Účastníci summitu nejvyspělejších států světa G8 ve skotském Gleneagles si v přepychových podmínkách pohovořili o možném ohrožení svého rostoucího panství. Koláčky paní kněžny Barunkám již nestačí, stále více se ptají, proč musí stále chudnout a malá skupinka stále více bohatne…
Nakonec tedy místo koláčků udělali větší dortík – dospěli k dohodě o boji proti globálnímu oteplování, o určité pomoci Africe a o snižování zemědělských dotací. Ale nejen o tom se samozřejmě bavili mocní tohoto světa, častým tématem diskusí byl i „boj proti terorismu“.
Pokud jde o klimatické změny, nejrozvinutější země světa vyjádřily ochotu jednat okamžitě s cílem začít zpomalovat, a pokud to rozvoj vědy umožní, i zabrzdit a zvrátit zvyšování množství skleníkových plynů v atmosféře . Komuniké obsahuje i zmínku o tzv. kjótských protokolech, podle nichž měly rozvinuté země do roku 2012 výrazně snížit produkci skleníkových plynů, a které sobecké USA neratifikovaly. Nynější prohlášení sice podporují všichni účastníci summitu včetně USA, dokument však neobsahuje žádná čísla ani data, k nimž by měly být splněny. Takže vlk se nažral...
V otázce subvencí na export zemědělských produktů se účastníci zavázali postupně eliminovat všechny jejich formy, a to v reálném termínu . Opět tedy chybí konkrétní datum a míra odstranění…
Nejvyspělejší země se rovněž dohodly zvýšit svou pomoc rozvojovým zemím z 25 na 50 miliard dolarů ročně do roku 2010. Afrika z toho může počítat s polovinou. Také pomoc Palestincům se má v nejbližších letech zvýšit na tři miliardy dolarů. Program OSN pro rozvoj (UNDP) však uvedl, že nejbohatší země více bohatnou, ale pomáhají méně chudým. Pokud nezmění kurz, nedosáhnou nikdy cíle věnovat v roce 2015 na rozvojovou pomoc 0,7 procenta svého hrubého domácího produktu. Nůžky se i přes almužny bohatých stále rozevírají. A srovnejte almužny s výdaji za zbrojení… V roce 2004 - už šestý rok, kdy se zvýšily výdaje na zbrojení - dosáhla celková světová částka, vydaná na zbrojení poprvé od vrcholu studené války znovu částky 1 bilionu dolarů. Přitom částka, věnovaná na rozvojovou pomoc, byla za totéž období pouze 78,6 miliard dolarů. A samotné USA v roce 2004 na zbrojení celkem 455 miliard dolarů, o dvanáct procent více než v roce 2003. Zahraniční pomoc USA dosahuje 4,1 procent amerických výdajů na zbrojení…
Jak píše výstižně Zdeněk Rudler v HaNo, „Jak se dolarové injekce odsouhlasené na G8 projeví například v Kongu? Tedy v zemi, která zeměpisně leží v srdci kontinentu a současně představuje nemocné srdce Afriky. Nejde o žádnou symboliku, nýbrž o faktické vyjádření daného stavu. Tuto zemi s 58 milióny obyvatel, kteří v drtivé většině trpí doslova věčným hladem, epidemiemi a analfabetismem, již řadu let sužuje občanská válka, které pasivně přihlížejí nebo ji mnohdy i podněcují sousední země. Od roku 1998 bylo v Kongu v důsledku této války zabito 3,8 milionu lidí. Toto otřesné číslo zdaleka překonává i nejhorší představy o trpkém životě v rozvojových zemích. Dokonce lze říci, že v žádné jiné zemi na celém světě - od druhé světové války - nebyl zavražděn takový počet lidí ve válečném konfliktu. Co s tím udělá dar z G8? Vždyť jen náklady na tak zvanou integrovanou národní armádu , která má pod hlavičkou akce OSN nazvané Monuc dbát na mírové urovnání v Kongu, činí měsíčně 10 milionů dolarů. A přitom k cílovým skupinám, tedy k samotným vojákům, dojde jen část těchto peněz. Ale v Kongu nezabírají ani vyšší částky. Evropská unie, jako největší dárce příspěvků Kongu, již poskytla na jeho přežití za poslední tři roky takřka jednu miliardu dolarů. A výsledek je nulový. Například na letošní 30. červen byly v Kongu plánovány volby. Nekonaly se ze stejných důvodů, proč se zde vede válka. Je tedy naivní si myslet, že dolary nejbohatších zemí budou v Africe - a konkrétně v Kongu - nějakou spásnou kotvou.“
Státy skupiny G8 se také zavázaly k větší spolupráci při ochraně dopravní infrastruktury před případnými teroristickými útoky. V přijaté deklaraci se uvádí, že mezi zeměmi G8 se musí zlepšit předávání informací o pohybech teroristů přes mezinárodní hranice….
Proti politice G8 demonstrovalo v ulicích statisíce lidí. Mnohatisícové demonstrace zastavily dopravu kolem Gleneagles. Golfové letovisko Gleneagles od zbytku světa oddělilo osm kilometrů ocelového plotu, střežilo jej 10 000 policistů. Skotským jednotkám přišly na pomoc stovky policistů z jihu země.
Do ulic Edingburghu vyšli kromě anarchistů, komunistů, alterglobalizačních a protiválečných aktivistů, i tzv. příslušníci tajné povstalecké armády klaunů. Demonstranti na plastových štítech policistů nechávali otisky rtů; jeden převlečený za klauna krmil policejního koně mrkví, druhý šimral zvíře na nose pírkem. Další se svlékl do naha a prchal pronásledován policisty i fotoreportéry.
Uskutečnila se také blokáda britské ponorkové základny ve Faslane, aktivisté námořní základnu oblehli, protože tam kotví plavidla vyzbrojená střelami Trident s jadernými hlavicemi.
Policejní těžkooděnci další dny obklíčili ve skotském Stirlingu tábor odpůrců summitu. Obrněné vozy zatarasily bránu a donutily aktivisty zůstat uvnitř. Mluvčí policie řekl, že vytvoření bezpečnostního kordonu mělo zabránit opakování násilností z minulého dne… Že se jednoznačně báli hlasu lidu, je očividné. Ostatně, stejnou politiku praktikovali již při předchozích zasedáních podobných institucí...
Proti imperialistické politice nejvyspělejších států vystupovali také umělci – v koncertech Live 8 vyzvali umělci otevřeným dopisem Bushe, aby zvýšily pomoc nejchudším zemím. Miliarda lidí na světě žije za méně než dolar denně. Naléháme na vás, abyste s dalšími národy vedl historický úděl pomoci Africe a nejchudším zemím při překonávání AIDS a extrémní nouze. Společně můžeme tento červenec udělat z chudoby historii, píše se v dopise podepsaném 380 000 Američany...
Zdeněk Štefek
{moscomment}
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.