header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Realita amerického kapitalismu odhalená: Jak se šíří pandemie, miliony potřebují potravinovou pomoc

"...v očích hladovějících roste hněv. Hrozny hněvu se nalévají v duších lidu a těžknou, těžknou k vinobraní."- John Steinbeck, Hrozny hněvu, duben 1939

Rychlé rozšíření koronaviru ve Spojených státech odhaluje důsledky desetiletí politiky vládnoucí třídy, která ponechala centrum světového kapitalismu zcela nepřipravené na závažnou zdravotní krizi. Hospodářská krize, vyvolaná pandemií zároveň odhaluje realitu rozšířené chudoby a nejistoty.

Během "Velké hospodářské krize" ve třicátých letech 20. století se fronty na chleba staly symboly sociální nouze. Tyto scény se znovu objevují ve formě masivních front čekající chudiny na naléhavou potravinovou pomoc ve všech amerických státech a obcích.

 

Ve čtvrtek 9. 4. se postavilo 6 000 vozů do pět kilometrů dlouhé kolony před potravinovou bankou v San Antoniu v Texasu. Některé rodiny dorazily o 12 hodin dříve, aby si zajistily nějakou pomoc. V kalifornském Inglewoodu jižně od Los Angeles se v pátek 7.4. postavilo do fronty na jídlo 5 000 vozů. Využití potravinářské banky v Pittsburghu v Pensylvánii se v posledních dnech zvýšilo o 543 procent.

Ve frontách nečekají pouze ti nejchudší dělníci, kteří se obvykle v těžkých dobách spoléhají na potravinářské banky, ale také širší vrstvy dělnické a střední třídy, které se na takovou pomoc ve svém životě nikdy nemusely spoléhat.

"Ve svém životě jsem nikdy nemusel chodit do potravinové banky," řekl Shanell Gray, nedávno propuštěný hotelový zaměstnanec o víkendu, v anketě pro "Columbia Dispatch" při distribuci potravin v hlavním městě Ohia. "Pomoc přišla opravdu rychle. Tento měsíc jsem mohl zaplatit nájemné. Květen je s otazníkem. "

Téměř 17 milionů dělníků a zaměstnanců ztratilo zaměstnání v posledních třech týdnech, jde o nejvyšší zaznamenaný počet. I toto číslo však podceňuje rozsah propouštění. Miliony dalších buď nemají nárok na podpory, nebo se nemohly o ně přihlásit kvůli přetíženým webům a call centrům.

Drtivá většina populace dosud nedostala žádnou finanční pomoc. Od pátku 10. 4. obdrželo na svůj bankovní účet přímý vklad pouhých 10 000 lidí a většina států stále neuvolnila prostředky na nezaměstnanost. Týdenní nárůst příspěvku v nezaměstnanosti se zvyšuje o 600 USD po příští čtyři měsíce.

Zatímco biliony dolarů byly nacpány do bank a gigantických korporací - aniž musely čekat ve frontě, vládou byly vytvořeny mnohé překážky, které omezí možnost poskytnout dělníkům vše, nač mají nárok, ale co nejdříve umožní přerušení pomoci, jakmile pandemie poleví.

Ministr práce Eugene Scalia, syn zesnulého super-reakčního soudce Nejvyššího soudu Antonía Scalii, udělal vše, co je v jeho moci, aby omezil příspěvky, mimo jiné tím, že vyloučil ty nezaměstnané, kteří k hledání práce používají telefonické aplikace a usnadnil tak společnostem vyhýbat se placení nemocenských a rodinných dovolených.

"Chceme, aby zaměstnanci měli práci a nebyli závislí na systému nezaměstnanosti," prohlásil Scalia v článku, který minulý týden zveřejnily "Fox Business News". Komentáře odrážely pobouřenou reakci na tvrzení Trumpa, že: "platíme lidem, aby nechodili do práce".

Důsledky budou katastrofické. Podle jednoho průzkumu žije téměř tři čtvrtiny všech pracovníků od výplaty k výplatě. Téměř tři z deseti amerických dospělých nemají žádné úspory. Neobdržení příspěvku, které způsobuje osobní katastrofu, se stalo masovým jevem.

Již jedna třetina Američanů zmeškala placení nájemného v prvním dubnovém týdnu, což je číslo, které bude v květnu vyšší, protože miliony vyčerpají své spořicí účty, aby přežily bez výplaty. Pokud nebudou okamžitě vystěhovaní z důvodu spleti moratorií na místní a státní úrovni, budou stejně nakonec miliony vyhozeny z bytů na ulici, protože si nemohou dovolit platit nájemné, které dluží do opětovného otevření pracovišť.

Pokud slíbené stimulační peníze nakonec přijdou od federální vlády, pomůže to jen částečně. Jednorázová platba $1 200 nepokrývá ve většině případů náklady na nájemné, natož jídlo a další náležitosti. Dočasná opatření obsažená v zákoně o pomoci a ekonomickém zabezpečení při koronavirové infekci, který minulý měsíc přijali Republikáni i Demokraté, jsou žalostně nedostačující k uspokojení sociálních potřeb.

Zatímco tolik lidí má hlad, anarchie kapitalistického trhu byla odhalena skutečností, že zemědělci ničí úrodu základních potravin, když klesají objednávky a ceny. Nebyla přijata žádná opatření k redistribuci a zpracování potravin pro spotřebu, i když obchody se snaží udržet krok s poptávkou po základních potravinách, jako je mléko a vejce.

Místo toho jsou desítky tisíc vajec rozbíjeny, bezpočet tun zelených fazolí mulčovaných a zaoraných do polí, tuny cibule zakopávány do země, aby shnily. Pět procent mléka produkovaného v zemi je vyléváno na pole a při pokračujícím uzavírání škol, restaurací a hotelů by se mohlo zvýšit až na deset procent.

Masivní ekonomická devastace, která se odehrává, bude využívána Trumpovou administrativou k agitaci pro návrat do práce a vytváření podmínek, v nichž budou ti, kteří nemohou najít práci nebo ji odmítnou, protože nechtějí ohrozit svůj život, odříznuti od pomoci v nezaměstnanosti a jiných dávek

Dělnická třída však bude mít slovo. V posledních několika dnech se začaly objevovat v médiích obavy vyvolané pravděpodobnosti masových sociálních nepokojů.

Člen redakční rady "Bloomberg" Andreas Kluth v sobotu varoval, že pandemie povede k "sociálním revolucím", na něž se musí vládnoucí elity připravit.

Kluth zdůrazňuje, že bezpočet Američanů prostě nemá možnost zůstat doma a vyhnout se koronaviru, což je vystavuje riziku, že sami onemocní a navíc nakazí své rodiny. Poznamenává, že situace je ještě horší pro miliony lidí, kteří žijí ve slumech v zemích, jako je Jižní Afrika a Indie, kde sociální distancování je nemožné, kde není ani tekoucí voda na umytí rukou. V této souvislosti by bylo naivní si myslet, že jakmile skončí tato pandemie, mohou jednotlivé země nebo svět vést stejný život jako dříve.

Hněv a hořkost najdou nová odbytiště... V průběhu doby by se tyto vášně mohly stát novými populistickými nebo radikálními hnutími, jejichž cílem je zamést stranou cokoli ze starých režimů, které definují jako nepřítele.

Zločinnost kapitalismu je jako nikdy dříve vystavena v celé nahotě. Dělnická třída se musí poučit z této lekce. Systém, který nalévá biliony hrstce finančních parazitů a zároveň odsuzuje miliony lidí k chudobě a smrti, musí být zlikvidován.


13. dubna 2020

Autor: Niles Niemuth

WSWS


Překlad
: Karel Kluz

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .