header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Vražda George Floyda - Kapitalismus znamená, že nemohu dýchat

Komunistická mládež Řecka (KNE) v pátečním prohlášení odsoudila ohavnou vraždu 46letého nezaměstnaného afroameričana George Floyda bílým policejním důstojníkem v Minneapolis v USA.

V prohlášení vedení KNE se zdůrazňuje:

"Tato nová vražda, spojená s obrazem policisty klečícího na krku člověka, který zemřel udušením, způsobila spravedlivé rozhořčení a znechucení milionů pracujících a mladých lidí v USA a na celém světě. Ukazuje barbarství, s nímž buržoazní stát v "metropoli kapitalismu" ve "vysoce propagované demokracii USA" zachází s dělníky, nezaměstnanými a chudými - jakým byl i Floyd - kteří jen hledají denní mzdu.

 

Trumpova vláda, podobně jako ta jednoho z předchůdců, afroameričana Obamy a všechny dosavadní vlády USA, republikánů a demokratů, nesou obrovskou zodpovědnost (protože žádná z těchto vlád nikdy nezastavila policejní násilí, policejní brutalitu a rasistické zločiny). Politika USA, společně s válečnými a imperialistickými intervencemi vedenými v zahraničí, živí rasovou a národní nenávist, fašismus, způsobuje krveprolití a rozsévá utrpení mezi lidmi. V tomto světle ostře vystupuje spoluzodpovědnost řecké vlády ND, SYRIZA a dalších stran, které považují USA za "spojence řeckého lidu", čímž přeměňují Řecko v obrovskou vojenskou základnu USA a NATO. (stejnou odpovědnost nesou české vlády ve svém vytrvalém spojenectví s imperialistickými státy v čele s USA pozn. KSM)


Důsledky pandemické a kapitalistické hospodářské krize, obrovská nezaměstnanost a rostoucí chudoba v USA a na mezinárodní úrovni, odhalují zejména dnes zločinnou povahu a bezvýchodnost kapitalismu. Američané, stejně jako národy po celém světě, mají moc zastavit snahy buržoazní třídy, k likvidaci práv a požadavků lidu."


Překlad KSM

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .