header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Rezoluce k informační demokracii, 2003

Tato rezoluce se staví proti postupné komercionalizaci služeb v informačních technologiích (IT). Informační technologie slouží především nám mladým lidem k vyhledávání informací (potřebných ke studiu a k rozšiřování obzorů), k výměně názorů a zkušeností, ale také k zábavě a odreagování se v dnešním světě plném stresů. Jsme toho názoru, že IT patří lidem a jako takové musí být lidem přístupné. Služby, které byly samozřejmostí jako bezplatné, začínají být placené. Také bezpečnost a ochrana dat uživatelů se začíná čím dál více stávat předmětem obchodu.

Jsme proti placeným smskám zasílaným z internetu. Jako první začala tuto službu uplatňovat společnost T-Mobile a aktivity společnosti Eurotel se postupně ubírají stejným směrem. Sms zaslaná z internetu je pro tyto společnosti o polovinu levnější na nákladech, než sms zaslaná z mobilního telefonu. Přestože T-Mobile pro rok 2002 oznámil zvýšení zisků o 14% a čistý zisk společnosti byl 2,89 miliardy korun, má tato společnost potřebu omezit počet sms z internetových bran. Nelze také přehlížet, že placené sms z internetu zavedla nadnárodní společnost T-Mobile, která poukazovala na tuto placenou službu v zahraničí. T-Mobile nevede globální politiku společnosti a spíše bere v úvahu specifika národního trhu. Jaká máme v ČR specifika, že můžeme sloužit k pokusům této firmy? Eurotel pro rok 2002 oznámil snížení čistého zisku o 3% a to na 6,27 miliardy korun. Eurotel sice umožňuje bezplatné sms, ale omezené 60 znaky a doplněné nežádoucí reklamou. Pokud tedy nechceme být obtěžováni reklamou, pak musíme platit. Nemáme pochopení pro takovéto služby a požadujeme nápravu v podobě opětovného zasílání sms zdarma.

Vzdělanost je dcerou pokroku. Komunisté jako pokroková třída podporují vše, co pokrok rozvíjí. Chceme internetovou síť dostupnou pro všechny lidi. Nesouhlasíme s přesunem DPH, které bude znamenat zdražení cen za připojení minimálně o 17%. Stavíme se proti zavádění poplatků na serverech, které byly z počátku zdarma (např. bonusweb). Stále větší spojování světa peněz a internetu je zřetelné především ve zvýšeném výskytu reklamních bannerů. V rámci projektu Internet do škol chceme, aby možnost využívat svět internetu mohli žáci a studenti i v mimoškolních aktivitách a to bezplatně! Zároveň jsme pro lepší ochranu mládeže před mravním ohrožováním na různých serverech.

Nesouhlasíme se stále se zmenšující ochranou dat a osobních údajů. V rámci registrací, pro užívání nebo rozšíření služeb, je nutno vyplnit nemálo osobních údajů. Takovéto registrace jsou povinností na drtivé většině serverů. Databáze s těmito údaji se staly předmětem obchodu a na jejich základě nám chodí nevyžádané reklamní e-maily. Naše soukromí na webové síti naruší i tzv. aware a spyware, které jsou implementovány v různých softwarech a hlídají jaké internetové stránky sledujeme. Tyto údaje (s e-mailovou adresou) jsou zasílány společnostem, které po vyhodnocení našich zájmů zasílají nevyžádané reklamy. Tyto reklamy, stejně jako e-maily typu přepošli dalším osobám..., zbytečně zahlcují poštovní servery a uživatelé pak o to déle stahují svou poštu, což stojí další peníze.

Chceme internet jako opravdovou informační a vzdělávací síť. Jsme za bezpečný a nekomerční internet!

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .