header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Horší než vražda - případ Rosenberg

 Příští rok si připomeneme padesáté čtvrté výročí popravy - justicni vraždy - "špionů" Rosenbergových v USA dne 19.6.1953. Doufejme, že budou organizovány nějaké výrazné vzpomínkové akce k náležitému připomenutí obětí americké "demokracie". V této souvislosti není možno nepřipomenout i dnešní politické vězně v USA, zejména Mumia Abu-Jamala a Leonarda Peltiera.

“Váš zločin je horší než vražda”, vysvětlil soudce Kaufman 5. dubna 1951 v odůvodnění rozsudku smrti. Zatímco vrah obvykle zabíjí jen jednu oběť, manžele Ethel a Julius Rosenbergovi prý svým “předáním atomové bomby do rukou Rusů” byli zodpovědní za “komunistickou agresi v Koreji”, která si vyžádala již “víc než 50.000 obětí”. Kdyby to byla pravda, museli by Rosenbergové být mnohem mocnější než Rockefeller a skoro stejně tak zlí jako Hitler. Kdo byli opravdu?

Julius Rosenberg se narodil v New Yorku v roce 1918, jako syn chudých židovských přistěhovalců z Polska. Navštěvoval židovskou školu, aby se podle přání svého otce stal rabínem. Ale Julius se rozhodl pro studium elektrotechniky na bezplatném City College. Už jako student se politicky angažoval. Totéž platilo pro jeho o tři roky starší ženu Ethel, rozenou Greenglassovou, se kterou se oženil v roce 1939 a která stejně jako on pocházel z chudé židovské přistěhovalské rodiny. Oba Rosenbergovi vstoupili v roce 1942 do tehdy legální Komunistické strany, o rok později však opět vystoupili. Bylo to pravděpodobně tím, že se Julius obával problémů v praci. Od roku 1940 byl totiž zaměstnán jako civilní pracovník americké armády. A skutečně byl v roce 1945 propuštěn kvůli bývalému členství v Komunistické straně.

Julius Rosenberg se nejdřív živil příležitostními pracemi, než si v roce 1946 společně se svým švagrem Davidem Greenglass založil malý obchod s elektrotechnikou. To mu, jeho ženě a jejich dvěm dětem zajišťovalo malý, ale bezpečný příjem. Toto a spolupráce se svým švagrem se mu a jeho ženě však stalo osudným. David Greenglass se přiznal u FBI, že pracoval pro Sovětský svaz a obvinil ještě k tomu svou sestru a jejího manžela. Proč, není zcela jisté, možná z čistě soukromých důvodů, protože Greenglass těsně předtím ze společné firmy vystoupil.

Oba manželé Rosenbergovi byli 5. dubna 1951 kvůli špionáži odsouzeni k smrti a o dva roky později v noci z 19. na 20. června 1953 popraveni. Jestli skutečně pracovali jako špioni dodnes není úplně jasně. Důkazy předložené FBI jsou víc než pochybné. Totéž platí pro dokumenty bývalých agentů KGB, kteří v 90. letech přešli na druhou stranu. Zde se sice objevuje jméno Julia Rosenberga, ale že by jako spoluvlastník malého newyorského obchůdku opravdu měl možnost dozvědět se něco o přísně tajném “projektu Manhattan”, je velmi nepravděpodobné.

Naprosto vyloučena je vina Ethel Rosenbergové, které dokonce v odůvodnění rozsudku bylo vytčeno jen to, že svému manželovi “nebránila ve své škodlivé činnosti”, přestože “byla přece vyspělá žena”. Ale i zcela absurdní odůvodnění rozsudku proti Juliu Rosenbergovi, kterému bylo vážně vytčeno, že inicioval “ďábelské spiknutí s cílem zničnení bohajbojného (amerického) národa” mluví v jeho prospěch.

Každopádně to vše neospravedlňuje rozsudek smrti. Ne Amerika, ale Rosenbergovi se staly oběťmi “ďábelského spiknutí” a jejich poprava dne 19. června 1953 byla skutečná vražda, možná i “horší než vražda”.

-ARA-

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .