header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Plynem proti agresi

Plyn se má stát sjednocujícím prvkem posilující radikální levice v Latinské Americe. I tak by se dal nazvat nejnovější počin politických lídrů Latinské Ameriky, na kterém se v uplynulých dnech dohodli. 21. století se stalo pro Jižní Ameriku novým impulsem. V celé řadě zemí se k moci dostávají, levicově zaměřené a pokrokově orientované vlády, které více, či méně odmítají hegemonii Spojených států, která v této oblasti panovala zhruba od 19. století.

Další ranou USA a upevněním spojenectví zemí Latinské Ameriky se nyní má stát vybudování kontinentálního plynovodu, kterým bude proudit zemní plyn z Venezuely, přes Brazílii a Uruguay až do argentinské Patagonie. Osm tisíc kilometrů dlouhá stavba, jejíž cena je odhadována na dvacet miliard dolarů, by měla do sedmi let spojit venezuelský přístav Puerto Ordaz s patagonským Neuquenem.

Plynovod povede po východním pobřeží a stane se symbolem – síly a významu ropy, plynu a levice - všechny země, které bude protínat mají levicové vlády, popř. prezidenty. V podobném duchu se ale začíná ubírat i západní pobřeží. Vítězství Evo Moralese v Bolívii a Michelle Bacheletové v Chile v prezidentských volbách ukazuje, že myšlenky levice mají v Latinské Americe dlouhou tradici a vměšování a vojenským převratům v režii USA je již pomalu odzvoněno.

Ludvík Šulda

{moscomment}

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .