header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Čínský komentář k úmrtí Gorbačova

Ve svých 91 letech zemřel Michail S Gorbačov, muž jenž stál za porážkou socialismu jako globální síly proti kapitalistické agresivitě. Dnešní válečná eskalace je přímým důsledkem těchto jeho činů jakožto představitele SSSR – včetně expanze NATO a rozpoutaného buržoazního nacionalismu, který je spojen s vzestupem militantního fašismu. Pro nás tento zpětný dějinný pohyb znamenal uvolnění cesty k postupnému zvratu antifašistického vítězství v roce 1945 a faktické kolonizaci – krádeži národního bohatství, rozkladu státu, vykořisťování a začlenění do imperialistických struktur. Uvádíme úryvek z komentáře čínského anglicky psaného zpravodajského webu Global Times „Čínští komentátoři vyjadřují smíšené pocity z Gorbačova a vyvozují poučení z jeho nezralé politiky sbližování se Západem“, jehož autorkou je Chen Qingqing.

"V době, kdy byl ve funkci nejvyššího představitele SSSR, se dopustil vážných chyb v hodnocení domácí i mezinárodní situace a fakta prokázala, že zavedená politika byla pro zemi katastrofální," řekl ve středu listu Global Times jeden z pekingských expertů na mezinárodní vztahy, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity.

Tyto chyby způsobily chaos v domácím hospodářském uspořádání, v důsledku čehož veřejnost ztratila důvěru v systém země; zahraniční politika byla namísto ochrany národních zájmů určována Západem vedeným USA, poznamenal expert. Takové nezralé vládnutí zanechalo v Rusku dlouhodobé následky až do dnešních dnů, dodal.

Někteří čínští komentátoři často označovali Gorbačova za "toho, kdo si sám přivodil zkázu". V uplynulém desetiletí se ruský nejvyšší představitel Vladimir Putin poučil z lekcí sovětského vůdce z 90. let a držel se vlastní cesty, uvádělo se v komentářích.

Jako poučení pro vlastní vládnutí v Číně slouží fakt, že Komunistická strana Číny se drží své vlastní socialistické cesty s čínskými rysy, což podtrhuje politickou vyspělost a střízlivost.

"Gorbačov byl Západem oklamán. V kritické chvíli nedokázal zachránit SSSR ani Komunistickou stranu Sovětského svazu," řekl ve středu deníku Global Times Wang Yiwei, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů na čínské univerzitě Renmin.

Otevírání Číny je založeno na čtyřech principech, včetně trvání na vedení strany a na principu nezávislosti, a ne na snaze o westernizaci jako u SSSR, řekl Wang.

Chen Qingqing
 https://www.globaltimes.cn/page/202208/1274279.shtml

Překlad KSM

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .