header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Severoamerická intervence v Latinské Americe-22-Humanitární zásah na Haiti

Na rozdíl od toho, co se mnozí lidé domnívají, se severoamerická intervence z devadesátých let na Haiti nedatuje 15. říjnem 1994, ale 30. září 1991. Tehdy byl prezident Aristide svržen státním převratem zorganizovaným haitskými vojáky za "pomoci CIA a amerického velvyslanectví".

V roce 1971 Jean-Claude Duvalier, Baby Doc, nastoupil po svém otci Francoisi Duvalierovi, Papa Doc, který byl u moci od roku 1957. Baby Doc byl svržen v roce 1986 a usadil se ve Francii, když mu vláda ministerského předsedy Laurenta Fabiuse udělila povolení k pobytu. Nalezl velmi pohodlný pobyt na Azurovém pobřeží, kde od té doby tráví dny svého nuceného odchodu.
  Generál Raoul Cendras, šéf junty, která svrhla Otce Aristida v září 1991, provedl 172. státní převrat od doby, kdy Haiti dosáhla nezávislosti v roce 1804, tedy před téměř dvěma stoletími.
  Christophe Wargny napsal v roce 1996 s Pierre Mouterdem knihu, která nese podmanivý název Apre bal tambou lou - Pět let americké obojakosti na Haiti 1991-1996.316 V ní poukazuje na spojenou akci (jež nebyla prosta rozporů) - Spojených států, vojáků, haitské oligarchie a Vatikánu, proti Aristidovi. Vatikán se postavil proti Otci Aristidovi vzhledem k jeho zapojení v hnutí za teologii osvobození.
  Poslední severoamerický vojenský zásah v Latinské Americe v září 1994 - uvedl v Port-au-Prince opět k moci prezidenta Aristida. Šlo o "humanitární operaci" schválenou OSN.
  A tak tři roky po svém svržení se vrátil Otec Aristide k moci. Byl tam dopraven mocností, která přispěla k jeho pádu.


Paco Pega
 Paco Pega je profesorem, chilským žurnalistou, spolupracovníkem Punto final.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .