header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Milion studentů a odborářů v ulicích francouzských měst

V sobotu 18. března byla Francie dějištěm zatím největších protestů proti tzv. ?vládnímu plánu boje proti nezaměstnanosti? (smlouva CPE), který ve skutečnosti pouze zbavuje mladé jistot, neboť umožňuje zaměstnavateli ne ve zkušební době, ale v průběhu 2 let propustit bez udání důvodu mladého absolventa do 26 let... Nezaměstnanost mladých je ve Francii kolem 23%.

V ulicích bylo dle odborů asi 1500000 lidí, tedy mnohem více poslední podobné akci 7. března a znovu to zvyšuje tlak na vládu a jejího předsedu Dominiqua de Villepina.
Pochody a manifestace se z podnětu odborů a také za účasti studentů a představitelů levicové opozice uskutečnily v asi 160 městech. V Paříži pochodovalo ze čtvrti Montparnasse na náměstí Nation podle odborů 400 000 lidí. V Bordeaux 55 000, v Nantes 45 000 atp. Závěr protestů v Paříži, Lille a Lyonu byl poznamenán incidenty mezi skupinkami mladých demonstrantů a pořádkovými silami. Incidenty však zdaleka nedosáhly takové síly jako ve čtvrtek na závěr velké studentské demonstrace v Paříži, svolané z téhož důvodu jako sobotní akce. Nicméně i o víkendu 12 demonstrantů a sedm policistů bylo zraněno. Policie použila i vodní děla.
Nová úprava CPE se má začít uplatňovat dle návrhu už v dubnu a vláda od ní zatím nehodlá ustoupit. Slibuje sice preventivně jednání o významných úpravách v projektu, ale to odpůrcům této asociální legislativní úpravy pochopitelně nestačí. Generální tajemník Všeobecné konfederace práce (CGT) Bernard Thibault ovšem pohrozil, že pokud se vláda svého plánu nevzdá, může být vyhlášena generální stávka, Všeobecná konfederace práce (CGT) a Dělnická síla (FO) jsou údajně pro to, aby byla časově neomezená, Francouzská demokratická konfederace práce (CFDT) je zdrženlivější.

V pondělí francouzský pravicový premiér Dominique de Villepin opakovaně vyloučil ústup od svého návrhu CPE. Odbory se pak večer sešly k posouzení dalších akcí včetně případné generální stávky.
Na protest proti CPE je stále blokována řada univerzit a středních škol. Studentští delegáti v noci na včerejšek v Dijonu odhlasovali mobilizaci studentů na dnešek a na čtvrtek.

/předchozí reportáž naleznete zde/

{moscomment}

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .