Jihomoravský kraj se snaží využívat svého práva zákonodárné iniciativy a předkládá Poslanecké sněmovně PČR návrhy různých zákonů. Tou nejvýznamnější iniciativou je návrh „zákona o krajském referendu“, přijatý v zastupitelstvu Jihomoravského kraje v září 2005, a to bez podpory ODS. V současné době, kdy projednávání návrhu zákona (sněmovní tisk čís. 1166) směřuje v Poslanecké sněmovně PČR ke svému završení, přichází ODS s požadavkem na změnu §49 spočívající v zavedení podmínky platnosti a závaznosti referenda, a to účastí „nejméně 50% všech oprávněných osob“.
Jihomoravský kraj se snaží využívat svého práva zákonodárné iniciativy a předkládá Poslanecké sněmovně PČR návrhy různých zákonů. Tou nejvýznamnější iniciativou je návrh „zákona o krajském referendu“, přijatý v zastupitelstvu Jihomoravského kraje v září 2005, a to bez podpory ODS. V současné době, kdy projednávání návrhu zákona (sněmovní tisk čís. 1166) směřuje v Poslanecké sněmovně PČR ke svému završení, přichází ODS s požadavkem na změnu §49 spočívající v zavedení podmínky platnosti a závaznosti referenda, a to účastí „nejméně 50% všech oprávněných osob“. Problém není v samotném požadavku, který má oporu v podmínkách místního referenda a k němuž již dnes probíhá diskuse v PS. Problém je ve způsobu uplatnění tohoto požadavku při projednávání zákona Jihomoravským krajem a formě jeho prosazení na zasedání ZJMK.
Hejtmanovi je uloženo, aby „zajistil změnu §49“ „i za cenu stažení návrhu z jednání Poslanecké sněmovny za účelem doplnění a dopracování“. Tento požadavek směřuje k tomu, aby zákon nemohl být přijat v tomto volebním období PS. ODS totiž živí naději, že v nových politických poměrech po volbách už nebude takový zákon projednáván vůbec. Známe dobře postoje ODS o obecnému referendu a k prvkům přímé demokracie vůbec. Na základě shody koaličních klubů v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje byl návrh bodu a usnesení přednesen před závěrem zasedání, bez písemného materiálu a s pomocí svolaných nemocných koaličních zastupitelů bylo usnesení přijato bez ohledu na stanoviska ostatních politických klubů. Přijaté usnesení je nekvalitní, protože ukládá hejtmanovi jednat proti návrhu zákona platně schválenému Zastupitelstvem Jihomoravského kraje 22.9.2005, aniž by toto usnesení bylo jakkoliv revidováno. Výsledkem je, že se tohoto hlasování na protest proti postupu nezúčastnil žádný přítomný člen klubu KSČM, ČSSD a SZM.
Postoj ODS k přímé demokracii je všeobecně znám. Projednávání tohoto problému však prokázalo zvláštní přístup ODS i k demokracii zastupitelské. Předseda klubu ODS RNDr. Igor Poledňák totiž vysvětlil, že návrhy nepředložil písemně nejen na zasedání, ale ani se o nich nezmínil na pondělním jednání předsedů politických klubů v ZJMK s hejtmanem (tj. tři dny před zasedáním), přestože již tehdy byl připraven tento návrh podat. Důvodem mělo být, že nechtěl, aby byl návrh „napadán celý týden“, když „dvouhodinová diskuse postačí“. Nabourání dosavadní vstřícné komunikace v rámci ZJMK svědčí o tom, že jednání klubu ODS není vedeno snahou demokraticky dospět k rozhodnutí, ale využít i krajní prostředky k prosazení svých zájmů. Potvrzení tohoto postoje by mělo být varováním před volbami a před poskytnutím většího prostoru ODS na prosazování vlastních zájmů politických – a zřejmě i osobních – proti zájmům ostatních subjektů na politické mapě a zejména proti veřejnosti.
Ing. Pavel Březa
Člen zastupitelstva Jihomoravského kraje
Očekávaný výsledek projednávání zákona o krajském referendu v PS PČR
Jak se dalo vcelku očekávat, hejtman JMK ing.Stanislav Juránek na půdě Poslanecké sněmovny stáhl návrh zákona o krajském referendu z projednávání. Tím přesně splnil zadání ODS v ZJMK zabránit přijetí zákona ještě v tomto funkčním období Poslanecké sněmovny.
Navrhovaná změna §49 zákona, jak ji mimo Jednací řád Zastupitelstva Jihomoravského kraje prosadila ODS za souhlasu KDU ČSL, byla záminkou pro tento krok.
Přímo se nabízí otázka : co vedlo KDU–ČSL během půl roku k tak zásadnímu přehodnocení svého stanoviska ze září 2005, kdy byl návrh zákona projednán a i jejich hlasy přijat na jednání zastupitelstva JMK? Co je přimělo ke „koaliční shodě„ na schválení úkolu hejtmanovi jednat proti zářijovému usnesení zastupitelstva, které nikdo nerevokoval? Jednat proti všem ostatním partnerům, kteří se na protest hlasování nezúčastnili!
Toto je vskutku divná představa demokracie. Veřejnost se tedy, přes naši veškerou snahu, bude muset smířit s tím, že se k zásadním záležitostem kraje nadále nebude moci vyjadřovat. Pro ODS a dnes i jejího jihomoravského koaličního partnera KDU-ČSL nejsou občané dostatečným partnerem při rozhodování.
Na Vás v nadcházejících volbách záleží, zda chcete být plnohodnotnými občany nebo pouze voliči, kteří se volbami vzdávají svého dalšího vlivu na správu věcí veřejných.
MUDr. Vojtěch Adam
Ing. Pavel Březa
{moscomment}
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.