Světové hnutí Dny solidarity s vězněnými kubánskými vlastenci ve Spojených státech amerických - Fernandem Gonzálezem Llortem, René Gonzálezem Sechwerertem, Gerardem Hernándezem Nordelem, Ramónem Labaninem Salazarem a Antoniem Guererou Rodríguezem, započaly 12. září, tedy v den, kdy byly v roce 1998, před osmi lety uvrženi do vězeňských kobek. Potrvají do 6. října. Novinářům to sdělili na úterní tiskové konferenci chargé d'affaires Kubánské republiky v ČR Aymée Hernández Quesada a kubánský konzul Alex González García.
Diplomatka uvedla, že mladí kubánští hrdinové byli postaveni před soud, který probíhal ve velice nepříznivých a nepřátelských podmínkách vůči nim, což bylo v rozporu se samotnými americkými zákony. A přestože jsou nevinní, dostali vysoké tresty až dvojnásobného doživotí. Tresty si odpykávají odloučeně v nejrůznějších věznicích USA nejtěžšího typu. Tuto skutečnost osvědčily i odborné orgány ze struktury OSN, například Komise pro svévolné zatčení, jež označila tresty vyměřené pětici za nespravedlivé a vysoké! Komise OSN také požádala vládu USA, aby tuto situaci řešila. Hernándezová vysvětlila, že akce solidarity s kubánskými patrioty potrvají do 6. října proto, že v tento den uplyne 30 let od zničení kubánského civilního letadla společnosti Cubana Aviacion se 73 lidmi na palubě v Karibiku u ostrova Barbados.
Zahynulo také celé šermířské juniorské družstvo reprezentantů Kuby, vracející se domů ze šampionátu, který vyhrálo. Hernándezová zároveň připomněla jméno jednoho z nejhorších současných teroristů naší planety, Luise Posady Carrilese, který otevřeně přiznal, že je autorem tohoto hnusného zločinu. Přesto volně žije v USA pod ochranou zdejší vlády... Takže 12. září a 6. říjen jsou dvě význačná data, která jasně ukazují dvojí měřítko, jež uplatňuje vláda USA ve věci terorismu. Všechno závisí na jejich imperiálních zájmech, odkryla Hernándezová farizejskou tvář nejen americké justice.
Právní paskvil americké justice
Více než čtyři roky vyvíjí činnost v ČR Výbor na obranu národních hrdinů Kuby, jehož předsedou je básník a publicista Karel Sýs. Jak prohlásil člen zmíněného výboru Jiří Rajdl, zatímco jsou Kubánci drženi na samotkách, jež nazývají děrami, tak se po Miami na Floridě svobodně procházejí známí protikubánští zločinci, jako je Orlando Bosch. Není se co divit, že velká fraškovitá soudní show pohřbila spravedlnost. Hysterie miamského prostředí zvítězila nad paragrafy amerických zákonů, řekl Rajdl. Loajalita soudu k politické objednávce zavřela oči před svědectvím generálů americké armády, že v případě pěti Kubánců vůbec nešlo o špionáž a zaslepená nenávist proti Fidelu Castrovi překonala i jednoznačné konstatování někdejšího ministra spravedlnosti USA Ramseyho Clarka: 'Pětice jednala v souladu s americkými zákony, ale výkonná moc vyvinula tlak na justici v zahraničněpolitickém zájmu'. Rajdl dále zdůraznil, že s vyneseným rozsudkem se zrodil právnický paskvil. Padly neuvěřitelně vysoké, většinou doživotní tresty, kterými je zděšena nejen Kuba, ale i slušní lidé na celém světě. Rajdl přitom ocenil vlnu protestů mezinárodního hnutí za osvobození pětice. Za její propuštění ze žalářů se berou i nositelé Nobelových cen, nejznámější umělci a rozličné organizace zvučných jmen. Všem jde především o probojování nového soudního procesu, nikoliv ale na Floridě, zdůraznil Rajdl.
Lhostejnost největším nepřítelem
Světová solidarita s vězněnými částečně pohnula ledy. Nalezla ohlas v Komisi OSN pro lidská práva v Ženevě. Pracovní skupina při OSN v květnu 2005 požádala vládu USA, aby nespravedlivý proces revidovala. V srpnu 2005 tříčlenná soudní komise Atlantského soudu rozhodla o zrušení rozsudků nad pěticí, ale vláda USA ihned v září podala proti tomu odvolání s tím, že rozhodnutí komise musí přezkoumat plénum. Vítězství spravedlnosti bylo zmařeno 9. srpna tohoto roku, kdy plénum soudního tribunálu, dle slov Rajdla, využilo floridskou hysterii při onemocnění Fidela Castra, a zamítlo uskutečnit nový proces a rozsudky potvrdilo. To pro český výbor na obranu pětice znamená zahájit novou etapu zápasu za spravedlnost. Proto se výbor rozhodl zahájit akci dopisováním českých žen s manželkami a matkami uvězněných kubánských přátel, oznámil Jiří Rajdl. Dnešní svět je strašně lhostejný a vzruší ho už jen zlo, které vidí v televizi. A lhostejnost je i největším nepřítelem našich pěti kubánských přátel v amerických věznicích, dodal k tomu Karel Sýs. Oni se 'provinili' ne ve smyslu obžaloby, ale 'provinili' se tím, že se opovážili postavit se proti velmoci, která usiluje o to, aby už nikdo se proti ní nedokázal vzepřít. Asi tak jako když vezmeme paralelu s Jiřím Dimitrovem a jeho dvěma soudruhy, tak oni rovněž nebyli vinni ve smyslu obžaloby, nezapálili Říšský sněm, ale 'provinili' se tím, že se opovážili vzepřít se fašismu dokonce ještě v jeho zárodku! Náš ještě vyšší cíl a možná i prostředek k vítězství těchto pěti lidí je v tom, abychom bojovali proti lhostejnosti mezi lidmi, a to zejména v Čechách, kteří jsou málo odolní proti propagandě a televiznímu vymývání mozků. Musíme i obecně bojovat za zkulturnění tohoto sprostého světa, který zavírá oči před neštěstím druhých, když ho nemůže využít pro reklamu a pro svůj prospěch.
Jan Jelínek
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.