header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Trumpova administrativa vytváří z Tchaj-wanu nejnovější frontu v protičínské kampani

Trumpova administrativa učinila další provokativní krok v eskalaci kampaně proti Číně otevřenou podporou znovu zvolené tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen a prosazováním Tchaj-wanu na každoroční ministerské shromáždění Světové zdravotnické organizace (WHO).

Vedení ČLR, které považuje Tchaj-wan za provincii odpadlíků, rozzlobeně reagovalo na kroky, které porušují dlouhodobé protokoly spojené s takzvanou politikou jedné Číny, podle níž země, včetně USA, uznávají Peking jako vládu celé Číny, včetně Tchaj-wanu.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo 20. 5. 2020 v písemném prohlášení poblahopřál Cchaj Jing-wen k její inauguraci na druhé funkční období a pochválil ji za její "odvahu a vizi". Dodal, že USA "dlouho považovaly Tchaj-wan za "dobrou sílu" ve světě. Je to poprvé, co americký ministr zahraničí formálně poblahopřál nastávajícímu prezidentovi Tchaj-wanu.

V reakci na to čínské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, v němž vyjádřilo "silnou nespokojenost" a odpor vůči Pompeovým poznámkám a znovu potvrdilo, že "Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí Číny". Čínské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že Pompeo vážně poškodil mír a stabilitu v tchajwanském průlivu a varoval, že Čína přijme nezbytná protiopatření.

Jde o zjevnou provokaci, protože Trumpova administrativa si je vědomá, že Peking považuje čínskou svrchovanost nad Tchaj-wanem za jeden ze svých nejcitlivějších hlavních problémů. Peking se snažil pěstovat úzké hospodářské vztahy s Tchaj-pejem a je obzvláště odmítavý vůči úsilí prezidentky Cchaj Jing-wen, která s podporou Trumpovy administrativy prosazuje posílení tchajwanské armády.

Cchaj Jing-wen patří do Demokratické pokrokové strany (DPP), která sice přestává obhajovat formální roztržku s ČLR, ale prosazuje větší politickou a diplomatickou nezávislost. Čínská vláda v minulosti varovala, že bude vojensky reagovat, aby pozastavil jakékoli formální prohlášení nezávislosti.

Trump úmyslně kultivoval užší diplomatické, hospodářské a vojenské vztahy s Tchaj-wanem. Svůj postoj naznačil těsně před tím, než byl slavnostně uveden do funkce v roce 2017. Tehdy prohlásil, že nepovažuje politiku jedné Číny za posvátnou a přijal blahopřejný telefonát od Cchaj Jing-wen. Jeho administrativa dala Tchaj-wanu zelenou na několik rozsáhlých dodávek zbraní a bojové techniky, které významně posílily jeho ozbrojené síly. Američtí vojenští stratégové považují Tchaj-wan, za základní nástupiště pro případnou válku proti ČLR.

Trumpova administrativa dále urazila Peking tím, že podpořila tchajwanský tlak na získání statutu pozorovatele na mezinárodním setkání ministrů WHO tento týden. Tchaj-wan je vyloučen ze shromáždění OSN, protože nemá žádné nezávislé postavení v rámci politiky jedné Číny uznané OSN. Čínský velvyslanec při OSN Čchen Sü označil americké argumenty pro zařazení Tchaj-wanu za "politický humbuk" a chování USA jako "nepřijatelné".

Poslední poznámky Pompea jsou jen jedním z aspektů agresivní kampaně proti Číně, která se zaměřila na to, aby se Peking stal obětním beránkem, odpovědným za globální pandemii COVID-19. Trumpova administrativa obvinila Čínu z nedostatečné transparentnosti při oznámení propuknutí infekce a vyjádřila svou důvěru extrémně pravicovým konspiračním teoriím, že virus unikl z čínské virologické laboratoře ve Wu-chanu.

Tato nepodložená tvrzení jsou zcela v rozporu se skutečným stavem. Čínské úřady se od počátku potýkají s případy atypické pneumonie a informovaly WHO i zdravotnická zařízení po celém světě, když identifikovaly příslušný virus, určily, zda je přenosný z člověka na člověka a zveřejnily jeho genetický kód. Naproti tomu Trumpova administrativa varování ignorovala, bagatelizovala nebezpečí a teprve opožděně, týdny po zjevných důsledcích pandemie, podnikla omezené kroky, aby omezila šíření infekce COVID 19 v USA.

Trump také pozastavil platby WHO a obviňoval ji z údajného stranění Číně. Trump obnovil svůj útok na WHO a implicitně na Čínu, v dopise plném faktických chyb a nepodložených obvinění, který tento týden zaslal Ghebreyesovi, generálnímu řediteli WHO. Vyhrožoval, že ukončí veškeré financování WHO a vystoupí z organizace, pokud neprovede nespecifikované reformy požadované USA.

Postačí citovat jen dvě nepřesnosti:

Šéfredaktor prestižního lékařského časopisu "Lancet" Richard Horton veřejně opravil tvrzení Trumpova dopisu, že tento časopis v prosinci 2019 zveřejnil zprávu o koronaviru v Číně. V tweetu americkému prezidentovi uvedl, žel první dvě zprávy o COVID-19 byly zveřejněny 24. ledna 2020 a byly od čínských vědců.

"Lancet" byl velmi kritický vůči Trumpovým útokům na WHO. Horton označil jeho rozhodnutí pozastavit financování WHO uprostřed pandemie za "zločin proti lidskosti". V úterním (19.5.) prohlášení "Lancet" uvedll: "obvinění vznesená proti WHO v dopise prezidenta Trumpa jsou vážná a poškozují úsilí o posílení mezinárodní spolupráce boji s pandemií."

Za druhé: Trump ve svém dopise tvrdil, že Tchaj-wan do 31. prosince 2019 informoval WHO, že koronavirus je přenosný z člověka na člověka, ale WHO jej ignorovala. WHO opakovaně popřela obvinění ale významné je, že tchajwanské zdravotnické orgány zveřejnily e-mail zaslaný v ten den, který nezmiňuje přenos z člověka na člověka.

Tvrzení Trumpovy administrativy se však nezakládají na faktech ani vědeckých hodnoceních, nýbrž používá metodu "Velká lež" převzatou z knihy německého nacistického režimu 30. let. Včera (20. 5.) Trump znovu obviňoval Čínu bez známky důkazů v tweetu, ve kterém prohlásil: "Tuto masovou celosvětovou vraždu způsobila" nekompetence Číny a nic jiného!"

Washingtonské snahy učinit viníkem z pandemie Čínu není jen otázkou odvrácení pozornosti od vlastní kriminální lhostejnosti a nedbalosti tváří v tvář pandemii koronaviru, ale je součástí stupňující se americké obchodní války a přípravy horké války proti Číně, které začaly již za prezidenta Baracka Obamy a zrychlily za Trumpa. Jak globální pandemie znovu podtrhuje historický úpadek USA, americký imperialismus je odhodlán používat všechny prostředky, včetně armády, aby zabránil svým soupeřům, především Číně, narušit americkou globální dominanci.

Minulý týden americké námořnictvo opět vyslalo válečnou loď, raketový křižník USS McCampbell do úzkého a vysoce citlivého průlivu mezi Čínou a Tchaj-wanem. Trumpova administrativa zvýšila provokativní námořní operace jak v Jihočínském moři, tak v Tchaj-wanském průlivu. Poslední tranzit byl letos již šestý. Uprostřed extrémního geopolitického napětí tato cvičení vždy nesou riziko nehody, ať už náhodné nebo úmyslné a mohou spustit širší vojenskou konfrontaci, která se rychle vymkne kontrole.

Pro ilustraci je potřeba dodat, že bez ohledu na šířící se pandemii Spojené státy podnikly další krok k dalšímu zostření vztahů s Čínou. Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej 18 těžkých torpéd MK-48 Tchaj-wanu za 180 milionů dolarů. Washington označil připravovanou dodávku úderných zbraní za výhodný obchod.

"Tento prodej potvrzuje americké zájmy v oblasti národní ekonomiky a bezpečnosti a podporuje pokračující úsilí Tchaj-wanu o modernizaci jeho ozbrojených sil a udržení spolehlivé úrovně obranných schopností," dodalo k tomu americké ministerstvo zahraničí.

K  pokračování útoků dochází v době, která je kritická pokrokového hnutí pro přežití lidstva. Socialismus s čínskou specifikou je pro dělnickou třídu a pracující na prvním místě a je potřeba doufat, že v boji proti pandemii zvítězí.

Poznámka redakce: Tchaj-wanská vláda si oficiálně říká vláda "Čínské republiky". Vznikla v roce 1949 z emigrujících reakčních politiků ze strany Kuomintang, kteří bylli v opozici vůči čínské revoluci. Dělala si nárok na vládu nad celou Čínou a některými dalšími územímí (včetně např, Mongolska a Jihočínského moře). Od začátku byla provázena útlakem původních obyvatel ostrova a politických protivníků. USA v ní rozpoznala zástupce svých zájmů v regionu a v rámci toho jí vyzbrojuje a podporuje jí i mezinárodněpoliticky.

Autor: Peter Symonds WSWS

21. května 2020

Překlad Karel Kluz

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .