Holandští kolonialisté chtěli využít situace a náhle zajali Sukarna i jeho vládu. Spojené státy uklidněné vítězstvím vojenské antikomunistické akce a jinak velmi znepokojeni příchodem Mao Ce-tunga k moci v Číně, vnutili Nizozemsku dohody Kulatého stolu podepsané v Haagu v listopadu 1949. A tak američtí imperialisté, nemuseli již vůbec nic dělat z obavy, co by mohlo vrhnout Indonésany do tábora komunistů. V té době se z kapitalistické strany ochotně připomínala teorie domin, jako konkrétní hrozba tížící celou Asii.
"Spojené státy Indonésie" uvolnily tedy místo "Sjednocené republice Indonésie". Jejím prezidentem se okamžitě stal Achmed Sukarno. Byl nastolen parlamentní režim i když prezident byl spíš stoupencem jediné strany. Tento bouřlivý režim udolal šest vlád za sedm let.
Během tohoto období udělil indonéský stát angloamerickým monopolům možnost těžby z Indonéských ropných vrtů. Společnost Shell, Standard Oil a Caltex ovládaly na účet západních impcnalistických ekonomií, hlavně amerických a britských, bohatá ložiska bývalé holandské kolonie. Kompradorská buržoazie a Indonéské byrokratické kapitalistické prvky doznaly tehdy prudký rozvoj na základě mezinárodní korupce.
Tyto privilegované společenské vrstvy představovali vyšší důstojníci armády, zatímco komunisté se opírali o nejchudší třídy ve městech a v menší míře i na venkově. Sukarno zůstal živým symbolem nezávislosti a snažil se urovnat antagonistické rozpory mezi jedněmi i druhými.
Dne 17. října 1950, plukovník Nasution, velitel vrchního velení Indonéské armády - vyvolal ozbrojený puč, aby se uchopil moci. Ale prezident tehdy podporovaný částí důstojníků a armádou ovlivněnými ještě jeho nacionalistickou minulostí dovedl tuto snahu potlačit. Odvolal Nasutiona, ale neprovedl vůči němu žádný přísný postih. Sukarno byl aktivně podporován stranou P.N.I, kterou vytvořil a která představovala především protiimperialistickou národní buržoazii. Rovněž komunisté jej podpořili.
Objevily se nové vojenské pokusy, zvláště 17. října 1952 s cílem přinutit prezidenta, aby rozpustil Parlament, ale nikdy pučisté neuspěli vzhledem k rozporům mezi nimi.
V té době Sukarno změnil směr své zahraniční politiky a posílil své přátelské vztahy se SSSR a lidovou Čínou. Pochopil, že Spojené státy podporovaly Indonéskou armádu proti včtšmč národa. Od července 1953 do července 1955 ministerský předseda Sastroamidjojo zkonkretizoval sbližování s těmito socialistickými zeměmi.
V dubnu 1955 byl přijat statut týkající se Číňanů bydlících v Indonésii. Toto opatření se zasloužilo o čelní útok proti již starému rasismu, který se nikdy nepodařilo odstranit. Kompradorská buržoazie trpěla obchodní konkurencí některých velmi bohatých Číňanů, kteří sami měli obchodní vztahy se západními zeměmi. Z toho vyplývala rivalita, která se snadno obracela v rasismus.
V tom samém období se konala ona slavná afroasijská konference v Bandungu, jejíž světový ohlas byl značný. Zúčastnilo se jí 29 afroasijských států, čímž potvrdily probuzení třetího světa. Významné místo zde zaujaly osobnosti mezinárodního věhlasu jako Pandit Nehru nebo ministerský předseda Čou-en-lai. Prezident Sukarno zde získal na prestiži ve vztahu k africkým a asijským zemím. Úspěch tohoto planetárního shromáždění ale znepokojil jak Spojené státy, tak i země západní Evropy i SSSR, který zde za těchto okolností nehrál žádnou roli.
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.