header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Projev KSM u Památníku Rudé armády v Ostravě

28. října 2019 se v Ostravě v Komenského sadech u pomníku a pohřebiště Rudé armády uskutečnilo shromáždění občanů proti ničení památníku osvoboditelů. Na akci promluvili zástupci ostravské KSČM, Českého mírového hnutí a Komunistického svazu mládeže. Přinášíme projev zástupce KSM.

Spoluobčané, Ostravané, soudružky i soudruzi,
Jsem rád, že zde mohu být a promluvit  a to nejenom jménem naší organizace KSM, ale i za sebe. Za sebe, jako mladého občana, studenta, který je zhnusený tímto barbarským vandalským činem. Jak jistě víte, před pár měsíci žila Česká republika kauzou okolo sochy maršála Koněva.

 

Starosta Prahy 6 Kolář se rozhodl prohlásit vandalství za nějakou vůli lidu a nejenom že neochránil památku, která leží na území jeho obvodu. On přišel s několika cynickými a naprosto nejapnými návrhy, jak situaci řešit. Chtěl přesunout sochu kamsi na zahradu ruské ambasády nebo chtěl sochu rovnou překrýt, aby snad neprovokovala pražskou buržoazii. Pan Kolář se ledovým klidem prohlašoval, jak malou zásluhu má Rudá armáda na osvobození a zda nás vlastně neosvobodili vlasovci. Zda jim rovnou nepostavit pomník. Poradkyně pro ruskou menšinu pokládá věnce na hrob fašistickým důstojníkům. Tohle nám jasně ukazuje, že fašismus už není jenom ideologií chuligánů, násilníků, ale že se etabluje v mainstreamu.

Tento hnus se z Prahy 6. rozlil do dalších míst. Památníky byly poničeny v Ostravě a nově i v Brně na Králově poli. V šovinistické, antikomunistické, protilidové křižácké výpravě si podávají ruce neonacisté, jak vidíme tady v Ostravě, tak obyčejní vandalové i liberálové z Prahy.

Jak řekl předchozí řečník, v parlamentu Evropské unii prošla rezoluce, která naprosto cynicky dává rovnítko mezi fašismem a komunismem. Hrozí tak, že statisícům padlých vojáků a partyzánů, kteří bojovali za naši svobodu, budou znesvěceny hroby. Budiž nám v tomto výstrahou sousední Polsko. Kde místní pravicová vláda ničí nejenom pomníky ale rovnou i pohřebiště. Ještě horším mementem nám musí mít situace na Ukrajině. Kde se nejenom ničí pomníky a stavějí se nové banderovcům. Místní vládnoucí moc se rovnou rozhodla říznout do živého. Na východě země umírají nejenom lidový povstalci ale i civilisté. Také jsou zde napadání členové mírových, antifašistických a pokrokových organizací.

Pokud chceme tuto barbarskou bestii zastavit, musíme říct jasné Ne!

NE FAŠISMU!

NE IMPERIALISMU!

NE POLITICE EVROPSKÉ UNIE!

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .