header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Německo: Porovnávání ekonomických zájmů s lidským životem v pandemii koronavirů

Přestože roste počet infikovaných "koronavirem" i těch, kteří na nákazu zemřeli v Německu, Evropě a na celém světě, množí se hlasy, které naléhají na rychlé zrušení sociálního milosrdenství a návrat do práce. Novináři, ekonomové, politici i někteří lékaři připravují veřejnost na skutečnost, že více lidí bude muset onemocnět (stát se oběťmi Vojtěchova a Babišova "promořování" - není objasněno, co mají na mysli - pozn. překl.) a zemřít na COVID-19 v zájmu kapitalistické ekonomiky.

Hanba zločinů nacistů, kteří ničili "bezcenné životy" a likvidovali miliony politických vězňů, válečných zajatců, Židů a Romů na otrockých pracích v koncentracích po celé Evropě, byla v Německu v minulosti považována za vysokou morální překážku, bránící měření hodnoty lidského života v eurech. Nyní však média znovu otevřeně diskutují o tom, kolik stojí lidský život a kolik životů by mohlo být obětováno zájmům ekonomiky.

 

Hanba zločinů nacistů, kteří ničili "bezcenné životy" a likvidovali miliony politických vězňů, válečných zajatců, Židů a Romů na otrockých pracích v koncentracích po celé Evropě, byla v Německu v minulosti považována za vysokou morální překážku, bránící měření hodnoty lidského života v eurech. Nyní však média znovu otevřeně diskutují o tom, kolik stojí lidský život a kolik životů by mohlo být obětováno zájmům ekonomiky.

Před deseti dny publikoval zpravodajský časopis Der Spiegel úvodník s provokativním názvem: "Ano, člověk může porovnávat ekonomické škody s lidskými životy." V něm si Christiane Hoffmannová klade otázku: "Je možné porovnat ekonomické škody, způsobené karanténou se ztrátou lidských životů, ke které by došlo, kdyby se nechal volně šířit koronavirus?" Její odpověď zní: "Ano, může! Musí!" Není "nemorální ani cynické" říkat, co je třeba zvýhodnit."

Hoffmannová ukazuje, jak je to cynické o tři odstavce dále. Tvrdí, že "otázka hodnoty života" byla vznášena již před koronavirovou krizí: "Každé rozhodnutí snížit počet zaměstnanců nemocnice, nebo vybavit JIP zastaralými přístrojí nepřímo rozhoduje o životě a smrti; každá diskuse o drahých lécích proti rakovině na konci života člověka je o stejné otázce." Proto autorka využívá masivní škrty ve zdravotnictví, které nyní nutí zdravotní sestry a doktory k léčbě pacientů COVID-19 na odděleních s nedostatečným počtem personálu bez nezbytných ochranných pomůcek, což ohrožuje jejich životy, jako argument pro to, aby nechali zemřít ještě více lidí!

Hoffmannová, která si prožila dlouhou kariéru novinářky ve Frankfurter Allgemeine Zeitung a Spiegelu, je vdaná za švýcarského diplomata s vysokou hodností a je bohatě placená, takže se nemusí starat o adekvátní léčbu, pokud se nakazí koronaviry. Usiluje o otevřenou debatu na téma "co riskujeme a co musíme udělat, aby se ekonomika vrátila do starých kolejí, činí tak proto, že se bojí vzpoury proti sociálnímu systému, jehož očividná sociální nespravedlnost se každým dnem pandemie stává markantnější. Hoffmannová hrozí, že vypukne "vlna odmítnutí, skutečná nenávist k "těm nahoře". (Sociální revoluce)

Týdeník Die Zeit, jehož dlouholetým redaktorem byl bývalý kancléř "Sociálně demokratické strany" (SPD) Helmut Schmidt, hovořil s ekonomem Clemensem Fuestem, vedoucím mnichovského institutu Ifo (Ekonomický výzkum) a virologem Alexandrem Kekulém z Univerzity v Halle-Wittenbergu o kampani za rychlé zrušení sociálního milosrdenství - i když by to znamenalo další úmrtí.

Fuest varuje, že "náklady na krizi se postupem času nepřiměřeně zvýší: "Prodloužení karantény o další jeden týden po jednom měsíci je drahé a řekl, "ale když se prodlouží o další tři měsíce, je to mnohem dražší."

Kekulé požaduje, aby byla položena otázka: "Kolik úmrtí jsme připraveni akceptovat v důsledku pandemie?" Konec konců, v některých letech v Německu zemře na chřipku 10 000 až 20 000 lidí. A opatření přijatá proti pandemii také způsobila škody, které vedly k úmrtím. Nerozumí těm, kdo říkají: "Zdraví je vždy na prvním místě." "Je naléhavě nutné zvážit ekonomické a zdravotní důsledky". Doposud se toho stalo příliš málo.

Je špatné "že nejsme připraveni akceptovat, že jednotlivci umírají, ale nakonec většina získá imunitu," myslí si virolog. "Pokud budeme udržovat společnost v karanténě další tři měsíce nebo déle, obětujeme vše, co považujeme za svou identitou a kulturou."

Bulvární Bild Zeitung našel dokonce lékaře, který obhajuje cílené šíření viru. Profesor Ansgar Lohse z "Univerzitního medicínského centra v Hamburgu - Eppendorfu" (Medical Center Hamburg-Eppendorf - UKE) podporuje strategii tzv. Stádové imunity, podle níž musí být nakaženo co nejvíce lidí z nízkorizikových skupin, aby se dosáhlo vysoké úrovně imunity ve společnosti.

Britský premiér Boris Johnson původně obhajoval tuto strategii, ale pak musel ustoupit kvůli veřejnému pobouření. Mezitím to Johnson, který onemocněl na COVID-19 dotáhl na JIP.

"Musíme umožnit těm, pro které je virus nejméně nebezpečný, aby se nejprve stali vůči infekci imunními," řekl Lohse Bild Zeitungu a to i přesto, že mezitím mnoho mladých lidí zemřelo na COVID-19, a není jisté, zda infikovaní lidé získají imunitu. Lohse chce k dosažení imunity stáda hlavně využít dětí. Do rizikové skupiny podle něj prý nepatří děti ani drtivá většina jejich mladých rodičů. Uvádí: "Čím rychleji tato skupina prochází infekcí, tím lépe. Proto by se střediska pro denní péči a školy měly brzy otevřít znovu." Diskutuje o tom s mnoha kolegy z velmi odlišných oborů, kteří mají podobné názory.

Ve svém blogu "Morning Briefing" se bývalý editor finančního deníku "Handelsblatt" Gabor Steingart, raduje, že "z hlediska odporu k zákazům kontaktů, shromažďování, demonstrací a extrémnímu omezení svobody cestování v Německu", konečně došlo ke sjednocení názorů právníků specializujících se na lékařské právo, spisovatelů, pracovníků v oblasti kultury, odborníků v oblasti obchodu a novinářů různých druhů na pochybování o přiměřenosti této politiky. "

Mimo jiné cituje spisovatele Julia Zeha, který je členem SPD a jehož román Podlidé (Unterleuten) byl nedávno vysílán jako třídílný seriál na ZDF. Zeh napsal ve večerním vydání Süddeutsche Zeitung, (Jihoněmecké noviny) že velká část profesionálního světa souhlasí s tím "že musí proběhnout tzv. imunizace stáda, tj. musí být infikováno nejméně 60 až 70 procent populace, dokud pandemie nezmizí."

Pravicový extremistický novinář Roger Köppel, který stojí v čele neoficiálního ústředního orgánu xenofobní "Švýcarské lidové strany" Weltwoche (Světový týden) cituje Gabora Steingarta a stěžuje si, že léčba je horší než nemoc. "Zastavte toto sebezničování ekonomiky," požaduje." "Bez ekonomiky nebudeme mít koronavirus, ale zemřeme hladem."

Wolfram Weimer, bývalý šéfredaktor Die Weltu, Cicera a Focusu, požaduje: "Německu vnucené kóma musí skončit 19. dubna! Pandemická kontrola uzavřením ekonomiky je chybná, protože by to nakonec mohlo znamenat, že operace byla úspěšná, ale pacient zemřel. "

Požadavek na zvážení přednosti ekonomiky před záchranou lidských životů se neomezuje pouze na Německo. Tento požadavek je vznášen také v mnoha jiných zemích na příklad v britském časopise Economist, americkém časopise Politico a v řadě dalších publikací. To znamená, perspektivně nelze očekávat nic jiného, než obětování lidských životů za účelem zisku kapitalistů? Z pohledu buržoazních vlád musí proces vykořisťování pracujících prostřednictvím výroby pokračovat. A ti, kdo zemřou, mohou být nahrazeni. Jediným prvořadým zájmem je růst a expanze hodnot akciového trhu pro obohacení finanční oligarchie."

Je významné, že přední německý akciový index DAX od začátku tohoto týdne vyskočil o 1 000 bodů a včera dočasně vzrostl nad 10 500 bodů. Ačkoliv krize není v dohledu, spekulanti na akciových trzích vidí příležitosti k zabíjení. Po deseti letech snižování sociálních výdajů a ničení systému zdravotní péče jménem "vyvážení účetnictví" nyní federální vláda otevírá finanční záplavy pro podnikání.

Balíčky podpory pro koronavirovou krizi nyní dosahují téměř 1 200 miliard EUR, což je více než trojnásobek ročního federálního rozpočtu Německa. Většina této obrovské částky jde do pokladen a kapes velkých korporací a bank, přičemž jen zlomek se vynakládá na boj proti pandemii a na zmírnění jejich sociálních důsledků.

Obrovské částky, které jsou nyní pumpovány do finančních trhů, musí být kompenzovány intenzivnějším vykořisťováním dělnické třídy. To je za požadavkem na návrat do práce na úkor lidských životů.


Autor: Peter Schwarz

Publikováno 9. dubna 2020 na stránkách WSWS

Přeložil: Karel Kluz

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .