Během uplynulého týdne zasedala Skupina pro jaderné plánování, jejímiž členy jsou ministři obrany členských států NATO. Shodli se (pravděpodobně jako jeden muž pozn. red.), že jaderné síly, rozmístěné v Evropě, nadále představují základní politické a vojenské pojítko mezi evropskými a severoamerickými členy aliance (neboli v překladu jeden z nástrojů, kterým Amerika ovládá evropské země a drží jejich vlády pod krkem). Budou prý přispívat k vyšší kontrole jaderných zbraní (zajímavé – jaderné zbraně budou kontrolovány jadernými zbraněmi? Trochu zvrácená logika...) a omezení šíření a obchodování s nimi (že by obavy z konkurence?).
Tedy, jestli tomu správně rozumím, již delší dobu jsou na evropském území rozmístěné jaderné zbraně, namířené kdo ví na koho. Je na místě položit si otázku, zda o tom obyvatelé daných zemí vědí. Jaderné zbraně na území státu totiž neznamenají jen prostý fakt přítomnosti, ale i s tím spojené prostředky na údržbu, bezpečnost a utajení, v neposlední řadě možná i cíl nepřítele, který je ovšem nepřítelem NATO, ne států, na jejichž území zbraně jsou.
NATO a USA v jeho čele zakazují ostatním státům (až na výjimky) jakékoli zbrojení. Jistě bez zbraní není ani válek, ale věřím, že pokud by NATO začalo u sebe, byl by to krok správným směrem. Asijské státy se snaží udržet si suverenitu a z pochopitelných důvodů se cítí být touto organizací ohroženy. Dokud mají alespoň minimální možnost účinné obrany, mají i naději na udržení si vlastní vlády a společenského systému. USA se jistě podivují, že všude nepřijímají s otevřenou náručí jejich sociální a ekonomickou politiku. Ano, i takové „zaostalé“ státy na Zemi stále existují a my doufáme, že ve svém boji vytrvají a že nebude marný.
Veronika Sýkorová, KSM pro Brno
{moscomment}
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.