header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

CIA a NSA v pozadí parlamentního puče v Brazílii

Ve středu 31. 8. 2016 odpoledne brazilský Senát potvrdil svým hlasováním definitivní odvolání z funkce prezidentky Dilmy Rouseffové. Tím skončila 13 let trvající vedoucí úloha brazilské "Dělnické strany", která ovládla politickou scénu v roce 2003. Prvním prezidentem z jejich řad se tehdy stal bývalý vůdce odborové "Unie kovodělníků" Luiz Inacio Lula da Silva.

Nikdo ze senátorů se nezdržel hlasování. Bylo tak dosaženo potřebné tři čtvrtinové většiny. 61 bylo pro odvolání a 20 proti.

Nejsou pochyby o tom, že krizový vývoj v Brazílii, jejíž prezidentka se orientovala na spolupráci s ČLR, Ruskem, Kubou a progresivními státy Latinské Ameriky, byl iniciován a řízen pracovníky CIA a NSA (Národní bezpečnostní agentura USA).

Rozsáhlé kompromitující materiály na vedení "Dělnické strany" a na funkcionáře státní ropné společnosti "Petrobras" i na nejbližší spolupracovníky prezidentky Rouseffové i jejího předchůdce Luly Da Silvy, byly součástí speciální operace amerických tajných služeb k neutralizaci "nebezpečného levicového režimu".

Zejména tímto způsobem Obama (stejně jako jeho předchůdci) hledí na největší jihoamerický stát, který se pokoušel o vedení nezávislé politiky. Cílem je potlačit vůli vládnoucí brazilské elity a donutit ji plnit pokyny Bílého domu.

Na reálné hrozby podobného puče nejednou poukazoval Hugo Chávez, Rafael Correa, Daniel Ortega, Evo Morales, Tabaré Vasques a další. Venezuelský prezident Nicolas Maduro přímo označil události kolem brazilské prezidentky za "státní převrat" organizovaný Spojenými státy". To, co nyní proběhlo v Brazílii, není pouze útokem proti jejímu demokratickému režimu, ale i proti všem regionálním uskupením jako jsou "CELAC" a "UNASUR", které vznikly z iniciativy Huga Cháveze, hrozbou pro všechna politická a sociální hnutí, která uvěřila v možnost zapojení lidu do progresivního vývoje Latinské a Jižní Ameriky.

Maduro před hlasováním v brazilském senátě vyzval levicová hnutí na jihoamerickém kontinentě, aby se společně postavila proti pomlouvačným manipulacím proti Dilmě Roussoffové, které ohrožují mír a pohodu v celém regionu.

Snadno se dá odhalit, že větší část kompromitujících materiálů, které byly využity k vydírání a tlaku na brazilské vedení byla získána a zpracována americkou "Národní bezpečnostní agenturou" ještě v době před emigraci jeho zaměstnance Edward Snowdena do Moskvy, který poskytl Rusku k dispozici miliony tajných informací.

Celá tato masa informací byla americkými tajnými službami udržována v utajení do doby odpálení startovního výstřelu pro brazilský puč.

Pak byly informace předány spolupracovníkům tajných služeb v masmédiích a nevládních organizacích typu Amnesty International, kteří je využili k destabilizaci brazilského režimu a vyvolání chaosu ve společnosti. V takové situaci pak nebylo pro Spojené státy složité prosazovat na klíčová místa ve vedení státu své lidi (agenty).

Samotné odvolání prezidentky na základě tak zvané "konstituční procedury" bylo pak pouze kamufláží pro realizaci státního převratu.

Je evidentní, že pokud to bude potřeba, bude prezident Obama až do konce své vlády sankcionovat převraty s "brazilskou tváří" kdekoli to bude potřeba.

Pod přikrytím ambasády USA v Brazílii na jejich konzulátech po celé zemi již dávno působí rezidentury amerických tajných služeb. Americká velvyslankyně v Brazílii Liliana Ayaldeová započala svou kariéru ve strukturách "nevládní" organizace USAID, v úzkém kontaktu s CIA.

Zkušenosti získala jako velvyslankyně v Paraguaji (2008-2011), kde vytvářela podmínky pro odvolání levicového prezidenta Fernanda Luga. Lugo byl odvolán paraguayským parlamentem v červnu 2012 na základě obvinění z nedbalosti při plnění prezidentských povinností: údajně nebyl schopen vyřešit rozpory rolníků a policie, při kterých došlo k obětem na životech. Brazilská vláda proti tomu protestovala. Zvláště zdůraznila, že prezident Lugo nedostal právo se hájit. I tehdy, jako dnes se stal jeho následovníkem viceprezident. Lugo označil své sesazení z funkce za parlamentní převrat.

Podobný scénář využily americké tajné služby i při přípravě převratu v Riu. Zástupcem velvyslance USA v Riu je Andrew Bowen. Před příchodem do Ria pracoval na velvyslanectvích v Kolumbii, Ekvádoru, Panamě, Mexiku a Hondurasu.

V politických a ekonomických sekcích ambasády pracují desítky příslušníků tajných služeb, které využívají ke krytí své zpravodajské a rozvratné činnosti. Nejznámější z nich je Alexis Ludwig, který se "proslavil" svými aktivitami Bolivii a Argentině. Patří mezi ně i kulturní atašé Abigail Dresselová, právní atašé Steve Moore, vedoucí oddělení pro boj s narkotiky Gwendolyna Llewellynová, vedoucí USAID Michael Eddy a mnozí další.

Po hlasování Roussofová označila své odvolání za druhý puč ve svém životě. Poprvé to bylo v roce 1964, kdy po vojenském puči, organizovaném Spojenými státy, byla uvězněna a mučená. Za druhý puč označila své nynější odvolání z funkce, ke kterému využily mocné konzervativní a reakční síly jako nástroj senát.

Při tom jejich hlavním cílem bylo zlikvidovat její vládní "progresivní národní projekt" a zaměnit ho nejradikálnějším liberalismem a sociální regresí.

Nevoleným prezidentem se tak stal dosavadní viceprezident Michel Temer, který vytvořil novou vládu. Podle názorů politologů by Temer ve volbách prezidenta obdržel pouze 2% hlasů voličů. Temer se vždy vyznačoval uměním včas se přidat ke konjunkturnímu politikovi a schopnostmi formovat koalice. Jeho politická "Strana brazilského demokratického hnutí" spolupracovala v 90. létech se sociálními demokraty vedenými Fernandem Enrikem Kardozu a v roce 2003 vstoupila do koalice se "Stranou pracujících vedenou" Lulou da Silvou. Téměř již nyní reorganizoval vládu. Ze 32 ministerstev zbylo pouhých 24. Ve vládě není ani jedna žena, předtím v ní bylo 15 ministryň. Ve svém prvním projevu k národu uvedl, že obnoví ekonomiku Brazílie, aby se země stala důvěryhodnou v mezinárodním měřítku a přitažlivou pro nové investice. Je zřejmé, že obnoví proamerický kurz a postupně zlikviduje vliv zemí BRICS.

Nový prezident má 75 let, je potomkem katolíků - maronitů z Libanonu. V 80. létech byl generálním prokurátorem státu Sao Paulo a pak se tamtéž stal i ministrem všeobecné bezpečnosti. Zřejmě v té době navázal těsnou spolupráci s americkou ambasádou. Viceprezidentem Roussoffové se stal při jejím zvolení do funkce prezidentky v roce 2010.

Od počátku byl americkým "trojským koněm" v jejím kabinetu. Koaliční vládu opustil v letos v březnu. Předtím odmítnul podpořit prezidentku, která byla lživě obviněna v korupčním skandálu s energetickým státním monopolem "Petrobras".

Zajímavé je, že současně s prezidentkou požadoval parlament vyšetřování z korupce i samotného Temera.

Podle všeho americká velvyslankyně Liliana Ayaldeová mu garantovala beztrestnost ve zkorumpovaném brazilském režimu. Vynaložené finanční prostředky na podplacení poslanců a senátorů se bohatě vrátí.

V Brazílii proběhnou neoliberální reformy, především privatizace státních podniků, které neovládne nikdo jiný, než americké monopoly. Vládu tedy převzali lidé, kteří sami uvázli v bažině korupčních skandálů. Tato vada na kráse však americké administrativě vůbec nevadí.

Lze tedy očekávat, že o další americkými tajnými službami řízený pokus o puč by mohl následovat v Ekvádoru, Nicaragui a hlavně ve Venezuele.

Pozn. překl.: V této souvislosti se je potřeba zamyslit nad tím, kdo stojí za útoky proti prvnímu prezidentovi České republiky Zemanovi, který byl zvolený v lidovém hlasování, což mu dalo nejvyšší stupeň oprávnění k výkonu politické funkce. Vládnoucí politické strany získaly neporovnatelně menší počty hlasů a proto, aby mohly uzurpovat politickou moc v ČR, musely vytvořit podivnou koalici, ve které se sociální demokraté spojili s lidmi, kteří se buď přímo podíleli na privatizaci všelidového vlastnictví anebo tyto privatizátory představují.

Pro komunisty je prezident Zeman menším zlem, než byli ostatní kandidáti, ale jak vidíme, je nezávislost jeho některých postupů a vyjádření trnem v oku představitelům světového imperialismu. Nenechejme se mýlit. Útoky proti němu nepocházejí pouze od jeho domácích nepřátel, ale jsou součástí boje proti jakémukoli progresu, který byť by i jen částečně obhajoval a prosazoval české národní zájmy.


Nil Nikandrov fondsk.ru

Přeložil K. K.

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .