V letním období uplyne 60 let od vzniku pracovní iniciativy dělnické mládeže - Libčicko-myjavského hnutí. Jak vzniklo? Po únoru 1948 bylo potřebné zaměřit pozornost na úkoly rozvoje národního hospodářství, na plnění úkolů dvouletého plánu. Na mnoha pracovištích vznikala iniciativa - splnit dvouletý plán do 28. října 1948. Ta však narážela na některé problémy. V květnu 1948 nebyl splněn plán v průmyslu (97,7 %). Značným problémem byla na mnoha pracovních místech absence, ale také fluktuace, nedostatky v organizaci práce, nedostatečné využívání pracovní doby, opožděná docházka do zaměstnání, poruchovost strojů a zařízení aj.
Touto situací se zabývalo ve dnech 30. 6. až 1. 7. 1948 plenární zasedání Ústřední rady odborů. Velmi vážná slova k této situaci pronesl Antonín Zápotocký. Na první pohled je vidět, že tyto nedostatky ve své většině nejdou mimo nás, nejsou způsobovány žádnou vyšší mocí, proti které nelze bojovat. Jsou to povětšině naše lidské nedostatky a chyby. Svoje vlastní nedostatky lidé zaviňují, a je proto také v jejich moci, aby je odstraňovali. Povinností nás, odborářů, je proto odstraňovat nedostatky ve výrobě a v organizaci práce. My je odstranit můžeme a musíme.
Na tento stav reagovali mladí odboráři a členové Svazu české mládeže ze Spojených oceláren v Libčicích. 7. července 1948 napsali dopis prezidentu republiky Klementu Gottwaldovi, ve kterém sdělili, že s obavami sledují pokles pracovní morálky mládeže, absenci, že ve svém závodě chtějí přispět k odstranění těchto nešvarů a že budou dodržovat pracovní dobu podle hesla od houkání do houkání . A v tom smyslu vyzvali mládež ostatních závodů, aby je následovala.
Hned další den tuto iniciativu podpořilo předsednictvo ÚV KSČM. Klement Gottwald odpověděl libčickým dne 18. července. Ocenil jejich odhodlání slovy zlepšit pracovní morálku mládeže, to znamená zvýšit množství i jakost výroby... váš čin je vážným krokem k vytvoření nové morálky mládeže, nové občanské morálky vůbec . Vyjádřil současně přesvědčení, že jejich iniciativa bude mít ohlas i v dalších závodech.
Na Slovensku se k libčickým v polovině srpna 1948 připojila mládež Povážských strojíren v Myjavě, organizovaná v závodní komisi mládeže ROH.
Dostat se však od výzvy k činům nebylo lehké. Mladí z Libčic to řešili tak, že v polovině srpna utvořili první úderku, která si vytyčila výše jmenované úkoly. Do konce roku již měli v závodě 8 úderek a také 28 úderek složených ze starších spolupracovníků.
A tato zkušenost byla přebírána v dalších závodech. Do začátku října odpovědělo na výzvu kolem 150 závodů, ve kterých bylo ustaveno 375 úderek. Postupně tak vznikalo v Československu prvé masové hnutí v rozvoji pracovní iniciativy, které v sobě zahrnovalo všechny základní prvky socialistického soutěžení.
Ne náhodou se rozvoj libčicko-myjavského hnutí stal jedním z hlavních úkolů, o kterém jednala celostátní konference dělnické mládeže ve dnech 2. a 3. října za účasti takřka 1200 zástupců dělnické mládeže z mnoha závodů republiky. Tuto iniciativu ocenil Antonín Zápotocký, který byl přítomen jejímu jednání a také i prezident Klement Gottwald v obsahu dopisu, který zaslal zástupcům dělnické mládeže i v projevu k delegaci, která mu předala pozdravy přímo na Pražském hradě.
Je třeba připomenout, že jednání této konference řešilo další významné úkoly - založení a vznik závodních skupin SČM (do té doby úlohu organizování mladých v závodech sehrávaly Závodní komise mládeže ROH), vyjádřila podporu vzniku jednotné celostátní organizace mládeže, přijala úkoly k užší spolupráci s ROH, ale také se Světovou federací demokratické mládeže a se Světovou odborovou federací.
Zmiňované úderky mládeže (ale i starších zaměstnanců) rozvíjely úspěšně svou pracovní činnost, podílely se na snižování absence, na dodržování pracovní doby, na zvyšování produktivity práce, podílely se na organizaci politicko-výchovné, zájmové a další činnosti. A ještě jeden údaj. V dubnu 1949 již pracovalo 16 159 úderek. Byl to cenný dar dělnické mládeže ke slučovací konferenci a k vytvoření Československého svazu mládeže.
František KOVANDA
Naše pravda, Haló noviny 18. srpna 2008
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.