header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Francie a Bělorusko

Zásahy běloruských policistů proti „poklidným“ protestům stovek odpůrců znovuzvoleného běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka se staly neodmyslitelným tématem všech západních sdělovacích prostředků, včetně těch českých. Statisícové protesty francouzských studentů a odborářů, proti kterým bez slitování zasahují - nejen s použitím slzného plynu - francouzští policisté. Vnitřní problém Francie a malá pozornost médií.

Dvě události dnešní Evropy, dva přístupy sdělovacích prostředků a politiků.

Bělorusko dnešních dní: policisté po několika dnech rozhánějí nepovolenou akci opozice. Jak dosvědčují záběry televizních kamer a zprávy agentur, zásah je prudký, ale adekvátní, velitel zásahu vyzývá policisty k citlivému postupu.

Novináři však hledají senzace, jejich snaha je jediná, zdiskreditovat běloruský režim co nejvíce. Chytají se každé stopy, dle výpovědí jednotlivců se snaží dokázat, že policisté bijí a týrají zadržené za „zavřenými dveřmi“. V sobotu český reportér hlásí, že se v Minsku střílí, že je zde možná zabitý. Ihned se objevují titulky „Běloruská policie střílí do davu“. V textu však je k nadpisu jen těchto pár slov: „… při potyčkách se ozvala i střelba…“- není řečeno kdo a proč střílel. Nikomu to ovšem nevadí, zpráva byla vypuštěna do světa a má jen jediný cíl - zdiskreditovat, pomluvit, očernit…

Západní politici hrozí sankcemi, vyhrožují. Jejich snahou není celý konflikt uklidnit, ale co nejvíce svým vměšováním doutnající plamínek rozdmýchat a změnit v obrovský požár, který rozdělí celou zemi.

Ve Francii se již několikátým týdnem konají masové demonstrace proti asociální politice pravicového premiéra Dominique de Villepina. Nespokojenost vyvrcholila v souvislosti s novou podobou pracovních smluv pro mladé lidi nastupující do svého prvního zaměstnání (CPE). Ti by podle CPE mohli být do dvou let od svého nástupu z tohoto prvního zaměstnání „vyhozeni“ bez udání důvodů.

Policie proti protestujícím studentům a odborářům, kteří se k nim připojili brutálně zasáhla, jsou stovky zadržených a zraněných, jeden odborář po policejním zásahu upadl do kómatu. Nikoho to však nezajímá, tolik starostlivá česká média, ale i ta zahraniční, mlčí nebo se zmiňují jen tak „na okraj“. Nikdo nenabízí francouzským studentům možnost dostudovat v Polsku či v Česku, nikdo nehrozí sankcemi.

Snad jen jediné je si třeba přát, když kritizujeme, když hrozíme, když útočíme, měřme všem stejným metrem! I nám se to jednou může vymstít, ale to už možná nebude nikoho, kdo by se zastal nás!

Ludvík Šulda

{moscomment}

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .