header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Československá ekonomika 1918 - 1989 - 2.

prebytek.jpg2. Statistické přehledy ukazují rovněž na to, jak se po první  světové  válce, v nové mladé demokratické re­publice   vyvíjel  kapitál. Ještě než   si to ukážeme na číslech, jé vhodné říci: rostl,  nehledě na  stále větší bídu většiny obyvatel, krize  - nekrize, mohutněl! Kmenový kapitál s.r.o. nebyl ani příliš velký ani příliš dynamický. Z 658 mil. Kč v roce 1920 se zvýšil v roce 1933 na 1 024 mil. Kč a na teto výši se udržo­val. I tak vyrostl téměř    o dvě třetiny. Zato akciový kapitál akciových společností, který v prvním poválečném roce 1919 měl hodnotu 2 533 mil. Kč, se v roce 1933 zvýšil na 8 865 mil. Kč a v roce 1937 na 9 568 mil. Kč. Vzrostl tedy za nece­lých dvacet let téměř čtyřikrát.

Ze by ze svého růstu poskytoval něco na ulehčení životních poměrů, neúnosných pro většinu obyvatelstva? Že by se bohatnoucí bohatí dělili s těmi, kdož   jim   bohatství   vytvářeli?        Ani   náhodou!

Společnost založená z valné části na soukromém vlastnictví - tj. kapitalismu - se vždy dělí na boha­té vlastníky a chudé pracující lidi. A pak: vždyť to by­la "jediná alternativa vývoje lidstva". Nová, mladá demokracie tu přece byla pro něj - pro český kapitál a jeho rozvoj.

Hospodářská realita první republiky byla podstatně jiná než iluze, které o ní vytváří dnešní mocenská elita. S touto realitou se ochotně naší dědové a otcové rozloučili. Iluze se pak vytvářejí pro současnou mladou generaci záměrně, aby snáze přijala obnovu starých kapitalistických pořádků. Překonání těchto ilu­zí a pochopení reality je jedním z výchozích předpo­kladů každého realistického pokusu o budoucí uspo­řádání naší ekonomiky a společnosti vůbec.

Ekonomické postavení předmnichovské republiky ve světě

Často čteme Či slyšíme v hromadných sdělovacích prostředcích přibližně takovouto tezi: "Zatímco předvá­lečná republika patřila mezi deset nejvyspělejších stá­tů světa, komunistický režim nás přivedl mezi rozvo­jové státy." Ekonomické výsledky více než 40 let po druhé světové válce si zaslouží samostatný rozbor, k němuž se vrátíme. Především považujeme za nutné stručně charakterizovat mezinárodní postavení eko­nomiky . předmnichovské republiky v meziválečném světě.

Československá ekonomika byla poměrně méně zasažena první světovou válkou než většina evrop­ských států. Díky účinné měnové reformě v r. 1919 a následující měnové politice se podařilo - na rozdíl od většiny sousedních států - vyhnout se hyperinflaci v prvních poválečných letech a dosáhnout předváleč­né úrovně již v r. 1923. V průběhu konjunktury, která trvala až do r. 1929, se proti této úrovni národní dů­chod zvýšil asi o 15 %.

Hlavním motorem tohoto růstu byly jednak ex­port, jednak investice. Export se zvýšil do r. 1929 proti r. 1920 o 155 % a jeho podíl na hrubém domá­cím produktu dosáhl téměř 30 %. Rovněž přírůstky zá­kladních fondů se zvýšily za stejné období o 127 %. Podstatně méně se však tato konjunktura odrážela na růstu životní úrovně pracujících. Koncem dvacátých let bylo sice dosaženo téměř plné zaměstnanosti, ale prů­měrná reálná mzda klesala až do r. 1925 a za období 1926-1929 vzrostla celkem jen přibližně o 7 %. V kaž­dém případě však představuje rok 1929 nejlepší vý­sledek, kterého předválečná republika ve svém ekonomickém rozvoji dosáhla, a to i z hlediska její­ho mezinárodně ekonomického postavení.

Avšak ani v tomto špičkovém roce nepatřilo předválečné Československo mezi deset nejvyspělejších států světa. Z hlediska své ekonomické úrovně (do­mácí produkt na jednoho obyvatele) zaujímalo v Evropě 11. místo a ve světě 15. místo, přičemž hlu­boce zaostávalo za všemi západoevropskými a skan­dinávskými státy, za Německem a Švýcarskem a jeho ekonomická úroveň byla přibližně o čtvrtinu nižší než průměrná ekonomická úroveň Evropy (bez SSSR).

Další vývoj toto postavení Československa podstat­ně zhoršil. Ekonomická krize třicátých let postihla čs. ekonomiku podstatně citelněji než většinu vyspělých států a její následky trvaly podstatně déle. Čs. ex­port, který byl hlavním nositelem předcházející kon­junktury, se zhroutil a jeho úroveň se snížila do r. 1933 téměř o 60 %. Týkalo se to především výrobků lehkého průmyslu, jehož produkce byla v době kon­junktury téměř ze 70 % určena na export Průmyslová výroba se snížila o 40 %, stavební výro­ba o 45 %, nezaměstnanost se blížila 1 mil. osob.

Stejně závažnou skutečností však bylo, že i po dosažení nejhlubšího bodu krize se čs. ekonomika zo­tavovala - na rozdíl od většiny vyspělých států - velmi pomalu a ani v r. 1937 nedosáhla ještě úrovně r. 1929. Naproti tomu např. v USA, kde krize vypukla, bylo předkrizové úrovně dosaženo již v r. 1936. Zejména se v tomto období prohloubilo zaostávání ČSR za Německem, kde fašistický režim s pomocí zbrojení a veřejných investic dosáhl značné konjunk­tury. Tato skutečnost spolu s likvidací neza­městnanosti v Německu sehrála vedle nacistické ideologie značnou úlohu při získání naprosté většiny sudetských Němců pro jejich rozbíječskou politiku vů­či ČSR. Právě v období třicátých let bylo také Československo v celkové ekonomické úrovni před­stiženo Rakouskem a Finskem. Z významných států se pouze ve Francii ekonomika vyvíjela stejně nepříznivě    jako v Československu.

Zaostávání Československa za průměrem evrop­ských států se v průběhu třicátých let prohloubilo a činilo koncem těchto let více než dvě pětiny průměrné  evropské  úrovně, jak ukazuje následující tabulka (v USD na 1 obyvatele):

Stát

Domácí produkt

v přepočtu na USD

Úroveň ČSR Ve srovnání s danou zemí

1929   

1937

1929

1937

Velká Británie

543     

637

43

33

Německo

317     

475

73

44

Francia

365    

344

60

61

Rakouska

220    

220

105

95

Finsko

214     

277

108

75

ČSR

231     

209

   

Průměr evropských

států (bez SSSR)

312   

361

74

58

Z hlediska celkové ekonomické úrovně pokleslo Československo na třinácté místo v Evropě a na osmnácté místo ve světě. Kde se však za těchto okolností vzala teze o postavení předválečného Československa mezi deseti nejvyspělejšími státy světa? Bližší zkou­mání ukázalo, že se opírala o propočet pořadí, pokud jde o výrobu na jednoho obyvatele 20 nejdůležitěj­ších průmyslových výrobků. Ale naše vlastní dlouholetá zkušenost svědčí o tom, že takovéto srov­nání vůbec neprokazuje ekonomickou vyspělost Československa.

Již první republika měla tedy ekonomiku nadměrné náročnou na zdroje: na 18. místo v domácím pro­duktu na obyvatele jsme potřebovali 10. místo v tzv. "průmyslové vyspělosti". Tento nepoměr se udr­žel (a dále prohloubil) i ve vývoji po druhé světové válce.

Celkově z výše uvedených faktů vyplývá, že se -předmnichovské republice nepodařilo překonat dědictví Rakousko-Uherska, pokud jde o ekonomické po­stavení našich zemí, které tvořilo přechod mezi pod­statně vyspělejší   Evropou na   západ a   sever od   našich hranic a zaostávající východní Evropou a Balkánem. Naopak průmysl, který byl určen původ­ně pro podstatně širší, ale relativně méně náročný vnitřní trh bývalého mocnářství, předurčil vysokou zá­vislost čs. ekonomiky na výkyvech světové konjunktu­ry. Nepodařilo se změnit nepříznivou strukturu průmy­slové výroby.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .