header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

El commandante, díky! A co dál?

Tak je to tu. Věc některými očekávaná s nedočkavostí, některými s obavami, každopádně ovšem nevyhnutelná. Kubánský vůdce Fidel Castro se vzdal všech svých politických funkcí. Kdo vlastně byl Fidel Castro? Muž vlastním jménem Fidel Alejandro Castro Ruz se narodil 13. srpna 1926 jako třetí potomek bohatého podnikatele s cukrovou třtinou Angela Castra y Argiz a jeho služky Liny Ruz González.

V roce 1959 svrhl spolu se skupinou svých přívrženců tehdejšího autoritativního vůdce Fulgencia Batistu. Velmi brzy po převratu rychle zaváděl školství, aby zvýšil gramotnost kubánského lidu a za jeho vlády byla též zavedena bezplatná lékařská péče. Nejen tímto si získal u obyvatel Kuby velkou oblibu. Vysláním kubánských jednotek do Angoly a dalších rozvojových zemí, kde existovaly ultralevicové vojenské oddíly, demonstroval odhodlanost země bojovat za komunismus kdekoliv na světě. Populárním se stal též i v Hnutí nezúčastněných zemí (svazku více než sta zemí nezapojených do žádných mocenských bloků), jehož se stal v roce 1979 předsedou.

Po rozpadu SSSR, na němž byla Kuba závislá (a při současném dlouhotrvajícím ekonomickém i teroristickém úsilí o likvidaci prolidového režimu na Kubě ze strany USA – pozn.red.), se hospodářská situace země prudce zhoršila (hlavním problémem bylo zásobování ropou) a Castrova vláda byla nucena zavést drastická opatření na záchranu kubánské ekonomiky před krachem. Na začátku 21. století dokázala Kuba opět obnovit spojenectví se zeměmi s levicovými vládami – tentokrát s latinskoamerickými zeměmi, a to s Venezuelou a Bolívií, což pomohlo silně poškozenému kubánskému hospodářství.

V roce 2006 se Castrův zdravotní stav prudce zhoršil, sám Fidel předal pravomoce svému bratru Raúlovi. Čas od času se vynořily spekulace, že už se k vládě nevrátí nebo že umírá. Tyto spekulace následně ukončil sám Castro tím, že se vzdal všech svých funkcí.

El commandante, díky. A co bude dál? Doufejme, že kubánská vláda či Castro sám měli připraveno řešení. Věřím, že mají důstojné nástupce, aby vše, za co Fidel Castro s ostatními na Kubě bojoval a vybudoval, nepřišlo vniveč. Je nad slunce jasné, že (nejen) Američané a jejich Kožení, Pitrové, Krejčířové, Stehlíkové a podobní všehoschopní výlupci se už těší na kubánskou obdobu sametové revoluce a následnou kupónovou privatizaci po kubánsku. Že by to znamenalo rozkradení všeho, co by se ukrást dalo, je zcela jasné. Následně by byl jako nejvyšší představitel Kuby dosazen někdo ochotně poslouchající strýčka Sama a Amerika by si mohla mnout ruce. Doufám, že s tímto řešením Kubánci dopředu počítali, pojistili se proti tomu a že pokud Američané něco zkusí, Kubánci je po zásluze klepnou přes prsty. El commandante Fidel Castro zasvětil budování socialismu na Kubě celý život určitě s vírou, že kubánský lid bude v nastoupené cestě pokračovat.

M. Pražák, Č.Lípa (převzato ze Severočeské pravdy)

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .