header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Tiskové prohlášení KSM k postoji Mezinárodního mírového fóra z 21. 3. 2005

Nemusíme spolu souhlasit, ale musíme se respektovat

Tiskové prohlášení Komunistického svazu mládeže

Komunisticky svaz mládeže se jasně staví proti tiskové zprávě Mezinárodního mírového fóra s názvem "Vyzýváme KSČM, aby ukončila nátlak na občanskou společnost".

KSM a přes ní KSČM je zde hrubým způsobem napadána. Je zde mj. uvedeno „Přestože byl dobře informován o pravidlech, která stanovila koalice pořádajících organizací (politické strany nesmí zneužívat naše veřejné aktivity k propagaci stranické ideologie), Komunistický svaz mládeže, mládežnická organizace KSČM, porušil tato pravidla tím, že na této akci agresivním způsobem prosazoval propagaci KSM a KSČM.“
Autoři tohoto prohlášení se zde však dopouštějí buď z neznalosti nebo vědomě hned několika hrubých zkreslení ne-li přímo lží. KSM není politickou stranou, je registrovaným občanským sdružením pracujícím dle zákona s dětmi a mládeží.

KSM nešířil žádnou stranickou ideologii a ani nepropagoval KSČM, byť se její představitelé společně se členy a sympatizanty KSM demonstrace zúčastnili.

Propagace samotného KSM na akci v žádném případě nemůžeme považovat za agresivní. KSM zde měl své transparenty a pikety, distribuoval své letáky proti okupaci Iráku a svůj měsíčník Mladá Pravda.

Toto je naprosto normální přístup, který na demonstraci praktikovala i řada menších organizací a skupinek. Za "agresivní propagaci KSM a KSČM" nepovažujeme ani protiválečná a antiimperialistická hesla, která velmi početný rudý kontingent pod vedením KSM skandoval v průběhu pochodu Prahou. Jednalo se o hesla mezinárodního protiválečného hnutí a nebylo proto nic podivného na tom, že se díky nim ke KSM přidávaly také skupiny Palestinců, Iráčanů a dalších.

MMF dále uvádí: „Chtěli bychom také informovat širokou veřejnost, že v žádném případě nepodporujeme tuto stranu. Jsme nuceni ji vnímat jako symbol okupace, impéria a totality, stejně jako současnou Bushovu administrativu. A to proto, že se dosud nezřekli bývalého totalitního režimu, který vládl v Československu“.

Tímto svým prohlášením se MMF dopouští sektářství a vědomého rozbíjení českého protiválečného hnutí. Navíc se dopouští manipulace, když tvrdí, že se komunistická strana dosud nezřekla minulého režimu.

Musíme připomenout omluvu, kterou KSČ učinila již na svém mimořádném sjezdu v prosinci 1989. MMF se tímto naprosto sektářským prohlášením staví proti významné části českého protiválečného hnutí - od jediné parlamentní strany, která se otevřeně postavila proti válce v Iráku.

MMF útočí navíc na KSM, významnou a nejsilnější mládežnickou organizaci v levé časti politického spektra. MMF by si měl uvědomit, že nebýt KSM a jeho příznivců nebyla by zmíněná demonstrace ani zdaleka tak početná. Nezbývá nám, než se ptát, koho vlastně MMF zastupuje. S názory KSM na demonstraci souhlasila velká část účastnících se Iráčanu, Palestinců i Čechů. To mnozí vyjádřili tím, že se k rudému kontingentu, vedenému KSM přidali.

Udivující je pokrytectví MMF. To varuje před KSČM, ale nestydí se od ní přijímat podporu, jak finanční (výroba plakátů), tak i organizační (zajištění místností na akce).

KSM všechny tyto snahy o rozbití protiválečného hnutí, v rámci kterého se podařilo sjednotit aktivisty velké škály názorů, odmítá. MMF se svými posledními aktivitami jasně stala součástí antikomunistické fronty. Důvodem pro to, se pravděpodobně stal fakt, že KSM na demonstraci představoval největší, nejorganizovanější a nejaktivnější skupinu. KSM přesto nepřestává bojovat za jednotné a vnitřně demokratické protiválečné hnutí. Jen takové hnutí může vybojovat ukončení okupace Iráku a dalších zemí a zastavit nová, v současnosti připravovaná, imperialistická tažení.

Milan Krajča, I. místopředseda KSM

Ludvík Šulda, místopředseda KSM

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .