header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Bolivijský plyn do služeb občanů Bolívie

Bolivijský prezident Evo Morales splnil svůj předvolební slib a dal celý sektor těžby zemního plynu plně do služeb občanů země. Takže jej v tom nejlepším slova smyslu nechal znárodnit. V pondělí dal levicový vrcholný představitel Bolívie rozkaz armádě, aby obsadila oblasti těžby zemního plynu. Morales zároveň sdělil, že vypoví ze země zahraniční těžební společnosti, pokud nebudou respektovat státní kontrolu.

Bolívie má po Venezuele druhé největší zásoby zemního plynu v Jižní Americe. Spory o správu nerostného bohatství v této zbídačené zemi vedly od roku 2003 již k několika masovým protestům. Morales, který se stal bolivijským prezidentem v lednu, si k oznámení znárodnění vybral symbolicky Svátek práce.

Podle dokumentu budou muset společnosti, které nepodepíší do šesti měsíců kontrakt uznávající státní kontrolu, opustit zemi. Toto je pouze začátek... zítra či pozítří to bude důlní průmysl, pak lesnictví a nakonec to budou všechny přírodní zdroje, o něž naši předkové bojovali, slíbil Morales jásajícímu davu v městě La Paz. Plenění zahraničními společnostmi skončilo, dodal.

Představitelé státní energetické firmy YPFB a vojáci již obsadili 56 zařízení, včetně míst těžby zemního plynu, plynovodů a rafinerií. Vláda oznámila, že od nynějška bude sama zajišťovat produkci i export.

Více než 45 procent bolivijských nalezišť zemního plynu dosud kontrolovala brazilská firma Petrobras, mezi dalšími zde působí španělský Repsol, francouzský Total či britská společnost BG. Bolivijská státní firma YPFB by měla od nynějška platit zahraničním společnostem za jejich služby asi 50 procent hodnoty produkce, na dvou největších nalezištích zemního plynu ale možná jen 18 procent.

 

{moscomment}

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .