu sebevražd, rostoucímu sexuálnímu násilí, zvyšování zločinnosti v zónách okolo vojenských základen a vzniku dalších problémů, které vyvolávají permanentní války.
Technologie dálkově řízených BL byla poprvé použita ve válce proti Vietnamu v roce 1973. Nynější modely bezpilotních letounů se přeměnily v naprosto dokonalý prostředek vedení imperialistických válek. Operátor ovlivňuje jejich činnost pouze v nalehavých případech. BL je naprogramován tak, aby sám odstartoval, manévroval v letové fázi, vybral si cíl, odpálil rakety a vrátil se na základnu, aby tam automaticky přistál.
Obrovský krok od povinné základní vojenské služby, ke skutečné "cizinecké legii", která bez protestů masakruje protivníka, je trvale k dispozici pro nasazení a hlavně v přestávce mezi válkami se nenechá ovlivnit a zatáhnout do protestních akcí.
Karel Kluz
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.