header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Ozbrojené bandy kapitálu v republikánské Francii-IV.-Od nemyslitelného k nepojmenovanému

Je nemožné sečíst všechny činy, které od února 1939 po Frankově vítězství, sehrála francouzská policie a četnictvo v roli táborových dozorců vůči španělským republikánům a bojovníkům mezinárodních brigád. Rovněž tak nelze zapomenout na osud vyhrazený německým antifašistům a židům, kteří do Francie uprchlí před nacismem. Ti se v říjnu 1939 až v květnu 1940 octli v koncentračních táborech pod bdělým dohledem stejných služebníku pořádku, kteří internovaným stejně jako v táboře v Millcs po porážce francouz-skvch armád vysvětlovali, že budou vydáni napospas nacistické péči.

Rychle bude následovat nejhanebnější episoda francouzských pořádkových sil -jejich úlohy za nacistické okupace v severní zóně a v tzv. svobodné zóně - ve vichistické Francii.
Během čtyř let se policisté, četníci, GMR a dokonce i celníci v mnoha případech bezpodmínečně oddávaji do služeb Gestapa. Oněch asi 200 000 mužů naverbovaných často v době vlády Lidové fronty a málo dbalých úkolů, které tehdy byly po nich požadovány, se najednou dychtivě a bez jakýchkoliv skrupulí vrhá na hon židů, gaullistů, komunistů, svobodných zednářů apod. Málo záleží na tom, kdo velí, důležité je splnit poslání s maximálním zápalem,
Po osvobození nebyla nikdy nastolena otázka soudit jak lidi, tak instituce, které se dali, od léta 1940 do léta 1944, na zločinné počínání. Po pravdě řečeno, generál de Gaulle po návratu do Francie dával přednost používat nadále tyto síly než sily vzešlé z oboje a z řad maquistů. Výpočet do sebe zapadal - jak u magistrátů, administrace prefektur tak i na úrovni vysokých veřejných funkcí, si byl muž z Londýna vědom, že tito lidé mu budou tim věrnější, čím více hanebně selhali během minulých čtyř let.
Je třeba rovněž poznamenat skutečnost, že sice bylo asi 4 000 policistů v roce 1945, dočasně „vyřazeno" ze služby - pro poněkud větší kolaboraci než měli ti ostatní - ale všichni tito funkcionáři byli na začátku roku 1950 policejním prefektem Baylotem zařazeni zpět do služby. Jelikož tito muži ztratili několik let, byla jim vypočtena a doplacena ušla mzda. A rychlý služební postup - rychlejší než u jejich kolegů - jc postavil současně do vedoucích sfér pařížské policie.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .