header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Stanovisko KSM k zdražování MHD v Praze (2007)

Rada hlavního města Prahy rozhodla o rapidním zdražení jízdného v pražské městské hromadné dopravě (MHD). Jednorázová přestupní jízdenka, která je dnes za dvacet korun, tak bude od 1. ledna stála rovných 26 Kč. Roční jízdné se zvýší z 4150 na 4750 korun. Obdobně zdraží další časové jízdenky. Je paradoxní, že se právě tato Rada připojila k tradičnímu Dni bez aut a Týdnu mobilit. Ne nepodstatný fakt je také,že svého zástupce v Radě má i Strana zelených, vydávající se z hlavního bojovníka za ekologickou hromadnou dopravu. Destrukce koncepce finančně a místně dostupné, ekologické veřejné hromadné dopravy prosazované v socialismu v Praze a celé republice je dlouhodobým cílem současné vládnoucí třídy.

Praha má přitom jízdné už teď v přepočtu na průměrnou mzdu dražší než ve Vídni nebo Paříži a nové ceny učiní dopravu dražší než v mnoha jiných městech i bez přepočtu. Naposledy pražský dopravní podnik zdražoval v roce 2005. Tehdy vzrostly především ceny jednorázového jízdného z 12 na 20 korun, nepřestupní pak z osmi na čtrnáct korun. Předplatné kupony zdražily zhruba o desetinu, roční o 350 korun. Tehdejší kampaň proti zdražení, při které Komunistický svaz mládeže získal desítky tisíc podpisů pod protestní petici, úspěšná nebyla.
Dopravní podnik odůvodňuje zdražování novou výstavbou, zvýšeným DPH a zvyšujícími se dalšími vstupy, zejména elektřiny, nutností obnovy vozového parku a potřebou šetřit. Přitom už propustil několik set zaměstnanců z dvanáctitisícového podniku.
Zdražování se netýká jen Prahy. V Českých Budějovicích jezdí lidé dráž už od září. V Olomouci od října zaplatí za jízdenku místo osmi deset korun. V Brně podraží jednorázové jízdenky o dvě koruny z 13 na 15. Kupony podraží i v Plzni.

Komunistický svaz mládeže se zdražováním MHD zásadně nesouhlasí:
• Zdražování jízdného je asociální! Od ledna 2007 pocítí obyvatelé Prahy dopady série drastických zdražování potravin, energií nebo služeb na svých peněženkách. Připravuje se největší zdražování za posledních 7 let. Jeho součástí nyní má být i zdražování MHD.
• Zdražování MHD je neekologické! Ulice jsou plné stojících a pomal popojíždějících aut. Město je plné smogu, kouře, hluku. Osobní automobilová doprava totálně ucpává Prahu. Podle prognóz se má do roku 2010 počet aut v Praze zvýšit oproti stavu na začátku desetiletí o třetinu. Do toho všeho chce radnice zvyšovat jízdné, a to rapidně, což se projeví jen v dalším zvýšení počtu osobních aut.
• Zdražování MHD bude mít dopady na zdraví Pražanů! Vlivem většího počtu osobní dopravy a zvyšujícího se smogu se v Praze snižuje imunita obyvatel, jsou více zatíženi civilizačními chorobami, vlivem většího počtu dopravních nehod klesá i bezpečnost Pražanů.
• Zdražování MHD je paradoxně ekonomicky nevýhodné! Projektantské společnosti připraují megalomanské projekty, které mají vyhovět mocné automobilové lobby. Zároveň zvyšující se počet aut má za následek stále větší finanční výdaje při odstraňování přímých i nepřímých dopadů automobilismu, s tím jsou i minimální škody při dopravních nehodách.

Komunistický svaz mládeže navrhuje:
• Žádné zdražování MHD! Větší podporu hromadné ekologické dopravě, a to i pomocí větších příspěvků ze státního i městského rozpočtu. Pro sociálně slabé skupiny (ženy s kočárkem, důchodce, studenty) a děti již nyní dopravu zdarma či za symbolickou částku! Skupinové slevy!
• Bezautomobilové zóny v centrech měst, zpoplatnění vjezdu automobilů do vnitřního města pomocí mýta, záchytná parkoviště na okrajích.
• Systematické řešení přednosti hromadné dopravy před individuální (nejen vyhrazenými pruhy).
• Budování cyklotras a cyklostezek, vyznačování cyklistických pruhů, podpora alternativní eko-dopravy.
• Veřejný audit hospodaření Dopravního podniku hlavního města Prahy a veřejnou kontrola všech výběrových řízení, týkající se MHD.
• Strategickou zelenou koncepci rozvoje dopravy na území širší Prahy zaměřenou na možnost dlouhodobého cíle bezplatné MHD. Širokou občanskou diskusi o alternativách rozvoje dopravy.

Zdražování MHD probíhá v době zvýšených útoků na zbytky výdobytků ze socialismu. Rapidně se zvyšují ceny základních životních potřeb, probíhá destrukce bezplatného zdravotnictví, likvidace solidárního důchodového systému, zvyšují se rozdíly mezi velkou většinou společnosti a hrstkou vyvolených vládnoucí třídy. Boj proti zdražování MHD musí být součástí boje proti útokům kapitalismu na sociální výdobytky většiny.
Komunistický svaz mládeže bude iniciovat nebo participovat na různých formách protestů proti zdražování, ať již ve formě petice, infostánků, protestních jízd nebo veřejných shromáždění. Komunistický svaz mládeže společně s dalšími silami pozvedne hlas odporu proti zdražování MHD.
Ne zdražování MHD!
Za čisté, zdravé a zelené hlavní město!
Za právo na mobilitu!

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .