header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Světová federace demokratické mládeže ke Dni Nakby

Světová federace demokratické mládeže (WFDY) připomíná Den Nakby, Den pohromy, kdy bylo upřeno palestinskému lidu právo na vlastní zemi. Palestinský lid je vystaven okupaci izraelskou armádou, vyhánění, přežívání v uprchlických táborech, vraždění, vytrvalému odebírání palestinského území. Tento rok je spojen s další vlnou vystěhování, násilí a útoků, zejména v Gaze. V těchto dnech se český prezident, vláda a některé radnice podpořili vyvěšením vlajky státu, který tak dlouho utlačuje palestinský lid, což jednoznačně jako KSM odsuzujeme, stejně jako jakoukoliv podporu okupační moci. Stejně tak odsuzujeme úsilí prezidenta a vlády o přesunutí ambasády ČR do mnohonárodnostního Jeruzaléma.

 

Text Světové federace demokratické mládeže:

Letošní 15. květen, stejně jako každý 15. květen od roku 1948, je Dnem Nakby, Dnem pohromy palestinského lidu. Ačkoli jde o datum, které je vždy obklopeno krutou realitou palestinského lidu, toto 73. výročí se odehrává za mimořádně krutého scénáře. Palestina byla již několik dní napadána izraelskou okupací, což si vyžádalo nejméně 119 mrtvých (včetně 31 dětí) a téměř 850 zraněných. Světová federace demokratické mládeže odsuzuje neustále dramatickou situaci, kterou trpí palestinská mládež a lid, jenž letos čelí dni Nakby v ještě krutější realitě.

Sionistická okupace, stejně jako její útoky proti palestinskému lidu, musí okamžitě skončit. Odsuzujeme spoluúčast imperialistických sil, jako jsou USA, Evropská unie a NATO, na útocích na jejich velkého spojence na Blízkém východě a mezinárodní mlčení, které tuto novou ofenzívu proti Palestině provází.

Světová federace demokratické mládeže odsuzuje agresi v Palestině, zejména nedávný boj čtvrtí Šejch Džarráh a Silván s hrozbou nuceného vysídlení, které je součástí rozsáhlejšího izraelského plánu etnických čistek v okupovaném východním Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu. Sionistická vláda násilně vysídluje palestinské rodiny z jejich vlastních domovů a půdy, aby tuto oblast judaizovala výstavbou nelegálních sionistických osad.

Dvě hlavní osadnické organizace, které vedou toto nucené vysídlování, Nahalat Shimon International a Ateret Cohanim, jsou ve Spojených státech, odkud získávají většinu svých finančních prostředků, registrovány jako charitativní organizace, z nichž lze odečítat daně. Palestinci také denně čelí násilným a krutým útokům a teroru ze strany ozbrojených sionistických band. Tyto útoky se odehrávají především v tzv. smíšených městech a jsou namířeny proti posvátným místům, arabskému majetku a olivovým hájům vlastněným Araby.

Tyto bandy jsou navíc plně podporovány a chráněny izraelskými okupačními silami (IOF). IOF dále s pomocí těchto teroristických tlup osadníků brutálně potlačuje demonstrace vyzývající k ukončení krutých útoků na Palestince všude, hlavně v Gaze a v Al-Shiekh Jarrah.

Hněv a lidová vzpoura se rozšířily do různých měst Galileje, do Jaffy, Lyddu a Haify. Propukají střety, při nichž policejní represivní složky napadají demonstranty a chrání extremisty a osadníky, zatímco ti útočí na arabské demonstranty různými zbraněmi. Nakba trvá již více než 73 let. Probíhající demonstrace proti okupaci a agresi v Gaze jsou důkazem a potvrzením toho, že mladí lidé na Nakbu nezapomněli a stále ji denně prožívají v jednotlivostech svého každodenního života v podobě jasné diskriminace a snahy potlačit každý hlas proti okupaci a ve formě politiky zastrašování usilují o vymazání kulturní a politické identity mladých lidí.

Odsuzujeme sionistickou okupaci Palestiny, řízenou izraelskou agresí, nástrojem imperialismu, která je dnes horší než kdy jindy, stejně jako politiku vyhlazování Palestinců prostřednictvím okupace, osad, násilného vystěhovávání a izolování Palestinců, ekonomických bariér, apartheidní zdi a pokračujícího věznění tisíců Palestinců.

Situace překonala všechny předchozí, neboť útoky a vraždy se staly součástí "každodenního života" Palestinců: takzvaná "dohoda století", plán anexe území na Západním břehu Jordánu, situace palestinských vězňů atd.

Tváří v tvář sionistické okupaci a pokračující agresi vůči palestinské mládeži a lidu chceme vyjádřit svou solidaritu nejen dnes, ale každý den. Chceme zdůraznit naši zvláštní solidaritu s utlačovaným palestinským lidem, vězni, uprchlíky a obecně s oběťmi všech forem sionistické brutality.

Znovu potvrzujeme podporu palestinskému lidu a právo na návrat do vlasti. Podporujeme právo na sebeurčení a osvobození, propuštění vězňů a zadržovaných osob ve věznicích a úplné zrušení obléhání Gazy a okupovaných oblastí.

Opakujeme své požadavky týkající se palestinského boje přijaté na 20. valném shromáždění Světové federace demokratické mládeže.

Ať žije palestinská věc a boj!
Svobodu Palestině!

Překlad KSM

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .