header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Washington přechází v Sýrii na vietnamskou taktiku spálené země

Nejen ve Spojených státech, ale i za jejich hranicemi, se ukázalo, že americké snahy potajmu změnit Assadův režim v Sýrii nakonec selhaly.

Mise, původně deklarována Washingtonem jako operace k "ochraně civilistů" v Sýrii byla rychle přejmenována na "boj proti terorismu" - ačkoliv to samozřejmě znamenalo zapojit do bojů stejné skupiny džihádistů, které byly vyzbrojeny a vyškoleny samotnými Spojenými státy. Poté, když v srpnu 2014 vytvořily USA k posílení této intervence "narychlo sestavenou koalici" patnácti států, do niž byli kromě spojenců NATO zapojeni Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Jordánsko, Bahrajn, Maroko a Kurdové, kteří pro Washington získali kontrolu nad všemi hlavními ropnými a plynovými poli na východě Sýrie.

 

Po porážce teroristické organizace "Islámský stát" a její přeměnu na podzemní islámské ozbrojené hnutí, podle vzoru teroristické organizace Al Kajdá, přistoupil Washington k dalšímu stupni zvyšování napětí jak v Sýrii, tak i v sousedním Iráku.

Celá operace byla krytá heslem boje proti "expanzi Íránu", kterou chtěl Bílý dům zdůvodnit nasazení svého vojenského kontingentu, zajišťujícího společně s americkými spojenci otevřenou loupež syrského přírodního bohatství.

V posledním období se ale v rétorice různých oficiálních představitelů USA začalo stále otevřeněji objevovat tvrzení, že hlavním úkolem americké operace v Sýrii je porážka legálně přítomné ruské armády.

Je ovšem pravdou, že podobná tvrzení se objevovala již dříve. Za rok po vstupu Ruska do Sýrie na pozvání prezidenta Asada, bývalý zástupce ředitele CIA Mike Morell uvedl v televizním interview, že podle jeho názoru, musí USA "skrytě" organizovat spiknutí k vraždění Rusů a Íránců.

A hle, celkem nedávno hlavní představitel USA v regionu James Jeffrey uvedl o přítomnosti amerických vojsk: "Mým úkolem je učinit ze Sýrie peklo pro Rusy."

Loupení syrské ropy již nejeden rok přináší velké zisky vojenskopolitické elitě USA, která iniciovala syrskou intervenci. Kromě toho zisky přináší i loupení a prodej syrských historických památek (je politování hodné, že americké zákonodárství si nebere odpovědnost za rozkrádání památek na území jiných zemí, o čemž svědčí rozkrádání v Afghánistánu a Iráku). Ostatně, kdyby tomu tak nebylo, museli by zavřít všechna muzea a galerie nejen v USA, ale i ve Velké Británii, Německu, Francii, Švédsku a mnoha dalších zemích.

Nicméně "soukromé" přerozdělování zisků do kapes iniciátorů syrské intervence získaných prodejem ropy a archeologických artefaktů stále vice vyvolává odpor a nespokojenost těch amerických elit, které se na těchto loupežích nemohou podílet.

Jako vždy miliardy dolarů Bílého domu vynaložené na neúspěšnou válku v Sýrii (z velké části zůstávají na osobních účtech vlastníků a akcionářů vojensko-průmyslového komplexu a americké vojenské a politické elity) činí podle odborníků od srpna 2014 přibližně 11,5 milionu dolarů denně, nebo asi 7 miliard dolarů za posledních šest let. Demokraté pravidelně obviňují Donalda Trumpa za nesmírné náklady na financování nesmyslných válek na Středním východě.

To vše přinutilo Seana W. O'Donnella, generálního inspektora amerického ministerstva obrany, aby nedávno podal Kongresu zprávu na 134 stránkách o průběhu operace "Neotřesitelné rozhodnutí" a opatřeních v Sýrii a Iráku. Dokument výslovně uvádí, že hlavním cílem operace "proti terorismu" v Eufratu a Tigridu je zajistit bezpečnost ropných a plynových polí kontrolovaných SDF (Syrské demokratické síly) a americkou koalicí. Američtí oficiální představitelé tak potvrdili, že se skutečně zabývají, pod ochranou své armády v Sýrii obchodem a drancováním syrského bohatství, a nikoli bojem proti terorismu.

A tak, aby přidal "doplňující impuls" svému postupu v Sýrii, Bílý dům se ve svých akcích zaměřil nejen na "vytvoření pekla pro Rusy", ale začal také realizovat "vietnamskou politiku spálené země". O tom svědčí v posledních dnech četné publikace v mnoha médiích a online zdrojích o rozsáhlém vypalování zemědělské půdy místních obyvatel ve východní Sýrii. Tak 17. května ráno, podle obyvatel vesnice Adla, v zemědělské oblasti Šaddadi, jižně od města Al-Hasaki, vrtulníky amerických okupačních jednotek Apache při letu na malé výšce spouštěly na pšeničná pole zápalné nálože, což mělo za následek rozsáhlé požáry. Katastrofu doplnil silný vítr. Poté, co doručily svůj ohnivý náklad, helikoptéry proletěly agresivním způsobem poblíž domů, děsily obyvatele a zejména dětí, dávaly jim jasný signál: neprodávejte svou pšenici syrské vládě. 24. května pokračovala podobná praxe: americká vojenská hlídka v oblasti osídlení Al-Manažiir úmyslně vypálila zápalnou raketu na zemědělskou půdu patřící arabskému farmáři, v důsledku toho na polích na severozápadě provincie Haseka, došlo rovněž k požáru.

Je třeba připomenout, že chléb je nejdůležitějším potravinovým výrobkem v Sýrii a navzdory celosvětové pandemii koronaviru, má Damašek zájem o zajištění zásob obilí. Před dvěma týdny začali farmáři sklízet úrodu pšenice. Severní provincie Hasaka, Rakka, Aleppo a Deir e-Zor, kromě provincie Hama ve střední Sýrii, sklízejí 96% veškeré národní produkce pšenice. V roce 2019 spálili okupanti obilí na 85 000 hektarech a syrská vláda byla nucena dovézt 2,7 milionu tun, aby pokryla ztráty. Podle OSN v roce 2019 Sýrie trpěla vážným nedostatkem potravin a přibližně 6,5 milionu lidí trpělo podvýživou.

Dnes se ničení syrského zemědělství a obnovení vietnamské taktiky spálené země staly vojenskou strategií USA v Sýrii. To vše by samozřejmě mělo být hodnoceno mezinárodními veřejnými a právními organizacemi s oficiálním obviněním Washingtonu z válečných zločinů v Sýrii, kromě vraždění tisíců civilistů americkými zbraněmi.

Pokud se mezinárodní společenství nepostaví proti takové genocidě, nebude možné zastavit proudy běženců.


www.New Eastern Outlook

Autor: Vladimir Platov

05/30/2020


Překlad:Karel Kluz

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .