header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Nová vojenská konfrontace mezi Západem a Východem

Od chvíle, kdy se Putin vrátil do prezidentského úřadu, se posílila ze strany Ruska "antiamerická rétorika" s využitím "starých stereotypů ze studené války", prohlásil prezident Obama poté, co zrušil dohodnuté zářijové setkání.

Poslední kapkou byl azyl udělený Ruskem Edwardu Snowdenovi, autorovi odhalení, že tajné služby USA provádějí špionáž proti všem a sledují vše. Ale je tu něco zcela jiného. Moskva stojí proti "protiraketovém deštníku", který by umožnil USA provést první úder s vědomím, že může neutralizovat reakci. Staví se proti další expanzi NATO na východ a plánu USA/NATO zničit Sýrii a Irán v rámci strategie mířící do pacificko-asijské oblasti. To vše je v Moskvě viděno jako pokus o získání jasné strategické výhody vůči Rusku (a rovněž vůči Číně).

Jsou to "staré stereotypy z období studené války"? Nebuďte si tím tak jisti, pokud se zváží program, který NATO oznámilo 8. srpna. V něm se předpokládají "ambicióznější a častější vojenská cvičení" především v blízkosti Ruska. Od 25. srpna do 5. září se stíhací bombardéry NATO (také italské) s dvojím zaměřením (konvenčním a jaderným) zúčastní v Norsku cvičení "Brilliant Arrow", jehož organizátorem je Velitelství spojeneckých leteckých sil, a kterému velí nedávno jmenovaný generál Frank Gorenc, který velí též vojenskému letectvu USA v Evropě. V listopadu následuje letecké cvičení "Steadfast Jazz", při kterém dojde k rozmístění stíhacích bombardérů NATO v Polsku, Litvě a Lotyšsku poblíž hranic s Ruskem. V září a říjnu se válečné lodě NATO zúčastní velké válečné hry "Brilliant Mariner" v Severním a Baltickém moři. Předpokládá se též vyslání dalších válečných plavidel do Černého moře, kde v červenci proběhlo cvičení "Sea Breeze 2013" za účasti lodí z deseti zemí pod velením velitele námořních sil USA v Evropě, který velí rovněž aliančním silám s velitelstvím v Neapoli.

USA a jeho spojenci v NATO tedy zvyšují vojenský tlak na Rusko, které se přirozeně neomezuje na to, co Obama definuje jako "antiamerickou rétoriku". Poté, co se USA rozhodly instalovat protiraketový "štít" také na ostrově Guam v západním Pacifiku, velitelství strategických sil Ruska oznámilo, že vyvíjí novou 100 tunovou raketu "schopnou překonat jakýkoliv protiraketový systém". Během tohoto roku proběhne 16 odpálení experimentálních balistických mezikontinentálních raket různého typu. Plavbu zahájila nová jaderná ponorka třídy Borej (Jurij Dolgorukoj) dlouhá 170 metrů, jež je schopná se ponořit do hloubky 450 metrů, a je vyzbrojena 16 raketami Bulava s doletem 9 tisíc kilometrů s deseti samostatně naváděnými hlavicemi, schopnými manévrovat a vyhnout se protiraketové obraně. Nová ponorka je jednou z 8, které ruské námořnictvo obdrží do roku 2020 (aby nahradily zastaralé typy), společně se 16 vícefunkčními ponorkami a 54 hladinovými plavidly.

O tom evropská media a její dezinformační špičky prakticky mlčí. Tak má většina lidí dojem, že války hrozí pouze z "neklidných" oblastí jako je Střední východ a Severní Afrika, aniž by si uvědomovali, že Evropa se znovu dostává do strategického záběru USA, do první linie vojenské konfrontace, která je neméně tak nebezpečná jako v období studené války

16. srpna 2013

 

Manlio Dinucci, Il Manifesto

Překlad: Komunistický svaz mládeže

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .