header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

K odstranění sochy maršála Koněva z veřejného prostoru

Vyjádření vedení KSM k zbabělému odstranění pomníku maršála Koněva během mimořádného stavu

Záměr Ondřeje Koláře (TOP 09), starosty Prahy 6 odstranit z náměstí Interbrigád sochu maršála Ivana Koněva, významného vojevůdce, který se zasloužil o osvobození naší vlasti od fašismu vzbudil mnoho reakcí. Záměr šel ruku v ruce s politikou EU, která zesílila kampaň přepisující dějiny druhé světové války s cílem vymazat z paměti lidí pokroková vítězství. Šel ruku v ruce s dalšími kroky hlavního města, například odstranění pomníku na Staroměstské radnici a snižováním podílu SSSR na osvobození primátorem Hřibem (Piráti).

 

Zintenzivnily se vandalské útoky na pomník. Tyto útoky procházely beztrestně a Kolář je využíval jako "argument" k odstranění sochy (mj. z důvodů údajných zvyšování nákladů samosprávy na čištění sochy). Sám starosta se uchýlil k zahalení sochy plachtou, prý se záměrem "zamezit vandalismu", což lze ve skutečnosti vnímat jako další vandalský útok, tentokrát pod pláštíkem legality. V návaznosti na zjitřenou atmosféru došlo i na dalších místech republiky k vandalským útokům na pomníky oslavující porážku nacismu. Došlo k poškození pomníků v Ostravě a Brně. K těmto činům se přihlásili neonacisté. Počínání pravicového starosty a neonacistických skupin šlo ruku v ruce.

Naopak mnozí antifašisté a vlastenecky smýšlející občané České republiky proti tomuto záměru vyjadřovali aktivně odpor, docházelo k protestním akcím a vzpomínkovým shromážděním před pomníkem, kde lidé vyjadřovali nesouhlas s tímto aktem historického revizionismu. Několikrát došlo k veřejnému odstranění plachty, která zakrývala maršálovu sochu.

Antikomunistický starosta, přepisovač dějin, byl tímto odporem zaskočen a tušil, že odstranění pomníku z veřejného prostoru se neobejde bez velkého protestu.

K činu proto přikročil v době, kdy je většina obyvatel omezena pouze na řešení nejnutnějších kroků pro zajištění a ochranu zdraví. Kdy mnoho občanů řeší zoufalou situaci spojenou s obavami o ztrátu zaměstnání, spojenou se zvýšenou péči o děti, kterým byly zavřeny školy. A, co je důležité, kdy platí zákaz veřejného shromažďování a veřejných akcí, kterých se bál.

Tehdy i on ohrozil zdraví pracujících, aby provedl svůj vandalský čin.

Dnes, 3.4., v předvečer oslav 75. výročí porážky nacismu, "pod rouškou koronaviru" byla odstraněna socha, která má dle vyjádření starosty přejít do depozitáře a v budoucnu možná do jakéhosi muzea. Pomník samotný má být zlikvidován. Své vandalství, které za něj museli provádět jiní, provázel výsměšným komentářem, že maršál "neměl roušku".

Nejen proto, že se jedná zcela jasně o další krok vedoucí k přepisování dějin, což je také krok k rehabilitaci nacismu, ale také proto, v jaké situaci se politik z řad TOP 09 k takovému kroku uchýlil - Považujeme tento krok za mimořádně zbabělý a hanebný.

ZA KONĚVA!

PROTI FAŠISMU!


PUR KSM 3. 4. 2020

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .