header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Projev KSM na demonstraci proti zdražování

Komunistický svaz mládeže podporoval a zúčastnil se protestu proti zdražování, inspirovaný i hnutím "žlutých vest", který se uskutečnil na pražském Václavském náměstí v sobotu 26. ledna. Na protestu před stovkou účastníků vystoupil také člen vedení KSM se svým projevem.  

Drazí přátelé a soudruzi,

rád bych pronesl několik slov jménem Komunistického svazu mládeže. V kapitalistické společnosti je zdražování zcela běžným jevem, který oslabuje kupní sílu vykořisťovaných, těch "dole", ve prospěch vyšších zisků parazitních ekonomických elit. Jde o přirozený symptom jdoucí ruku v ruce s kapitalistickým výrobním způsobem. Jsou to bohužel často mladí lidé, které tento jev zasahuje nejvíce - sledujeme, jak musí vedle školy pracovat a zanedbávat studium, jak jsou kvůli stále nedostupnějšímu bydlení nuceni žít u rodičů až do doby, kdy už vlastně tak docela mladí nejsou, nebo jak si často nemohou finančně dovolit zakládat rodiny. Relativní chudoba mladých lidí v současné době se tak stává i značným problémem pro budoucnost stárnoucí české populace. Takové jsou důsledky sociálně nespravedlivého systému.

 

Také vidíme, jak se mladí lidé nepředstavitelně zadlužují a stávají se tak otroky velkokapitálu, ať už kvůli nákladům spojeným se studiem nebo právě se založením rodiny. Naivní mládí se dnes nedožívá příliš dlouhého věku. V historii tomu tak často bylo, ovšem dnes tu není nikdo, kdo by byl schopen mládeži reálně nabídnout alternativu, ukázat, že to jde i jinak. Ačkoli dříve bujela alternativní kultura k bezduché komerci, kultura naděje a zápasu za skutečnou, systémovou přeměnu světa k lepšímu, na jejím místě dnes vidíme jen prázdno. A tak je úkolem mládeže se sama opět zorganizovat - zespodu, a nikoliv shora, pod drobnohledem stranických funkcionářů. A tak jako osvobození pracujících může být jen jejich vlastním dílem, mladí se musí sami zasadit o změnu svojí situace!

Jedinou skutečnou cestou je boj proti vykořisťování, nerovnosti a útlaku.

Boj za překonání kapitalismu - za socialismus!

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .