header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

K volbám v Británii

V Británii Labour Party (Strana práce) prohrála s největší ztrátou za mnoho let. Unijní pohůnci v českých médiích budou obviňovat příliš "socialistický" úkrok strany k programu, který je nalevo od sociálních demokracií v Evropě, a -ano - i od KSČM. Zajisté, oni by rádi, aby jedinou alternativou ke konzervativcům byl někdo jako válečný štváč a liberál Blair. Na co zapomínají, že "prounijní" liberální demokraté, podobní nepřátelé dělnické třídy jako jsou konzervativci, byli poražení také. Jeremy Corbyn nebyl a není spasitel, a krutě se pletli ti, co si mysleli, že se dá spojit tak dlouho pěstovaný socialdemokratický a neoliberální oportunismus se zdánlivou radikalitou a vnějškovým návratem k dělnickým tématům.

 

Ovšem hlavní otázkou kampaně (která se vedla nejen ve Velké Británii) byla: "Brexit - ano, či ne?". Labouristická strana zaplatila především na nejednoznačnost v této tak klíčové otázce. Zejména po tom, co se blairističtí neoliberálové pokusili vyvinout tlak na corbynovce a paralyzovat tak jakékoliv protiimperialistické výroky, ztratila sociální demokracie jakékoliv východisko, s kterým by mohla přitáhnout. Labouristi se tedy odmítli postavit obrovskému tlaku ze strany unijních struktur a manipulacím rozhodnutí lidu v referendu (podobnému, jako se to stalo dříve s Lisabonskou smlouvou) a dát tomuto odporu lidovou, pokrokovou podobu.

Britové, kteří hlasovali pro odchod z EU (včetně velké části pracující třídy), byli zmatení tímto lavírováním Labouristické strany a raději volili Borise Johnsona a jeho konzervativce (nebezpečného pro mír stejně jako jsou neoliberální sociální demokraté), kteří na Brexit vsadili veškeré své politické karty.

Británie je přes úpadek svého impéria v průběhu 20. století stále silnou monopolistickou a imperialistickou mocí a má možnost konkurovat se svou librou síle eura. To Česká republika nemůže, ta je plně podřízena zahraničním monopolům. Je-li obhajoba setrvání Británie v EU zradou na tamní dělnické třídě, obhajoba setrvání České republiky v EU můžeme nazvat přímo zločinem. Pracující třída v České republice instinktivně vnímá útlak monopolů prostřednictvím EU. Reformistické teze o EU neuvědomělou pracující třídu přímo vhání do náruče šovinistů a nacionalistů, kteří (stejně jako Boris Johnson) vytváří iluzi alternativy.

Šíření iluzí o "reformě EU", jak dělal program KSČM během voleb (viz prohlášení UR KSM z 12.3. 2019 ) a jak dělá její euro-poslankyně Konečná nadále, jen zvyšuje sílu těchto šovinistů. Upírá pracující třídě její historické poslání, stát se "autorem svého vlastního dramatu". Pracující mohou získat a udržet svá práva pouze svým vlastním bojem, nebudou jim nikdy naservírována velkokapitálem, ať už je sdružení v EU či jiné imperialistické instituci.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .