header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Stanovisko KSM k válce proti Iráku

Ve čtvrtek 20. března tohoto roku byla zahájen útok Spojených států amerických, Velké Británie a jejich spojenců proti Iráku. Komunistický svaz mládež tuto vojenskou agresi jednoznačně odmítá a usiluje o její zastavení.

Po měsících jednání na půdě Rady bezpečnosti Organizace spojených národů plného vyhrožování a úplatkářství se George Bush a Tony Blair rozhodli zahájit útok. Navzdory ubezpečování ze strany války chtivých kapitalistických elit a médií, že v této válce jde pouze o demokracii, lidská práva a boj proti zbraním hromadného ničení, je více než jasné, že se zde jedná především o válku pro ropu, mocenské zájmy a strategické území. Postoj Francie, Německa, Ruska, Číny i ostatních subjektů formálně se stavějících proti válce ale bohužel nemůžeme vnímat jako jasné protiválečné stanovisko. Je to pouze reflexe hospodářských zájmů kapitálu těchto zemí v Iráku, se kterým mají podepsány dlouhodobé ekonomické kontrakty, které jsou probíhající válkou vážně ohroženy.

Je smutné, že svou odpovědnost za toto bezprecedentní porušení mezinárodního práva nese také Organizace spojených národů, která v důsledku nečinného přihlížení agresi USA a jejich nohsledů stále více ztrácí svůj kredit a autoritu v mezinárodním společenství, stejně jako ji ztratila Společnost národů před druhou světovou válkou svým laxním postojem k válce ve Španělsku, Etiopii a v Číně.

Komunistický svaz mládeže v žádném případě nesouhlasí s diktátorským režimem Saddáma Husajna. a podporuje úsilí o jeho svržení. To by však měli provést samotní obyvatelé Iráku a ne útočné armády Spojených států amerických a jejich satelitů. Byly to právě tyto země, které režim Saddáma Husajna dostaly k moci, a které ho otevřeně podporovaly ve válce proti sousednímu Íránu i v době kdy cíleně vyhlazoval politickou opozici, národnostní a náboženské menšiny žijící v Iráku.

Bush, Blair, Aznar, Berlusconi, Špidla ani ostatní váleční štváči však v této válce podporu obyčejných lidí nemají. Dokazují to ohromné protiválečné demonstrace, které již několik měsíců probíhají na všech kontinentech. Mimo jiné také největší světová demonstrace proti válce v historii lidstva - Mezinárodní den proti válce - konaný 15. února tohoto roku, kterého se zúčastnily desítky milionů odpůrců války ve všech částech světa. Mnohé protiválečné aktivity mládeže a pracujících již přesahují formu demonstraci. Začínají probíhat blokády vojenských transportů, letišť a přístavů. Na mnohých místech probíhají studentské a zaměstnanecké politické stávky proti válce. V zemích jako je Velká Británie nebo Itálie stále hlasitěji zaznívají oprávněná hesla požadující generální stávku k zastavení války.

Varujeme před nebezpečím plíživé fašizace v ČR, tak jak k ní dochází ve Spojených státech, ale i jiných zemích, pod roušku boje proti terorismu a zajištění bezpečnosti v době války. Účelové snahy vládnoucího režimu o omezování jakýchkoliv práv a svobod lidu, rozhodně odmítáme!

Komunistický svaz mládeže se otevřeně připojuje k mezinárodnímu hnutí za zastavení války proti Iráku. Uvědomujeme si nebezpečí vysokých ztrát životů civilního obyvatelstva, humanitární krize, rozsáhlé ekologické katastrofy i možného rozšíření probíhajícího válečného konfliktu na globální úroveň. Požadujeme, aby Česká republika jasně odmítla jakoukoliv účast Armády České republiky v probíhajícím konfliktu. Vyzýváme všechny obyvatele České republiky k solidaritě s iráckým lidem a k zapojení do aktivit požadujících okamžité zastavení probíhající války. Zároveň požadujeme, aby byla vůči vedoucím politickým, mocenským a mediálním špičkám, podporujícím válku a vyzývajícím tím k porušení mezinárodního i našeho vnitrostátního práva, uplatněna přísná politická a trestní odpovědnost. Postoj české vlády považujeme za nepřípustné pokrytectví a alibismus.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .