Dominující postavení průmyslu - Rozhodujícím odvětvím se stal průmysl, který za 40 let vzrostl více než 13,6krát. Pro rozsah ekonomiky byly vybudovány až neúměrně velké kapacity palivo-energetického a hutnického průmyslu. Významné postavení získalo strojírenství a chemický průmysl. Více než 2/3 národního důchodu bylo vytvářeno v průmyslu. Průmysl zajišťoval více než 86 % vývozu. Průmyslová výroba patřila v minulých desetiletích k nejdynamičtěji se rozvíjejícím odvětvím národního hospodářství. Na jeho rozvoji, výkonnosti i efektivnosti v rozhodující míře závisel a bude i nadále záviset celkový stav národního hospodářství. V posledním desetiletí se stále naléhavěji prokazovala nutnost zásadních strukturálních změn v průmyslové výrobě, podstatného zvýšení technické úrovně, snížení energetické, surovinové a investiční náročnosti, K zajištění těchto progresivních změn měla být realizována jak celková ekonomická reforma, tak i státní cílové programy rozvoje progresivních oborů a útlumu neperspektivních a neefektivních. Je třeba konstatovat, že výsledky dosahované v tomto směru byly celkově nedostatečné a neuspokojivé.
Výrobní struktura podléhá v průběhu růstu ekonomické úrovně země typickým změnám. Z tohoto hlediska se čs. ekonomika výrazně a stále více odchyluje od srovnatelných vyspělých zemí.
Hlavní rozdíly jsou tyto;
zbytnění těžkého průmyslu uvnitř výrobního sektoru a naopak nižší váha zpracovatelského průmyslu (bez těžkého strojírenství),
předimenzování oborů dodávajících především pro výrobní spotřebu (meziprodukt). O tom svědčí i skutečnost, že podíl výrobní spotřeby ve společenském produktu je zhruba na úrovni 55 %, zatímco ve srovnatelných vyspělých kapitalistických zemích se ustálil na úrovni 35-40 %,
vysoký podíl strojírenství: značně překračuje rozměr, který je typický pro srovnatelné ekonomiky, a to ještě při relativně malé váze elektrotechniky,
vysoký podíl konvenčních, materiálově a energeticky náročných oborů, a tedy naopak nízký podíl výrob založených na inovacích, pružnosti a kvalitě.
Zásadním důsledkem takto strukturálně deformovaného profilu čs. výroby je hluboce neefektivní rozdělování zdrojů, tzn. že k dosažení stejné úrovně hrubého domácího produktu na obyvatele potřebuje Československo právě z titulu deformované struktury vynaložit mnohem více klasických zdrojů, tj. investic, surovin a práce, nemluvě o dopravní a ekologické zátěži.
V souvislosti s rozvojem průmyslu byl v poválečném období vybudován rozsáhlý palivoenergetický komplex. Vysoký růst výroby v energeticky náročných materiálových odvětvích a pomalý proces modernizace ve zpracovatelském průmyslu vyvolávaly další a další nároky na energetické zdroje.
Vzhledem k vysoké a stále rostoucí investiční náročnosti dosáhly investice do palivoenergetického komplexu v minulých letech více než třetiny celkových investic v průmyslu a odčerpávaly tak značnou část zdrojů potřebných k modernizaci.
Rozvoj energetiky v 70. letech nadto znamenal řadu závažných důsledků pro životní prostředí. Přírůstek výroby elektřiny se realizovat převážně v elektrárnách spalujících hnědé uhlí a znamenal v letech 1970-1984 zvýšení emisí S02 o 84 %. I když v 80. letech byla zastavena výstavba falších tepelných
elektráren, znamenalo by odsíření stávajících vysoké dodatečné investice.
Součásti generální linie po roce 1948 bylo vybudování silné československé metalurgie jako materiálně technické základny národního hospodářství, které se mělo stát kovárnou a strojírnou vznikajících socialistických zemí. Československo již koncem 70, let bylo v podstatě soběstačné ve výrobe velké většiny sortimentu hutních materiálů a stalo se jedním z mála států na světě, který umí vyrábět speciální ušlechtilé ocele i slitiny a trubky pro velmi náročná použití, například při výrobě komponentů pro výstavbu jaderných elektráren.
V celém poválečném období se nadprůměrnou dynamikou rozvíjelo strojírenství. Více než 55 % všeho strojního zařízení v ČSSR pochází z vlastní výroby. Důležitou úlohu vždy mělo strojírenství i v čs. zahraničním obchodě. Zejména v letech 1975-1985 muselo zabezpečit výrazné zvýšení exportu v souvislosti s nezbytností uhradit několikanásobný růst cen ropy, plynu a některých dalších surovin dovážených ze SSSR. Ve srovnání s průmyslově vyspělými zeměmi však existuje vysoká disproporce mezi vývozem a dovozem strojů.
Vývozní nabídka strojírenské a elektrotechnické produkce, založená na tradičním sortimentu mechanických strojů, byla již v posledním desetiletí konfrontována se změnami dovozní poptávky partnerských zemí, vyplývajícími zejména z radikálního obratu v jejich investiční poptávce. V průmyslově vyspělých kapitalistických zemích byla tato poptávka jednoznačně orientována na modernizaci výrobní základny a na technické vybavení terciárního sektoru.
V zemích RVHP došlo k silnému omezení investiční činnosti, všeobecně byl přijat program intenzifikace výrobní základny. Náš strojírenský export značně utrpěl i omezením koupěschopné poptávky rozvojových zemí.
Na druhé straně nebylo strojírenství schopno pružně uspokojit zahraniční poptávku po některých sortimentech (stroje pro polygrafický, textilní a kožedělný průmysl, plnící a balicí stroje, letadla, elektrické spotřebiče pro domácnost).
Závažnou deformaci našeho strojírenství představuje zbrojní výroba. Změněné politické i hospodářské podmínky posledních let způsobily, že tato nemalá část strojírenské produkce speciálního určení nenalézala odbyt, což vyžadovalo přistoupit na změnu výrobního programu.
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.