header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

KS Spojených států k útoku na kubánske velvyslanectví ve Washingtonu

Ve dvě hodiny ráno ve čtvrtek 30. dubna došlo k ostrému útoku na kubánské velvyslanectví ve Washingtonu DC. Podle prvních zpráv z kubánských zdrojů a od washingtonské městské policie přijel jeden člověk před velvyslanectví, které leží v severozápadním kvadrantu hlavního města USA, a zahájil těžkou zbraní palbu na budovu. Lidé v sousedství, probuzení výstřely, zavolali policii, jež zatkla podezřelého, jehož jméno dosud nebylo oznámeno veřejnosti.

 

I když nebyl nikdo zraněn, byla poškozena budova velvyslanectví: kulkami byla zasažena skleněná tabule nad hlavním vchodem a pilíře, jež podpírají arkádu budovy.   

Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez okamžitě připomněl Trumpově vládě její závazky poskytnout podle mezinárodního práva plnou ochranu proti takovým útokům na všechny diplomatické objekty cizích zemí ve Spojených státech.

Je to důležité připomenutí, protože v minulém roce Trumpova vláda vyprovokovala a potichu schválila ilegální zabrání venezuelského velvyslanectví, také v severozápadním kvadrantu hlavního města USA.

Ještě není známo kdo, pokud vůbec někdo, stojí za tokem z 30. dubna. Ale nactiutrhačné útoky Trumpovy vlády a jejích spojenců dosáhly horečného tónu. Propagandistické útoky na socialistickou Kubu jsou teď zaměřeny na snahu zdiskreditovat kubánskou vysoce uznávanou mezinárodní zdravotnickou solidární činnost. Země, jimž Kuba pomáhá v boji s pandemií COVID-19, včetně tak významných jako Jihoafrická republika, jsou také terčem zuřivých útoků současné vlády USA. Trumpova správa zrušila téměř veškerý pokrok, jehož bylo dosaženo v americko-kubánských vztazích po společné deklaraci tehdejšího prezidenta USA Baracka Obamy a tehdejšího kubánského prezidenta Raúla Castra Ruze v prosinci 2014. Diplomatické vztahy stále existují, ale Trumpova správa většinu personálu kubánského velvyslanectví vyhostila. Zesilují také ekonomické útoky, zaměřené na způsobení co největších potíží jedenácti a půl milionu Kubánců.

Komunistická strana USA odsuzuje nejen útok na velvyslanectví, ale i celé směřování, jež zaujímá politika USA vůči socialistické Kubě. Požadujeme, aby městské úřady ve Washingtonu D.C. velvyslanectví důkladně a transparentně vyšetřily incident proti velvyslanectví a šly po všech jednotlivcích i organizacích, které se na něm podílely. Veřejnost v USA i ve světě musí mít plný přístup ke všem skutečnostem.

To ale nestačí. Odsuzujeme Trumpovu a Pompeovu politiku ekonomických, politických a propagandistických toků proti Kubě, jež byly hluboce ovlivněny ultrapravicovými živly starého kubánského exilu "diaspora" a fašistickými kruhy politiky USA.

Žádáme naše členy a všechny naše přátele, aby neodkladně kontaktovali Bíloý dům, Ministerstvo vnitra a městskou správu a policii Washingtonu D.C. a požadovali konec všeho podněcování, provokací a útoků proti kubánskému velvyslanectví a jeho personálu. 

Naléháme na naše přátele po celém světě, aby odsoudili tuto situaci a kontaktovali velvyslanectví a konzuláty Spojených států ve svých zemích, aby odsoudily útok na velvyslanectví a zvrácenou protikubánskou politiku Trumpovy vlády. 

Překlad VS

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .